Προς το περιεχόμενο

hotspot


Ονειρολογίτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα ! Θελω να βαλω ενα γ***** hotspot εδω και τοσο καιρο στον ubuntu 14.04 υπολογιστη μου. Εχω δοκιμασει πολλα. ΓΙνοντουσαν πολλα σφαλματα κ.τ.λ Επιτελους βρηκα ενα που δουλευει(το link ειναι στο spoiler) ενεργοποιησα το hotspot αλλα δεν εμπαινε στο internet. Μτα παρατηρισα μια περιεργη φραση με τα την φραση hotspo is active. Γραφει sessions still open, not unmouting(http://prntscr.com/6logte) Για πειτε μου μηπως δω ειναι το προβλημα ? Και αν δεν ειναι εδω και δεν ξερετε, μηπως μπορειτε να μου δωσετε ενα καλο και ευκολο στη χρηση-εγκατασταση hotspot για linux ?? Ευχαριστω !!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ασύρματη κάρτα έχεις;

Εγώ εχω φτιάξει με τα χίλια ζόρια ένα access point σε ubuntu με βαση αυτό:

https://help.ubuntu.com/community/WifiDocs/WirelessAccessPoint

 

Καλό διαβασμα και καλή τύχη (γιατί θα τη χρειαστείς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι hotspot ευνοείτε να διαμοιράζει την wifi σύνδεση. Να σας πω την δικιά μου παράξενη ιστορία με ένα dell που είχα. Μπορούσα να δημιουργήσω hotspot με ένα κλικ στο ubuntu αλλά.. Κατά παράξενο τρόπο ενώ το έβλεπαν κινητά όπως το παλιό n900 η ακόμα και το ποιο πρόσφατο Ν9 της Nokia που τρέχανε linux δεν μπορούσαν να δουν την γραμμή με τίποτα τα κινητά που τρέχανε android. Δεν είχα μπορέσει ποτέ να βρω λύση για ποιο λόγο γινόταν αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τη μερα το εφτιαχνα, τη νύχτα γκρεμιζοταν ενα πράγμα...

Είχα ανοίξει θέμα πριν μερικούς μήνες.

Σε γενικές γραμμές πρέπει

α)Να ξερεις αν υποστηρίζει access point το chip της ασύρματης και πόσο καλή υποστήριξη έχει

β)Να στήσεις το hostapd

γ)Να δηλώσεις στατική ip στην καρτα δικτυου που εχει αναλαβει ρολο access point

δ)Να στήσεις dhcp server αν θες να παιρνουν αυτοματα ρυθμισεις οι συσκευες που θα συνδεονται

ε)Και να δημιουργήσεις ΝΑΤ ή bridge.

στ)Να τρέχουν τα παραπάνω με τη σειρά που θες και όχι με τη σειρά που έρχεται κάθε φορά στο ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...