Προς το περιεχόμενο

Compact φωτογραφική περίπου 200€


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω για δώρο για την κοπέλα μου φωτογραφική (έχει πάθος με τις φωτογραφίες και ότι κάνει μέχρι τώρα είναι με iPhone), και το πόσο που διαθέτω είναι περίπου αυτό. Ξεκίνησα με budget 160€ αλλά αν αξίζει η διαφορά στην τιμή μπορώ να πάω εκεί και κάτι παραπάνω αν αυξάνεται πολύ ο λόγος ποιότητας / τιμής. Σε αυτά τα μπάτζετ έχω δει Nikon coolpix L830, Samsung WB250F, Canon powershot SX400 IS και πιο ψηλά Canon powershot SX520 HS.. Επειδή είμαι άσχετος έχετε να με συμβουλεψετε κάτι?

Οι φωτογραφίες που της αρέσουν είναι κυρίως τοπία, πόρτες (!), και πανοραμικού στυλ....

Η αγορά μπορεί να γίνει και από εξωτερικό

 

Edit : Μόλις είδα σε προσφορά μόνο για αύριο από mediamarkt την Panasonic Lumix DMC-FZ72 στα 150€. Να υποθέσω πάω γι αυτήν?

Επεξ/σία από stratos_21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω για δώρο για την κοπέλα μου φωτογραφική (έχει πάθος με τις φωτογραφίες και ότι κάνει μέχρι τώρα είναι με iPhone), και το πόσο που διαθέτω είναι περίπου αυτό. Ξεκίνησα με budget 160€ αλλά αν αξίζει η διαφορά στην τιμή μπορώ να πάω εκεί και κάτι παραπάνω αν αυξάνεται πολύ ο λόγος ποιότητας / τιμής. Σε αυτά τα μπάτζετ έχω δει Nikon coolpix L830, Samsung WB250F, Canon powershot SX400 IS και πιο ψηλά Canon powershot SX520 HS.. Επειδή είμαι άσχετος έχετε να με συμβουλεψετε κάτι?

Οι φωτογραφίες που της αρέσουν είναι κυρίως τοπία, πόρτες (!), και πανοραμικού στυλ....

Η αγορά μπορεί να γίνει και από εξωτερικό

 

Edit : Μόλις είδα σε προσφορά μόνο για αύριο από mediamarkt την Panasonic Lumix DMC-FZ72 στα 150€. Να υποθέσω πάω γι αυτήν?

Το ζουμ που εχει η lumix ειναι πρακτικα αχρηστο, ειδικα για αυτα που θελει η κοπελα σου.

 

Θα προτεινα να περιμενεις να βρεις προσφορα καμμια mirrorless στα 200€ περιπου που θα εχουν ποιοτητα φωτογραφιας πολυ ανωτερη απο τις compact που κοιτας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζουμ που εχει η lumix ειναι πρακτικα αχρηστο, ειδικα για αυτα που θελει η κοπελα σου.

 

Θα προτεινα να περιμενεις να βρεις προσφορα καμμια mirrorless στα 200€ περιπου που θα εχουν ποιοτητα φωτογραφιας πολυ ανωτερη απο τις compact που κοιτας.

Αξίζει ας πούμε η υπέρβαση για την Sony Alpha 3000?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί θες κάτι με τόσο πολύ ζoυμ? Αν αυτό που μετράει είναι κυρίως το ζουμ τότε προχώρα αλλά θα χρειαστείς και ενα τρίποδο φυσικά. Η canon είναι η καλύτερη εταιρία γενικά. Μήπως να σκεφτόσουν καμια πιο compact?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν έχω ιδέα από το σπορ, γι'αυτο ρωτάω. Οι mirroless σε σχέση με τις compact να υποθέσω έχουν μεγάλη διαφορά? Αν ναι, γι'αυτο σκέφτηκα αν φτάσω τα 250 να πάω στην alpha...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sony :blink:  Αν είναι να ανέβεις τουλάχιστον πάρε κάτι που θα αξίζει πραγματικά πάνε σε οποιαδήποτε EOS. Η sony είναι πολύ πίσω απο την canon (αν και με καλύτερες τιμές)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω το έπιασα... Προφανώς καλύτερα compact σαν την sx παρά κάποια σαν την sony σε mirrorless...

Γιατί να ανεβώ στα 300 σαν την eos δεν το βλέπω

Επεξ/σία από stratos_21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα το ότι πληρώνεις παίρνεις ισχύει παντα αλλά νομίζω ότι η τιμή της lumix απλά δεν έχει αντίπαλο. Εντάξει και η sony και η eos είναι καλύτερες αλλά κοστίζουν πολύ περισσότερα. Σε αυτή την τιμή δεν νομίζω να βρεις αντίπαλο εντός αλλα και εκτός Ελληνικής αγοράς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η sony είναι πολύ πίσω απο την canon (αν και με καλύτερες τιμές)...

 

Δεν το νομίζω από αυτά που βλέπω στο net. Ακόμα, σε μεγάλο φόρουμ για τη φωτογραφία σε στατιστική που έχουν κάνει, τα αποτελέσματα είναι πια Nikon και μετά Sony και Samsung κλπ. Η canon έχει χάσει πάρα πολύ.

