Προς το περιεχόμενο

[info] Debian 8 (codename: jessie) Συμβουλές, απορίες, συζητήσεις


noa113

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναλογως με ποια διανομη εισαι και τι κανεις με τον browser. Αν θες να παιξεις flash παιχνιδια, λογικο ειναι. Το εχουν υπερβαρυνει. ΕΙδικα με τον επεξεργαστη που εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

post-161264-0-61591600-1440421743_thumb.jpgΠαιδιά είπα σήμερα να περάσω Debian να δω πως είναι αλλά κόλλησα στην εγκατάσταση!!! Και θέλω βοήθεια . Μετά από εκεί με βγάζει σ το κυρίως μενού της εγκατάστασης. Ξαναπροσπαθησα αλλά δεν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεξημητατικότατο το error :P

χαχα ασε ... παει αυτο .. η jessie γενικα δεν μου καθετε.. τωρα περασα drivers nvidia και στο reboot μαυρη οθονη... ctrl alt f2 ξανα η διαδικασια και τπτ μηπως να γυρισω σε mint γιατι δεν με θελει; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε λέω για του arch, γενικά λέω, εγκατάσταση από την αρχή, να βάζω ότι μου λείπει κλπ τα βαριέμαι αφόρητα :P

Αυτό ειναι και το πιο ωραίο, οι ρυθμίσεις !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν η jessie ειναι για πολλα χαστουκια ! Μεχρι να κανω εγκατασταση τους drivers της nvidia κολλουσε και μάλιστα ακομα και οταν εγκαθιστουσα τους drivers ..( πολλά restarts ) !!! Τελικα η εγκατασταση εγινε .. τελος τα freeze απο εκει και περα ομως εγκαθιστώ το gufw  και δεν βρίσκω το εικονίδιο πουθενα του firewall..( το ξέρω οτι μπορώ να το χειριστω στο terminal ) ανοιγω το transmission να το δοκιμάσω δεν κατεβάζει τιποτα. το firewall ειναι απενεργοποιημενο.Αν είναι κάθε φορα να θέλει για ενα προγραμμα να ψάχνω μια ώρα πως θα δουλέυει σωστα να την βράσω την jessie.Ή βοήθήστε με την jessie η προτεινετε μου καμια άλλη διανομη :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θεμα με το gufw υπαρχει ανοιχτο bug report απο το 2012 και το προβλημα ειναι πως το εικονιδιο εμφανιζεται στα μενου μονο αν εχεις unity.

https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=681315

Αν θες να το φτιαξεις με το χερι, ανοιγεις το /usr/share/applications/gufw.desktop με εναν text editor (και δικαιωματα root παντα) και βγαζεις την 76η γραμμη που λεει

OnlyShowIn=Unity;
Για την nvidia αρκει ενα

apt-get install nvidia-driver
Εγω που ειμαι ψυρρας και δεν χωνευω το kms, εβαλα και την παραμετρο nomodeset στις παραμετρους εκκινησης του πυρηνα ωστε να μην εχω την opensource σαβουρα να πεταγεται πριν μπει το συστημα σε γραφικο περιβαλλον.

 

Για το transmission δεν γνωριζω, αλλα και σε μενα αργει να ξεκινησει το κατεβασμα καποιες φορες. Εννοειται με port forwarding απο το ρουτερ και χωρις firewall.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε ευχαριστώ jim για την απάντηση σου. Όμως επειδή είμαι στο στάδιο αναζήτησης διανομής πλεον την εκανα περα την jessie για τώρα και έχω αλλάξει 4-5 διανομές. Αυτή την στιγμή κόλλησα με manjaro και βλέπουμε :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα αν θες και το *BSD

 

Μπα... άσε το παιδί να χαρεί λίγο ακόμα καλοκαίρι, μπάνια, φρεντουτσίνα και μοχίτο ή καρίμπ στα μπιτσόμπαρα! Μόλις χειμωνιάσει και ξεκινίσει να σκοτεινιάζει από τις 16:30 υπάρχει μπόλικος χρόνος για κάψιμο!! :-P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Σε ενα vm με debian stable 8 και με / και swap μονο, θελω να πεταξω εντελως το swap. Απλα σβηνω το partition και το βγαζω απο το fstab?

 

Και στο δικο μου θελω να βεβαιωθω πως το /tmp ειναι στη ram επειδη προσφατα εβαλα να δω ταινια στο popcorntime και ειδα την χωρητικοτητα να πεφτει καθε λεπτο. Το popcorntime υποτιθεται πως αποθηκευει τα δικα του στο /tmp/Popcorntime και αυτος ο φακελος προφανως δεν ηταν στη ram...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

swapoff /dev/sdXY και αυτα που ειπες.

Ενα απλο df -h δεν σου δειχνει τι ειναι στην ram? πχ εδω:
 

df -h
Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on
...
tmpfs      3.8G 6.8M 3.8G  1%   /tmp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εινια :(

$ mount | grep tmp
udev on /dev type devtmpfs (rw,relatime,size=10240k,nr_inodes=210985,mode=755)
tmpfs on /run type tmpfs (rw,nosuid,relatime,size=828476k,mode=755)
tmpfs on /dev/shm type tmpfs (rw,nosuid,nodev)
tmpfs on /run/lock type tmpfs (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,size=5120k)
tmpfs on /sys/fs/cgroup type tmpfs (ro,nosuid,nodev,noexec,mode=755)
tmpfs on /run/user/1000 type tmpfs (rw,nosuid,nodev,relatime,size=414240k,mode=700,uid=1000,gid=1000)
$ df -h | grep tmp
tmpfs           810M  8.8M  801M   2% /run
tmpfs           2.0G     0  2.0G   0% /dev/shm
tmpfs           5.0M  4.0K  5.0M   1% /run/lock
tmpfs           2.0G     0  2.0G   0% /sys/fs/cgroup
tmpfs           405M  4.0K  405M   1% /run/user/1000
Θυμαμαι καποτε το οριζες σε καποιο αρχειο στο /etc αυτο...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...