Προς το περιεχόμενο

Ubuntu. Crashαρει και κλεινει η οθόνη + πρόβλημα εκτυπωτή


stilllikeit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους

 

Εγκατέστησα τα ubuntu για να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό από τα windows αλλά έχω τα ακόλουθα προβλήματα:

 

1) Χωρίς να κάνω κάτι το ιδιαίτερο (απλά ανοιχτό τον firefox) αφού περάσει κάποιο χρονικό διάστημα, συνήθως 10-15 λεπτά, για 2-3 δευτερόλεπτα παγώνουν τα πάντα και στην συνέχεια σβήνει η οθόνη (για την ακρίβεια το power led της οθόνης αναβοσβήνει ενώ η οθόνη δείχνει το απόλυτο μαύρο). Ο υπολογιστής κατά τα άλλα φαίνεται να λειτουργεί κανονικά (power led, hdd led, led ανεμιστήρων στο κουτί) αλλά δεν μπορώ με κάποιον τρόπο να επαναφέρω το σήμα στην οθόνη, παρά μόνο να κάνω reset από το κουμπί του tower. Σημειωτέον πως στον ίδιο σκληρό υπάρχει και partition με windows 7, στα οποία δουλεύω τόσο καιρό κανονικά χωρίς προβλήματα, άρα νομίζω πως δεν πρέπει να υπάρχει θέμα hardware.

Γνωρίζετε πως θα μπορούσα να εντοπίσω που βρίσκεται το πρόβλημα ?

 

2) Έχω ένα πολυμηχάνημα Epson Stylus Office BX305f τον οποίο τα ubuntu αναγνώρισαν κανονικά. Παρόλα αυτά όταν πάω να εκτυπώσω κάτι, απλά αρχίζει να τραβάει χαρτί από το tray το οποίο στην συνέχεια το βγάζει χωρίς να έχει εκτυπωθεί κάτι. Και αυτό γίνεται ασταμάτητα μέχρι να ξεμείνει από χαρτί ή να κλείσω τον εκτυπωτή. Επίσης στα windows ο εκτυπωτής λειτουργεί κανονικά. Καμιά ιδέα ?

 

Σημειώνω πως είμαι άσχετος από linux, οπότε οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη, γιατί ψάχνωντας στο google η αλήθεια είναι ότι χαώθηκα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπει στον κόπο να βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικες ερωτησεις...

 

- Τι καρτα γραφικων εχεις? Εχεις βαλει καποιον driver για αυτη, πχ απο το additional drivers ή με το χερι?

- Εχεις ορισει το screensaver να κλεινει την οθονη μετα απο τον χρονο που λες ή ειναι τελειως τυχαιος ο χρονος μεσα στον οποιον κλεινει?

- Εχεις ανοιχτο το hardware acceleration στον firefox?

 

Για τον εκτυπωτη θελω λιγο χρονο να το ψαξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jim_p

 

Κάρτα γραφικών Gigabyte R9 270X OC. Δεν έχω περάσει κάποιον driver.

Επίσης δεν έχω πειράξει κάποια από τις ρυθμίσεις για τον screen saver. Τα παγώματα συμβαίνουν σχετικά τυχαία αλλά μέσα στο διάστημα των 10 - 15 λεπτών, όπου συμβαίνει αυτό που ανέφερα με την οθόνη. Συνήθως απλά μαυρίζει η οθόνη και αναβοσβήνει το power led, εκτός από μία φορά που αντί να είναι εντελώς μαύρη η οθόνη γέμισε με περίεργα και ακανόνιστα χρώματα και σχήματα και αναγκαστικά έκανα πάλι hard reset.

 

Το hardware acceleration του firefox είναι ενεργοποιημένο από μόνο του. Να το απενεργοποιήσω?

Θα βοηθούσε λέτε να πέρναγα χειροκίνητα κάποιους drivers για την κάρτα γραφικών? Πως μπορώ να το κάνω αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βαλεις οποσδηποτε τον driver που σου λεει απο το additional drivers. Αυτο που λες, και τα ακανονηστα σχηματα και χρωματα, ειναι σημαδια υπερθερμανσης της καρτας απο driver που δεν μπορει να κανει power saving, δηλαδη την τρεχει μονιμα στη μεγιστη συχνοτητα της και την ζεσταινει. Εχασα την 3850 μου απο μια τετοια αναπηρια του opensource driver :(

Μονο μην με ρωτησεις που ειναι το additional drivers.

