Προς το περιεχόμενο

Ελευθερος Χωρος στον δισκο(CentOS)


dios231

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο pc μου εχω windows 7 σε ενα partition που ειναι 100GB. Και ενα δευτερο partition για εφαρμογες και ταινιες, που ειναι 500GB.

 

Παμε στο θεμα μας: Πηγα να κανω εγκατασταση του CentOS, και μου λεει οτι δεν υπαρχει διαθεσιμος ελευθερος χορος στον δισκο. Και τωρα εχω τις εξις 2 αποριες. Πρωτον, σκεφτηκα να δημιουργήσω ενα καινουριο partition απο την διαχειρηση δισκων, αλλα το θεμα μου ειναι οτι δεν ξερω αν το νεο partition (περιπου αλλα 150GB) που θα δημιουργηθει θα πρεπει να το αφησω unlocated, και δευτερον θελω να ρωτησω αν  με την παραπανω διαδικασια θα χασω καθολου αρχεια απο τον δισκο μου.

Επισης να αναφερω οτι το καινουριο partition που θα δημιουργηθει ( οπου θα εγκαταστησω το CentOS), θα ειναι απο το partition που εχω για ταινιες και εφαρμογες, οπως ανεφερα παραπανω.Σας ευχαριστω  :-D  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα εκανα εγω

 

Παίρνεις ενα δευτερο δισκο 1Τ μεταφέρεις εκει τα παντα απο το 500αρι,  μετα καταργείς τα παρτισιον απο τον δισκο του λειτουργικού και εισαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα ο 500 ειναι ζητημα να εχει μεσα πανω απο 40gb. Παντως αλλη λυση δεν παιζει?? Το λεω γιατι δοκιμασα και virtual box και δεν λειτουργησε ποτε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο pc μου εχω windows 7 σε ενα partition που ειναι 100GB. Και ενα δευτερο partition για εφαρμογες και ταινιες, που ειναι 500GB.

 

Παμε στο θεμα μας: Πηγα να κανω εγκατασταση του CentOS, και μου λεει οτι δεν υπαρχει διαθεσιμος ελευθερος χορος στον δισκο. Και τωρα εχω τις εξις 2 αποριες. Πρωτον, σκεφτηκα να δημιουργήσω ενα καινουριο partition απο την διαχειρηση δισκων, αλλα το θεμα μου ειναι οτι δεν ξερω αν το νεο partition (περιπου αλλα 150GB) που θα δημιουργηθει θα πρεπει να το αφησω unlocated, και δευτερον θελω να ρωτησω αν  με την παραπανω διαδικασια θα χασω καθολου αρχεια απο τον δισκο μου.

 

Επισης να αναφερω οτι το καινουριο partition που θα δημιουργηθει ( οπου θα εγκαταστησω το CentOS), θα ειναι απο το partition που εχω για ταινιες και εφαρμογες, οπως ανεφερα παραπανω.Σας ευχαριστω  :-D  :-D

Για να αποκτήσεις ελεύθερο χώρο θα πρέπει να κάνεις shrink το partition που έχουν εγκατασταθεί τα Windows. Προφανώς και θα κάνεις shrink κατά 150GB, οπότε δεν τίθεται θέμα περί απώλειας δεδομένων.

Τον ελεύθερο χώρο να τον αφήσεις unallocated, όλα τα partitions θα δημιουργηθούν από το σύστημα κατά την εγκατάσταση.

 

Κάτι άσχετο, αλλά γιατί να επέλεξες CentOS για desktop χρήση; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλη ιστορια...κρατα απλα οτι το θελω για τα εργαστηρια στην σχολη, αλλα και παλι πιστευω οτι δεν θα ειναι ασχημα ο πειραματισμος.

 

Απλα να σε ρωτησω κατι, λες να κανω shrink το partition των windows. Αμα κανω το αλλο θα υπαρχει προβλημα?? γιατι το part των windows ειναι 100GB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε shrink οποιο θες και αυτο που θα μεινει ΜΗΝ το κανεις φορματ σε ntfs ή οτιδηποτε αλλο, αστο απλα unallocated space και πες στο centos να εγκατασταθει εκει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...