Προς το περιεχόμενο

Λειτουργικά συστήματα Linux


petriss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Είμαι χρόνια χρήστης των Windows και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με λειτουργικά Linux. Βλέπω ότι υπάρχουν διάφορες εκδόσεις όπως είναι τα umbuntu, fedora και άλλα. Επίσης δεν ξέρω ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στα linux και unix. Θα ήθελα να μάθω ποιες είναι οι διαφορές και που μπορώ να δω τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του κάθε ενός.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καταρχάς ΕΝΑ είναι το λειτουργικό Linux. Η Fedora, το Ubuntu, το OpenSuSE, το Arch, το Debian κτλ. ονομάζονται διανομές Linux και διαφέρουν μεταξύ τους ως προς τις ρυθμίσεις, τα προεγκατεστημένα προγράμματα, προεγκατεστημένο γραφικό περιβάλλον (αν υπάρχει), διαχειριστής πακέτων, artwork κτλ. κτλ. και αναπτύσσονται/συντηρούνται από διαφορετικές κοινότητες/εταιρείες με διαφορετικούς στόχους για διαφορετικές ανάγκες. Το Unix ξεκίνησε το 1969 από την εταιρεία Bell Laboratories από τους Ken Thompson & Dennis Richie και στη συνέχεια επεκτάθηκε σε πανεπιστήμια, οργανισμούς κτλ. Υπάρχουν δύο ήδη λειτουργικών που σχετίζονται με το Unix, αυτά που βασίζονται στον κώδικα του (BSD/Solaris/HP UX κτλ.) και αυτά που απλά ακολουθούν τις αρχές και τα πρότυπα του, αλλά δεν μοιράζονται κώδικα με το Unix. Το Linux ανήκει στα δεύτερα, εξού και η συντομογραφία που θα συναντήσεις σε αρκετές διανομές GNU/Linux, όπου GNU=GNU is Not Unix (recursive acronym). Για σπιτική χρήση το Linux έχει το πάνω χέρι σε σχέση με τα λειτουργικά τύπου BSD, είναι πιο user friendly, έχει καλύτερη αναγνωρισιμότητα hardware και περισσότερο διαθέσιμο software. Αναλόγως βέβαια και την χρήση που το προορίζει κάποιος...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα, μπήκε νέος πελάτης στο μαγαζί :-P Λοιπόν, άσε fedora, suse και Ubuntu, αυτά είναι οδοντόκρεμες! Επίσης μείνε μακρυά από κάτι τύπους που θα σου πούνε για Arch, εκτός εάν το αυτοκίνητό σου ή το μηχανάκι το φτιάχνεις μόνος σου από την πρώτη βίδα :-P Ξεκίνα με Debian και μείνε στο σωστό δρόμο!

 

Αστειεύομαι, καλώς ήλθες! Εδώ είμαστε να βοηθήσουμε, να σου πούμε τη γνώμη μας ή να προτείνουμε λύσεις, απλά γιατί το λειτουργικό που χρησιμοποιούμε έχει πολύ πλάκα, αρκετή προσωπική ενασχόληση, γρίφους για δυνατούς λύτες και στιγμές στις 4 η ώρα τα χαράματα να φωνάζεις "πάρτα, τα κατάφερα" ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μείνε μακρυά από κάτι τύπους που θα σου πούνε για Arch, εκτός εάν το αυτοκίνητό σου ή το μηχανάκι το φτιάχνεις μόνος σου από την πρώτη βίδα :-P

 

Ε οχι και απο την πρωτη... :P

 

Υπαρχει και ενα LFS, ενα Gentoo ρε αδερφε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον είναι καινούργιος , ξεκίνα με ubuntu ή Linux Mint που έχουν την καλύτερη oobe. Φόρτωσε τις διανομές σε ένα vm ή δοκίμασε τες από τα live cd για να δεις το καθε περιβάλλον. Το ubuntu έχει και virtual tour.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ε οχι και απο την πρωτη... :P

 

Υπαρχει και ενα LFS, ενα Gentoo ρε αδερφε...