 

Aρκετοί είναι εκείνοι που λένε ότι στο τέλος, μάλλον όλοι με Sony θα καταλήξουμε.

 

@stratos_21

 

Γύρω στα 250 κοίτα και τις a3000, a58 (dslr) <---άκιρο, έχει πάνω από 300--- και olympus pen epm2.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο ξανασκέψου αν θέλει πράγματι κάτι σχετικά ογκώδες, κάτι τέτοιο http://www.skroutz.gr/s/4336812/Canon-PowerShot-SX600-HS.htmlίσως να ταιριάζει πιο πολύ, μιλάμε για το μισό βάρος (αν είναι λάτρης του χρώματος νομίζω βγαίνει και σε κόκκινο...)


Δεν το νομίζω από αυτά που βλέπω στο net. Ακόμα, σε μεγάλο φόρουμ για τη φωτογραφία σε στατιστική που έχουν κάνει, τα αποτελέσματα είναι πια Nikon και μετά Sony και Samsung κλπ. Η canon έχει χάσει πάρα πολύ.

 

@stratos_21

 

Γύρω στα 250 κοίτα και τις a3000, a58 (dslr) και olympus pen epm2.

Κοίτα επειδή έχω τον κολλητό που είναι τρελλός με τη φωτογραφία και έχει εξοπλισμό καλύτερο απο επαγγελματίες (κουβαλάει ολόκληρη τσάντα και τουλάχιστον 3 φακούς μαζί του κάθε φορά που θα πάμε κάπου, θα εμπιστευτώ την άποψη του γιατι άλλαξε 6-7 μηχανές μέχρι να καταλήξει σε canon... Και οι περισσότεροι επαγγελματίες που γνώρισα μαζί του canon είχαν... Ακριβά μοντέλα βέβαια. Η nikon είχε θέματα με σκόνη στο ccd τότε τουλάχιστον γιατί νομίζω μετά διορθώθηκε... Επίσης έχε υπόψη ότι αν πας σε dslr αυτό που τελικά κάνει τη διαφορά δεν είναι μόνο το σώμα αλλά και ο φακός. Οι περισσότερες dslr και ειδικά τα entry μοντελα έχουν πολύ μέτριο στανταρ φακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ πάσο, εγώ δεν έχω τις γνώσεις. Και εμένα φίλος φωτογράφος μου έλεγε Canon και μετά Nikon και μετά τίποτα άλλο. :P Έκραζε olympus ότι αυτές δεν είναι φωτογραφικές κλπ... Το θέμα είναι ότι άλλα βλέπω να λένε στο νετ γενικά που κοιτάω.

 

Και ακόμα, ναι οκ, μπορεί Canon να είναι πάρα πολύ καλές φωτογραφικές αλλά στα πιο ακριβά μοντέλα. Δηλαδή, αυτά που έχω δει εγώ να γράφουν για τις ''οικονομικές'' Canon δεν είναι και τα καλύτερα. Βέβαια, δεν έχω δουλέψει καμία ούτε έχω τις κατάλληλες γνώσεις, αλλά στα χρήματα που κοιτάει το παλικάρι για καινούρια αυτές τις 3 που του είπα θα κοίταζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τις olympus είχε δίκιο που έκραζε... Kαι πράγματι στις compact η canon τα χάλασε κάπως ή αν θες βελτιώθηκε πολύ κυρίως η panasonic. Πάντως πίστεψε με ότι σε σχέση με το iphone που έχει οποιαδήποτε compact στα 150€ είναι πολύ καλύτερη απλά και μόνο λόγω μεγέθους φακού (περισσότερο φως...). Πάντως η τιμή που είδες είναι καλή το μέγεθος της μηχανής δεν ξέρω αν θα τις αρέσει-βολευει. Εσύ αποφασίζεις...

Επεξ/σία από Gauss3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως πηγε απο μια compact τον 200ε σε dslr της canon ενας θεος ξερει.

 

η α3000 ειναι μια αριστη επιλογη για την κοπελα σου και καλες φοτο τραβαει και καλο βιντεο.

 

οσο αφορα της canon vs nikon.. για μενα νικον σε φοτο, canon για βιντεο μαζι με της panasonic. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πάρε καμιά Nikon j3 φορητή φθηνή, φοβερή εστίασή, και πολύ καλύτερη ποιότητα απο compact 

Οσο για τις canon nikon καλύτερα να αποφύγεις οποιοδήποτε entry level dslr τους

 

http://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/fotografikes-mixanes/Nikon-Digital-Camera-J3-10-30mm-Black-137832.htm

Επεξ/σία από hayas88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρε καμιά Nikon j3 φορητή φθηνή, φοβερή εστίασή, και πολύ καλύτερη ποιότητα απο compact 

Οσο για τις canon nikon καλύτερα να αποφύγεις οποιοδήποτε entry level dslr τους

 

http://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/fotografikes-mixanes/Nikon-Digital-Camera-J3-10-30mm-Black-137832.htm

Δυστυχως η J3 του πλαισιου ειναι εκθεσιακη, μακαρι να επαιζε αυτη η τιμη για προιον καινουριο, οποτε θα πρεπει να το εχεις και αυτο στο μυαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...