Προς το περιεχόμενο

[info] Debian 8 (codename: jessie) Συμβουλές, απορίες, συζητήσεις


noa113

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφου δεν καταφερα να κανω το tb να ξαναδουλεψει βγαζοντας τις προβληματικες γραμμες, ζητησα απο καποιον να ανεβασει ενα .patch για να το πατσαρω αυτοματα. Καποιος το εκανε, το πατσαρα και τωρα δουλευει μια χαρα. Εχουμε 8/3 σημερα. Ποτε θα περασει το, ετοιμο πλεον, patch ο maintainer στο πακετο του? Εγω λεω απο βδομαδα αν ειμαστε τυχεροι.

 

@mad-proffessor

Σε ποια διανομη εισια?

 

^ fedora

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@k_antoni

Σε 32αρα εγκατασταση εισαι? Αν ναι, να σε ενημερωσω οτι ο chrome εχει σταματησει να βγαινει για 32αρια λινουξ απο περυσι, γιαυτο και η γκρινια.

 

Σε μπέρδεψα! με 64bit Jessie είμαι, απλά αναγκάστηκα να βάλω το i386 για να μπορέσω να εγκαταστήσω teamviewer κ μερικά ακόμα πραγματάκια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χτισανε το firefox-esr με το --enable-alsa. Για το πακετο του απλου ff ακομα τιποτα. Να ξαναπαω σε esr?

* debian/browser.mozconfig.in: Build with --enable-alsa. Closes: #857281.

http://metadata.ftp-master.debian.org/changelogs/main/f/firefox-esr/firefox-esr_52.0.1esr-1_changelog

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο maintainer του flash ειναι ανευθυνος, επεισοδιο 2^n γιατι πλεον δεν θυμαμαι ποσες φορες τον εχω κραξει.

Σε καποιο αλλο φορουμ, υπαρχει ενα θεμα για το flashplugin-nonfree το οποιο πεφτει πανω σε αυτο το grave bug, το οποιο ειναι ανοιχτο εδω και 2.5 μηνες.

 

https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=851066

 

Καπου λοιπον μεσα στο bug report, καποιος αναφερει αυτο

Thats right, seems Bart Marten no longer receives mail directed to his

debian account. I found another email address in the *.deb package,

probably he will react on mails to it:

 

[email protected]<script data-cfhash='f9e31' type="text/javascript">/* */</script>

O maintainer δηλαδη, εδω και καιρο απ' οτι φαινεται, δεν λαμβανει email για τα bug reports των πακετων που διατηρει! Και δεν εχει μπει καν στον κοπο να το κοιταξει. Δεν φτανει δηλαδη που σαν χρηστης χανω το χρονο μου για να κανω ενα bug report, πρεπει να χανω ακομα περισσοτερο ανοιγοντας τα πακετα του κλπ για να βρω το προσωπικο του email και να στελνω και εκει!

 

Και μετα γινομια κακος εγω που τον λεω ανευθυνο και οτι τα εχει γραμμενα στα @@ του...

 

---

 

Επειδη στο debian δεν εχουμε το chromium-codecs-ffmpeg και το chromium-codecs-ffmpeg-extra, οποτε οι chromium based browsers μενουν κουτσοι στο θεμα υποστηριξης html5 (εικονα απο opera στο youtube.com/html5), σκεφτομαι να ζητησω απο τον Marillat να κανει τα πακετα που λειπουν και να τα βαλει στο repo του. Τι λετε?

post-124002-0-42533300-1490334368_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ jim_p

 

Μόλις βγει, καθαρή εγκατάσταση από την αρχή ή αναβάθμιση; Συνήθως φορμάρω τον υπολογιστή και εγκαθιστώ εκ νέου το λειτουργικό, αλλά έλεγα να μην κάνω φορμάτ αυτή τη φορά στα μηχανήματα!

 

Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Maintainers ftw! Αντι να ξαναβαλουν τον chromium την επιλογη "--enable-remote-extensions" και να σταματησουν τα bug reports σαν αυτο που ανοιγουν και κλεινουν το ενα πισω απο το αλλο

 

https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=852398

 

χτισανε το ublock του chromium σαν πακετο! Μια χαρα, τους μενουν ακομα 2 επεκτασεις για να φτασουν τις δικες μου μηδαμινες αναγκες, που εχω μολις 3!

 

https://packages.debian.org/experimental/chromium-ublock-origin

 

Για να λεμε και του στραβου το δικιο, καλο ειναι που υπαρχουν χρησιμα extensions σαν πακετα και μπορουν να μπουν με την μια system-wide αντι να τα βαζει ο καθε χρηστης με το χερι.

 

Ιν αδερ νιουζ, ζητησα τελικα απο τον Marillat να φτιαξει τα chromium-codecs-ffmpeg και chromium-codecs-ffmpeg-extra και ακομα δεν εχω παρει απαντηση! Μαλλον ζητησα μεγαλη χαρη αυτη τη φορα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου απαντησε ο Marillat για το chromium-codecs-ffmpeg και λεει δεν μπορει να το βαλει στο repo του επειδη ειναι πολυ μεγαλο σαν πακετο, μιας και θελει τον ιδιο τον chromium. Βαρυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στο sources.list σου λεει σκετο ή jessie, θα μεινεις σε stable. Αν λεει κατι αλλο, πχ testing/unstable, θα πας εκει.

Γενικα παντως, μην αποφευγετε το dist-upgrade. Δεν θα σας παει καπου δια μαγειας. Απλα θα ενημερωσει οτι πακετα υπαρχουν και θελουν την προσθηκη/αφαιρεση καποιων πακετων για να εγκατασταθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο sources.list το μονο που εχω αλλαξει, ειναι να βαλω την καταληξη "contrib non-free" στο τελος.

 

Jessie λεει. Αρα, αν το κανω, δεν υπαρχει φοβος ετσι? Σε stable θελω να παραμεινω. Και πρεπει οπως ειπες να το κανω. Σε ρωταω γιατι αν θυμαμαι πολυ πιο παλια, σε 12.04lts ubuntu νομιζω, το εκανα, και τα γ***σε ολα. Δεν bootαρε καν μετα.

 

Αλλη ερωτηση. Υπαρχει καποιο tool ολα αυτα να τα κανει αυτοματα? Πχ οπως στο mint. Που σου βρισκει αυτοματα τις ενημερωσεις.

 

Να μην καθεσαι δηλαδη να βαρας apt-get update, apt-get upgrade χειροκινητα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν υπαρχει φοβος, θα μεινεις σε stable. Βασικα, ακομα και οταν το stretch βγει σαν stable και κανεις dist-upgrade, θα μεινεις παλι σε jessie, μονο που τοτε το jessie θα υπολογιζεται σαν old-stable.

 

Το "δεν bootαρε καν μετα" μπορει να οφειλεται σε αλλο πραγμα. Μπορει πχ να ετρεξες πριν απο το dist-upgrade μια εντολη που να πηγαινει απο 12.04 σε 14.04, μπορει να ειχες βαλει καποιον driver εκτος repo και με την ενημερωση να επρεπε να τον βαλεις ξανα.

 

Καποιο tool δεν γνωριζω, θα το τσεκαρω τωρα και θα σου πω.


Βρηκα αυτο, αλλα μαλλον ειναι μονο για να σε ειδοποιει...

https://packages.debian.org/jessie-backports/pk-update-icon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...