Προς το περιεχόμενο

Λειτουργικά συστήματα Linux


petriss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φδσγλθπψ*

 

Ultimate Edition = Ubuntu καραbloated

 

* Αν δεν ξεκίναγα το μύνημα με ελληνικά, το Insomnia μου πετάει error για greeklish. Έλεος!

Μ αρεσε πολυ σαν ιντερφεις αλλα θελω να το κανω λιγο πιο γρηγορο και ελαφρυ βλεπω οτι ταλαιπωρειται ο P8600 δουλευει συνεχεια 50-60%. Πως μπορω να το κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον τελος τα ultimate και εβαλα ubuntu 14.04 λιγο απο εδω λιγο απο εκει δουλευουν αρκετα καλα και γρηγορα. Θεματα... μετα απο την εγκατασταση nvidia στο κλεισιμο του λαπτοπ μου βγαζει γραμμες και γραμματα οπως και στην εκκινηση αυτο μπορω να το αλλαξω? Απο  θερμοκρασιες 70 φτανει (σε video online) υπαρχει κατι να κανω για να κατεβουν? Στα Win εκανα undervolting και επεσαν πολυ. Επισης αργει λιγο στην εκκινηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω jim_p μονο nvidia  γραφει το  manual κ εγω οσες φορες το ανοιξα μονο nvidia ειδα πανω στην μητρικη . Επισης οταν βλεπω online σκοτεινιαζει η οθονη για να κλεισει αυτο πως μπορω να το σταματησω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο λαπτοπ ειναι? Αυτο με τα γραμματα και τις γραμμες που ειπες στο προηγουμενο μηνυμα ειναι "παρενεργεια" του driver της nvidia, ο οποιος δεν εχει kms support, αρα δεν δουλευει σωστα το plymouth, αρα βλεπεις γραμματα και γραμμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι nvidia 9600gt και το λαπτοπ ειναι hp dv5  εχω βαλει drivers 304.125. ποιους να βαλω λες? hdmi ηχο και εικονα βγαζει κανονικα. 

post-297626-0-96372800-1428147109_thumb.png

Επεξ/σία από dimitrisrs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jim εβαλα 340.76 nvidia αλλα ειναι ο δισκος που ζεσταινεται. Μηπως δεν εκανα κατι σωστα ? Το λαπτοπ απο την αριστερη πλευρα εχει ψυκτρα καρτα γραφικων και επεξεργαστη και απο την αλλη δισκο και wifi.  Ασε που οταν τον βγαζω για να βαλω τον ssd με τα win καιει. Μπας και δεν κανω κατι σωστα?post-297626-0-87839000-1428421875_thumb.png

Αυτες ειναι οι θερμοκρασιες τωρα που μιλαμε  πλην του δισκου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δεις τη θερμοκρασια του δισκου θες το hddtemp. Παντως οι θερμοκρασιες σου φαινονται λογικες για λαπτοπ.

$ sudo hddtemp /dev/sda
[sudo] password for jim: 
/dev/sda: ST3320620NS: 35°C
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

post-297626-0-96330900-1428423403_thumb.png

Αυτη ειναι η θερμοκρασια τωρα. Επισης πως μπορω να σταματησω αυτες τις γραμμες που μου βγαζει στον τερματισμο. βγαζει 3-4 γραφει διαφορα λεει σε ολα οκ στο τελος και μετα κλεινει. Επισης εχει αλλαξει και το logo στην εκκινηση. Αυτα μπορω να τα διορθωσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα μου φαινεται η θερμοκρασια για λαπτοπ.

Οι γραμμες στον τερματισμο οφειλονται στο οτι δεν βλεπεις πλεον το plymouth, εκεινο το ωραιο γραφικο που εχει στην εκκινηση. Και δεν το βλεπεις επειδη εχει φορτωθει ο driver της nvidia. Και ο driver της nvidia δεν εχει kms, μια λειτουργια του πυρηνα που χρειαζεται το ωραιο γραφικο για να εμφανιστει. Οποτε βλεπεις οτι εχει πισω απο αυτο, δηλαδη τις γραμμες που λενε πως εκλεισε το ταδε service κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...