 

Είπαμε, νέος πελάτης στο μαγαζί, με το μαλακό :-P

 

Πλάκα πλάκα, μου άρεσε πάρα πολύ το Manjaro για αρχάριο χρήστη, πάντα τα τελευταία προγράμματα και ότι πιο "συμπαγές" μπορείς να βρεις- λέγε με Arch. Απλά, τι γίνεται εάν "σπάσει" κάνα πακέτο!

 

@petriss

 

Το οικιακό μου δίκτυο: σέρβερ με Ubuntu server 14.04 (χωρίς οθόνες πληκτρολόγια και κρυμμένος), σταθερός+φορητός με windows8.1, media player με openelec (που είναι λίνουξ, raspberry pi 2), 2ος σταθερός xubuntu 14.04 (αλλά μάλλον πάω για debian 8 jessie ή manjaro), κινητά android 4.2 (λινουξοειδές), netbook samsung n210 με openelec (μόνο για φορητό media player, από το μπαλκόνι στην κουζίνα ή σε κάνα ξενοδοχείο κτλ). Το δίκτυο της δουλειάς: Debian 7 64bit με mate (εδώ με ενδιαφέρει η σταθερότητα), raspberry pi για voip (το στήνω τώρα) και μηχανήματα Windows.

 

Αυτό που ήθελα να πω, ό,τι και να χρησιμοποιήσεις, φρόντισε να εξοικειωθείς με αυτό, δες τι έχει τη μικρότερη καμπύλη εκμάθησης, πόσο χρόνο είσαι διατεθειμένος να αφιερώσεις και πόσο συμβατός είναι ο εξοπλισμός σου!

 

Κ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά, τι γίνεται εάν "σπάσει" κάνα πακέτο!

 

κανεις downgrade, με σχετικες χριστ@παναγιες. (στο upstream συνηθως γιατι arch=pure upstream)

 

και bug reports (σε projects που υπαρχει συνεννοηση πχ lxpanel, γιατι σε gnome+ ειναι χαμενη υποθεση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

κανεις downgrade, με σχετικες χριστ@παναγιες. (στο upstream συνηθως γιατι arch=pure upstream)

 

και bug reports (σε projects που υπαρχει συνεννοηση πχ lxpanel, γιατι σε gnome+ ειναι χαμενη υποθεση)

 

Μπαααα, μόλις ακύρωσα το download του Manjaro! Την έφαγα αυτή τη νίλα με την Suse το 2001 στο πανεπιστήμιο. Κατέβαζα τα πακέτα και πήγαινα στο σπίτι και τα εγκαθιστούσα με τη σειρά... να μου λείπει ;-) Θα μείνω τελικά με Debian 8 και mate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μεινεις με αυτο που σε βολευει και γνωριζεις.

 

Ολοι αυτο κανουμε. :-D

 

Και το εχει αυτο το arch. Αμα κολλησεις και το συνηθισεις παει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχθες το βραδακι βρηκα μια διανομη ultimate edition 3.2 (την ξερει κανεις?), την εγκατεστησα και ολα καλα μεχρι που πηγα να κανω τα upate, και ειδα οτι δεν τα κανει γιατι μαλλον ειναι παλια. τεσπα μου αρεσε πολυ σαν διανομη και αρκετα γρηγορη. Θα δοκιμασω μια αλλη 3.4 που λεει οτι ειναι LTS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι θα με κράξετε, αλλά μόλις χτες ανακάλυψα αυτό:

 

https://sites.google.com/site/chaletoslinux/home

 

Οι γύρω μου, συνηθισμένοι σε Windows, το είδαν σημαντικά πιο βατό σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη διανομή, για να κάνουν τη μετάβαση. Θα το εγκαταστήσω αύριο και θα γράψω εντυπώσεις. Στην ουσία είναι Xubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...