Αν θες να κανεις τη διαδικασια απο το τερματικο

sudo apt-get install fglrx
και επανεκκινεις οταν τελειωσει η εγκατασταση.

 

Για τον εκτυπωτη δεν εχω ιδεα. Στο openprinting.org αναφερει ενα ξερο "works perfectly"...

 

http://www.openprinting.org/printer/Epson/Epson-BX305_Series

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Μέσω τερματικού δεν κατάφερα αρχικά να εγκαταστήσω drivers γιατί μου έβγαζε κάποια μηνύματα για dependencies που δεν πολυκαταλάβαινα (oh yeah όπως ήδη είπα είμαι noob....) .

 

Τελικά ακολούθησα τις οδηγίες που βρήκα εδώ : http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2244651

 

Νομίζω πως εγκαταστάθηκαν οι drivers γιατί πλέον όταν πάω στο Additional Drivers, μου έχει επιλεγμένο το "Using Video driver for the AMD graphics accelerators from fglrx (proprietary)"

Πριν είχε επιλεγμένο το "AMD/ATI display driver wrapper from xserver-xorg-video-ati (open source, tested)"

 

Επίσης δεν ακούγεται πλέον θόρυβος απο τα ανεμιστηράκια (νόμιζα πως ήταν του επεξεργαστή, αλλά μάλλον είχες δίκιο και ήταν της κάρτας γραφικών).

 

Θα δουλέψω για κάποια ώρα να δω αν θα μου ξαναβγάλει το πρόβλημα.

 

Απλά τώρα ενώ η ανάλυση της οθόνης είναι 1920χ1080, η εικόνα στην οθόνη έχει μικρύνει και περιφερειακά του desktop υπάρχει ένα μαύρο border. Στα windows πήγαινα στο catalyst και το διόρθωνα αυτό όταν εμφανιζόταν, αλλά δεν έχει περαστεί το catalyst με την παραπάνω διαδικασία στο ubuntu. Any help ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιξε το software center και βαλε το πακετο fglrx-amdcccle για να εγκαταστησεις το catalyst control center.

 

Να συμπληρωσω πως αφου εβαλες τον driver κατεβαζοντας το .run απο την ati και κανοντας το πακετακια *.deb, θα χρειαστει να κανεις την ιδια διαδικασια καθε φορα που θα εχει γινει kernel update, δηλαδη ενημερωση του πακετου linux-image-blablabla. Επισης, απο τα παραπανω πακετακια, το catalyst control center ειναι το fglrx-ccc-blablabla.deb. Αν δεν μπηκε, βαλτο με ενα

sudo dpkg -i fglrx-ccc-blablabla.deb
Οπου blablabla το υπολοιπο ονομα του πακετου :P

 

Για τον εκτυπωτη. Σου τον δειχνει στο web interface του cups, δηλαδη στη "σελιδα"

http://localhost:631
?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι epson δεν έχουν drivers σε στυλ HPLIP; (δεν έχω δουλέψει ποτέ epson σε linux).

Πάντως στο arch που ο hp μου εκτύπωνε λευκές σελίδες τον αφαίρεσα και τον ξανά πρόσθεσα από το system-config-printer (που είναι frond end για το cups) και έπαιξε κανονικά. Κοίτα μήπως υπάρχει τίποτα παρόμοιο στο apt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά λύθηκε και το πρόβλημα του εκτυπωτή. Απλά έπρεπε να περάσω άλλους drivers καθώς αυτοί που είχα κατεβάσει από την σελίδα της Epson δημιουργούσαν το πρόβλημα (άγνωστο γιατί, πιθανά να είχα κάνει εγώ βέβαια κάποια βλακεία κατά το installation και να μην έφταιγαν οι drivers ... oh well). Πέρασα τους drivers που βρήκα στο openprinting στο link που έδωσε ο jim_p πιο πάνω και όλα καλά.

 

Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια παιδιά :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...