Προς το περιεχόμενο

[info] Debian 8 (codename: jessie) Συμβουλές, απορίες, συζητήσεις


noa113

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν τρέχω από κονσόλα gstreamer-properties παίρνω μήνυμα λάθους:



$ gstreamer-properties 
Gtk-Message: GtkDialog mapped without a transient parent. This is discouraged.
Και ταυτόχρονα βγαίνει ένα παράθυρο που μου λέει κι άλλο μήνυμα:



Failed to load UI file; please check your installation.
Μάλλον τελικά ήθελε κάποια από τις εξαρτήσεις που του είπα να μην βάλει, σωστά;

 

Οχι, δεν θελει κατι αλλο. Bug ειναι, που οπως βλεπω θα μεινει ανοιχτο

https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=774604

https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=774269

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 237
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ψαχνεις για το πως θα ρυθμισεις το audio output του gstremer, απο το dconf/gconf editor πχ. Ή απλα ξεχνας τον ηχο στο pychess.

 

Btw, τωρα που το βλεπω καλυτερα, το pychess στο stable (0.12 beta 3) εχει εξαρτηση το gstreamer 0.10 και στο unstable (0.12 τελικη) τον gstreamer 1.0, οποτε το προβλημα ειναι πως εχεις gstreamer παλιοτερο απο αυτον που θελει. Υπαρχει και σχετικο bug report για το unstable. Αληθεια, γιατι δεν βαζεις την εκδοση που δινει το repo?

 

https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=785922

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προηγούμενη έκδοση του pychess έχει πολλά bugs που το κάνουν να κολλάει συνέχεια. Έχω χάσει πολλά παιχνίδια έτσι! Θα δοκιμάσω αυτό πουλες, ευχαριστώ για όλη τη βοήθεια Jim.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνεις για το πως θα ρυθμισεις το audio output του gstremer, απο το dconf/gconf editor πχ. Ή απλα ξεχνας τον ηχο στο pychess.

 

Btw, τωρα που το βλεπω καλυτερα, το pychess στο stable (0.12 beta 3) εχει εξαρτηση το gstreamer 0.10 και στο unstable (0.12 τελικη) τον gstreamer 1.0, οποτε το προβλημα ειναι πως εχεις gstreamer παλιοτερο απο αυτον που θελει. Υπαρχει και σχετικο bug report για το unstable. Αληθεια, γιατι δεν βαζεις την εκδοση που δινει το repo?

 

https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=785922

 

Λοιπόν καθώς έψαχνα τι να κάνω μετά από το παραπάνω μήνυμα του Jim διαπίστωσα ότι πριν από περίπου 20 ημέρες βγήκε πιο νέα έκδοση του pychess (http://www.pychess.org/news/). Εγώ είχα εγκαταστήσει με το gdebi την έκδοση 0.12-rc5-1 και έχει βγει πλέον η 0.12-1 (στο sid μάλλον είναι ήδη η επόμενη 0.12-2). Επειδή είναι η πρώτη φορά που εγκατέστησα πακέτο εκτός package manager (χρησιμοποίησα το gdebi) δεν ξέρω πως να αφαιρέσω το υπάρχον pychess για να βάλω το επόμενο!

 

Δοκίμασα ήδη κάποια βασικά αλλά οπως βλέπετε δεν τα κατάφερα:

 

 

# apt-get remove pychess
[...]
Package 'pychess' is not installed, so not removed
[...]

# apt-get purge pychess
[...]
Package 'pychess' is not installed, so not removed

# gdebi /home/noa/Downloads/python3-pychess_0.12-1_all.deb
Reading package lists... Done
Building dependency tree        
Reading state information... Done
Building data structures... Done
This package is uninstallable
A later version is already installed

Καμιά ιδέα;

 

Άκυρο: το έκανα απεγκατάσταση μέσω του Synaptic! Εμφανιζόταν κανονικά δίπλα στο pychess του repo το οποίό δεν είχα εγκαταστήσει! Μετά την απεγκατάσταση με το Synaptic έκανα με την παραπάνω εντολή την εγκατάστασ με το gdebi και έχω πλέον το τελευταίο pychess (ο ήχος βέβαια εξακολουθεί να μην δουλεύει λόγω του παραπάνω bug που εντόπισε ο Jim).

 

Γιατι δεν βαζεις testing?

 

Έχω ήδη εγκατεστημένο Testing και Unstable αλλά έχω αυτή την εγκατάσταση που είναι Stable και που προοριζόταν να είναι η βασική μου αλλά δεν έχει γίνει ακόμα (χρησιμοποιώ ως βασική μια άλλη Stable που δεν είναι όμως καθαρή εγκατασταση αλλά update από χρόνια που έχει μερικά προβλήματα από τους πειραματισμούς αλλά και πολλά πράγματα πάνω της όπως ρυθμίσεις κλπ και δεν έχω καταφέρει να τα μεταφέρω όλα για να μετακομίσω).

 

 

 

 

Με το pychess που παίζεις; Στο fics;

 

Ναι στο FICS παίζω, είσαι κι εσύ εκεί;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

στο lichess.org παίζω πλέον. Στο FICS έχει χρόνια που δεν έχω κάνει login. Πάντως για FICS, μπορείς από όσο ξέρω να παίξεις και με το scid-vs-pc το οποίο μπορείς να χρησιμοποιήσεις και για βάση δεδομένων/ανάλυση.

 

 

Ειδικά για το pychess, αν έχει προβλήματα το πακέτο του debian μπορείς να το τρέξεις μέσα σε ενα virtualenv ή μέσω docker. Πάντως από όσο θυμάμαι πιο παλιά που το είχα τσεκάρει, έτρωγε κολλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

στο lichess.org παίζω πλέον. Στο FICS έχει χρόνια που δεν έχω κάνει login. Πάντως για FICS, μπορείς από όσο ξέρω να παίξεις και με το scid-vs-pc το οποίο μπορείς να χρησιμοποιήσεις και για βάση δεδομένων/ανάλυση.
 
Ειδικά για το pychess, αν έχει προβλήματα το πακέτο του debian μπορείς να το τρέξεις μέσα σε ενα virtualenv ή μέσω docker. Πάντως από όσο θυμάμαι πιο παλιά που το είχα τσεκάρει, έτρωγε κολλήματα.

Το scid-vs-pc δεν κατάφερα να το δοκιμάσω πριν χρόνια και δεν ξαναπροσπάθησα. Ωστόσο αυτό που θέλω είναι κάτι πραγματικά εύκολο και απλό όπως το pychess. Πράγματι όλες οι εκδόσεις μέχρι τις πρώτες RC της 0.12 έτρωγαν απίστευτα πολλά κολλήματα αλλά τώρα είναι ΟΚ.
 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το install του scid-vs-pc σε arch μέσω AUR είναι απρόσκοπτο. Αλλού δεν το έχω δοκιμάσει. Μόλις δοκίμασα και έπαιξα και ένα παιχνίδι. Αν χρησιμοποιείς και τα FICS commands για chat κτλ είναι κατά πάσα πιθανότητα καλύτερο από το pychess.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

native app vs browser app in 2015? Έχει απαντηθεί τελεσίδικα θα έλεγα...

 

χαχα, πρόσφατα, μαθαίνοντας java 8, άλλαξα γνώμη! πλέον browser app (server side).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...