Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με samsung clx-3305fw


thunderstorm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετωπίζω με ένα samsung clx-3305fw, πέρα από την χάλια ποιότητα και τα συνεχόμενα μηνύματα σφάλματος, είναι ότι στην έγχρωμη εκτύπωση ο εκτυπωτής μου γεμίζει την σελίδα με κόκκινες γραμμές. Δεν έχει σημασία πόσο χρώμα έχει η σελίδα, ακόμα και ένα γράμμα να είναι έγχρωμο, το αποτέλεσμα είναι τα χάλια που βλέπετε στην φώτο.

Τον εκτυπωτή τον έχω περίπου 1,5 χρόνο κ έχω τυπώσει περίπου 5000 σελίδες.

Καμία βοήθεια ή πρόταση? Τα toner τα έχω αλλάξει όλα με γνήσια αλλά καμία βελτίωση. 

post-128718-0-47461900-1427372099_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aφενος το ιmage transfer unit ευθυνεται για τετοιου ειδους σημαδια,αφετερου δεν επιλεγει να αφησει μονο κοκκινες γραμμες,θα αφησει σημαδια ολων των χρωματων στο μερος που καταστταφηκε.Ελεγξε μηπως ευθυνεται το magenta toner και δημιουργει τα προβληματα.

5000 σελιδες ειναι λιγο για να θελει το itb αλλαγη

Επεξ/σία από Roger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο μπορώ να διακρίνω τα σημάδια είναι επαναλαμβανόμενου μοτίβου. Αυτό δείχνει πρόβλημα σε κάποιο εξάρτημα. Δεδομένου του μικρού αριθμού αντιτύπων, ξεκινάς από το μήπως έχει σφάλμα το τόνερ magenta. Αν διαπιστώσεις ότι δεν φταίει αυτό κάνεις το εξής:

 

Θα βρεις τον "χάρακα επαναλαμβανόμενων σφαλμάτων" για τον δικό σου τύπο εκτυπωτή και θα μετρήσεις να δεις τι απόσταση αφήνουν τα εκτυπωμένα μοτίβα μεταξύ του. Δηλαδή θα βρεις ένα σημείο στην εκτύπωση σου και θα το κυκλώσεις. θα πας στο αμέσως κάτω μοτίβο και επίσης θα κυκλώσεις το ίδιο σημείο. Θα μετρήσεις την απόσταση των δύο σημείων. Ο αριθμός που θα βρεις θα αντιστοιχεί σε κάποιο σφάλμα στον πίνακα του χάρακα για το δικό σου μοντέλο. Πχ στα 54mm θα σου λέει ότι φταίει ο φούρνος ή στα 78mm θα σου λέει ότι υπάρχει πρόβλημα στο drum κλπ.

 

Ένας ενδεικτικός πίνακας για ορισμένα μοντέλα και για να καταλάβεις τον τρόπο που λειτουργεί το σύστημα είναι αυτός:

Repetitive image defect ruler

http://www.arbikas.com/view/add_files/Black_Repetitive_Chart_eng.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας! Από το service ήταν βέβαιοι ότι ήταν ελαττωματικό το toner magenta, το οποίο όμως δεν το κάλυπτε η εγγύηση... Μέχρι να αποφασίσω να αλλάξω το toner, καθώς το πρόβλημα δεν υπήρχε από την αρχή, η εγγύηση του μηχανήματος είχε τελειώσει (νόμιζα ότι ήταν 2 χρόνια αλλά είναι 1). Τελικά, άλλαξα όλα τα toner, αλλά το πρόβλημα είναι κάθε μήνα εντονότερο... Να είμαι γκαντέμης και να αγόρασα πάλι ελαττωματικότατο magenta? Να δώσω 50άρικο να δοκιμάσω toner? 120άρικο να δοκιμάσω imaging unit? Θα ψάξω και αυτό που είπε ο highpriest αλλά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μ΄αρεσει που επιμενεις ρε dobro.

