Προς το περιεχόμενο

[info] Debian 8 (codename: jessie) Συμβουλές, απορίες, συζητήσεις


noa113

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 237
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχει θέμα στο stretch με τα kodi-pvr-vuplus και kodi-pvr-tvheadend-hts; έβαλα το multimedia repo του stretch και τα 2 πακέτα δεν εγκαθίστανται... μου χαλάει όλη την εγκατάσταση! Και η jessie έχει προβλήματα στα 2 plugins!

 

Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ίσως πρέπει να ανοίξω νέο θέμα αλλά φοβάμαι ότι δεν αξίζει: ψιλοστοκ εγκατάσταση Debian 8 με XFCE που ενώ έχει ήχο σε VLC και Firefox δεν λειτουργεί ο ήχος σε μια συγκεκριμένη εφαρμογή: Pychess (είναι μια απλή εφαρμογή για σκάκι). Η εφαρμογή είναι εγκατεστημένη με gdebi γιατί ήθελα πιο φρέσκο πακέτο από το υπάρχον. Δεν νομίζω να φταίει αυτό γιατί οι εξαρτήσεις πρέπει να είναι ίδιες. Έχω ελέγξει τις ρυθμίσεις στο alsamixer (βασικά μόνο ένα κανάλι είναι! το Master) και δεν μου φαίνεται τίποτα περίεργο. Επίσης δοκίμασα αν παίζουν τα αρχεία ήχου (ogg) από το φάκελο όπου βρίσκονται (/usr/share/pychess/sounds).

 

Υπάρχει κάτι άλλο να ελέγξω ή να απευθυνθώ στους δημιουργούς του Pychess;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με ήχο (εκτός από το alsamixer). Δεν είχα ποτέ κάρτα ήχου και δεν ξέρω. Έψαξα λοιπόν για να σου απαντήσω και βρήκα ότι το πακέτο pulseaudio είναι εγκατεστημένο. Αυτό σημαίνει ότι κάποιες εφαρμογές χρησιμοποιούν την alsa και κάποιες άλλες εφαρμογές χρησιμοποιούν το pulseaudio;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ tritonas00

 

δε φτάνει που οι κομ/σται μας πήραν τα σπίτια, τώρα θα μας πάρουν και τους υπολογιστές! :-P

 

@ noa113

 

καλό ξεμπέρδεμα με το pulseαιδίο (όπως το είπε φίλος συμφορουμήτης).

 

Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα όσα λέει στο wiki (https://wiki.debian.org/PulseAudio) αλλά δεν δούλεψε ο ήχος στο pychess. Μήπως θέλει να κάνω restart το PC; Έκανα και restart αλλά και πάλι δεν δουλεύει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπαρχει στο stable ακομα, γιατι αφαιρεθηκε απο το testing/unstable με τη μεταβαση σε gnome 3.18, βαλε το πακετο gnome-media, τρεξε ενα gstreamer-properties σαν απλος χρηστης και ορισε το audio output του gstreamer σε pa.

 

Προταση κανω επειδη ειδα πως το pychess απαιτει gstreamer, δεν εχω προσωπικη εμπειρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 offtopic σχόλια

 

 

 

δε φτάνει που οι κομ/σται μας πήραν τα σπίτια

Τελικά άλλοι θα τα πάρουν κουμπάρε... :P

Για το pulse audio και τις εφαρμογες που το απαιτούν, έχει δοκιμάσει κανείς να το ξεφορτωθεί από το κυρίως σύστημα με docker;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το docker? Τι ακριβως μπορει να κανει με το pa?

 

https://packages.debian.org/sid/docker

 

Εδω δεν εχω pa. Το εβαλα οταν το περασα σε skype 4.3 γιατι δεν ειχα ηχο πουθενα. Μετα ειχα ηχο μονο στο skype και πουθενα αλλου, οποτε το πεταξα. Μετα βγηκε μια διανοια που εβγαλε το apulse και πλεον τρεχω το skype με αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...