Σημαντικη λεπτομερεια του highpriest ειναι και οι αποστασεις ,οι οποιες φαινονται στο αντιτυπο οτι ειναι πολυ μικρες μεταξυ τους πραγμα που μαλλον αναφερεται στον κυλινδρο του καθε toner(στην περιπτωση μας magenta) παρα στον κυλινδρο του tranfer unit,πραγμα που σημαινει οτι θα βλεπαμε δυο ή τρεις φαρδυες γραμμες αντι για 10-12 που ειναι τωρα.

Φιλε ts,στο ειπε και το service.

Χρησιμοποιεις γνησια ή imitation toner?

 

επιμενω,οταν εχει θεμα το drum ,δεν επιλεγει χρωματισμο,το κανει σε ολα τα χρωματα,και ειναι πολυ λογικο.

Ανοιξε ενα paint και φτιαξε μια σελιδα τελειως μπλε,μια κοκκινη,μια κιτρινη και μια μαυρη.

Επεξ/σία από Roger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ΄αρεσει που επιμενεις ρε dobro.

Σημαντικη λεπτομερεια του highpriest ειναι και οι αποστασεις ,οι οποιες φαινονται στο αντιτυπο οτι ειναι πολυ μικρες μεταξυ τους πραγμα που μαλλον αναφερεται στον κυλινδρο του καθε toner(στην περιπτωση μας magenta) παρα στον κυλινδρο του tranfer unit,πραγμα που σημαινει οτι θα βλεπαμε δυο ή τρεις φαρδυες γραμμες αντι για 10-12 που ειναι τωρα.

Φιλε ts,στο ειπε και το service.

Χρησιμοποιεις γνησια ή imitation toner?

 

επιμενω,οταν εχει θεμα το drum ,δεν επιλεγει χρωματισμο,το κανει σε ολα τα χρωματα,και ειναι πολυ λογικο.

Ανοιξε ενα paint και φτιαξε μια σελιδα τελειως μπλε,μια κοκκινη,μια κιτρινη και μια μαυρη.

λαθος εκφραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης,καποιοι hp εγχρωμοι εχουν μια ρυθμιση disable cartidge check,που σημαινει οτι μπορεις να μπερδεψεις τα toner,να βαλεις το μπλε στο κοκκινο ή το μαυρο στο κιτρινο,ή ακομα και να αφησεις μια θεση κενη.Ετσι αποφασιζεις στα σιγουρα οτι φταιει το τονερ.

Δες μηπως εχει και ο samsung μια παρομοια ρυθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

 

Disable cartridge check για samsung δεν βρήκα. Επίσης δεν πρόλαβα να ασχοληθώ με την πρόταση του highpriest. Εκτύπωσα 4 σελίδες γεμάτες. Εκτός από την απαράδεκτη ποιότητα, στα περιθώρια των σελίδων, εκτός της μαύρης, υπάρχει η χαρακτηριστική κόκκινη λωρίδα που δεν ξέρω αν μπορείτε να το δείτε...  

post-128718-0-51032200-1427443012_thumb.jpg

post-128718-0-39189200-1427443066_thumb.jpg

post-128718-0-96854100-1427443089_thumb.jpg

post-128718-0-44165900-1427443113_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριξε μια ματια στην παρακατω φωτο για να παρεις μια ιδεα πως τυπωνεται η σελιδα οταν εχει προβλημα το transfer unit.

Μαλιστα οι γραμμες ειναι καθετες οπως στις περισσοτερες περιπτωσεις προβληματικων itb και οχι οριζοντιες οπως στην δικη σου περιπτωση.

post-188453-0-49322700-1427484836_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Ξεθάβω για ενημέρωση... Τελικά ο Roger φαίνεται να είχε δίκιο. Ήταν όντως το magenta toner. Είμαι προφανώς αρκετά γκαντέμης ώστε να μου τύχουν 2 ελαττωματικά μάλλον... Φίλος με καινούργιο κατάστημα με μελάνια / toner μου είπε ότι “απλά καθάρισε το toner”... Όλα δουλεύουν ΟΚ κανένα δίμηνο τώρα!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...