Προς το περιεχόμενο

[info] Debian 8 (codename: jessie) Συμβουλές, απορίες, συζητήσεις


noa113

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, επαναφέρω αυτό το θέμα για κουβεντούλα και απόψεις!

 

Ήθελα να σας ρωτήσω εάν χρησιμοποιείτε το Debian 8 για desktop σας. Όλα καλά, η σταθερότητα, η υποστήριξη κ τα πακέτα πααααρα πολύ καλά, αλλά δε σας ενοχλεί που έχει παλιά πακέτα; Έχετε rolling distros στα workstation σας ή κάνετε τη δουλειά σας ακόμα και με προγράμματα μερικές εκδόσεις πίσω;

 

Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 237
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μιας που ξαναζωντάνεψε αυτό το θέμα, να ρωτήσω και γω. Έτυχε σε κανέναν να μη κλείνει το pc στο shutdown? 

Τι εννοώ, είτε από το εικονίδιο, είτε από terminal με σκέτο user ή και με root, να κλείνει το σύστημα αλλά να μέινει κολλημένη μαύρη οθόνη με ένα error δε το θυμάμαι ακριβώς αλλά του τύπου [Reboot: power down] και το pc κανονικά με ρεύμα σα να δουλεύει και πρέπει να το κλείσω απ το κουμπι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, επαναφέρω αυτό το θέμα για κουβεντούλα και απόψεις!

 

Ήθελα να σας ρωτήσω εάν χρησιμοποιείτε το Debian 8 για desktop σας. Όλα καλά, η σταθερότητα, η υποστήριξη κ τα πακέτα πααααρα πολύ καλά, αλλά δε σας ενοχλεί που έχει παλιά πακέτα; Έχετε rolling distros στα workstation σας ή κάνετε τη δουλειά σας ακόμα και με προγράμματα μερικές εκδόσεις πίσω;

 

Κ.

 

Καλησπέρα,

Εγώ πάντως χρησιμοποιώ Jessie σχεδόν απο τότε που βγήκε και στο φορητό και στο σταθερό. Η αλήθεια είναι παιδiά οτι τα Debian Strech/Ubuntu/Mint/MX-15/MX-16/Sparky είχαν πάντα προβλήματα (έστω και μικρά). Παίζει ρόλο και το hardware φυσικά. Το Jessie παίζει τέλεια, τα updates δεν έχουν χαλάσει το παραμικρό. Downtime 0 το οποίο είναι σημαντικό για εμένα αφού είναι εργαλείο δουλειάς (Matlab/C/C++/R). Οπότε για εμένα είναι το καλύτερο Debian που έχω βάλει.

 

Ποια πακέτα σου φαίνονται παλιά; Τα backports δεν σου κάνει; Εγώ πάντως μόνο libbreoffice έχω απο backports.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Εγώ πάντως χρησιμοποιώ Jessie σχεδόν απο τότε που βγήκε και στο φορητό και στο σταθερό. Η αλήθεια είναι παιδiά οτι τα Debian Strech/Ubuntu/Mint/MX-15/MX-16/Sparky είχαν πάντα προβλήματα (έστω και μικρά). Παίζει ρόλο και το hardware φυσικά. Το Jessie παίζει τέλεια, τα updates δεν έχουν χαλάσει το παραμικρό. Downtime 0 το οποίο είναι σημαντικό για εμένα αφού είναι εργαλείο δουλειάς (Matlab/C/C++/R). Οπότε για εμένα είναι το καλύτερο Debian που έχω βάλει.

 

Ποια πακέτα σου φαίνονται παλιά; Τα backports δεν σου κάνει; Εγώ πάντως μόνο libbreoffice έχω απο backports.

 

Όντως, αυτές τις διανομές τις δοκίμασα κι εγώ, πριν καταλήξω σε debian jessie, ειδικά το sparky μου δημιουργούσε προβλήματα σε κάποια μηχανήματα, λόγω hardware! Ήθελαν να βάλω open office, vlc, kodi και μερικά παιχνίδια από το backport, αλλά προς το παρόν δεν έχω θέμα, ακόμα και με λίγο πιο παλιές εκδόσεις! Αυτό που μου λείπει είναι τα ppa του ubuntu, αλλά με λίγο ψάξιμο και διάβασμα βρίσκεις την άκρη με debian! Είμαι εδώ και μερικές μέρες με jessie στον έναν φορητό και δεν έχω κάποιο πρόβλημα, ούτε με το hardware, ούτε με τη σταθερότητα, ούτε με παλιότερες εκδόσεις των προγραμμάτων.

 

Κάπου χάνεις, κάπου κερδίζεις, απλά ήθελα την άποψή σας ;-)

 

Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

debian  jessie δαγκωτό

σε δευτερο και τριτο μηχανημα δοκιμαζω οτι βγει και για να δω πως ειναι αλλα και να εχω επαφη

αλλα οπως και να γινει με τον εναν ή τον αλλο τροπο,παντα στο debian καταληγω ξανα :)

 

σε αυτο που ειναι δουλειας debian jessie απο την πρωτη μερα  και απλα ειναι μπετον αρμε

 

τελευταία πολλες φορες σε νεο μηχανημα βαζω με την μια bunsenlabs

ειναι ετοιμο debian jessie χωρις σαβουρα πολυ

και ειναι και κουκλι απο default

 

Screenshot.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ά να γεια σου, ξέχασα να βάλω το plank... κ λέω τι λείπει!!

 

Κ.

 

Edit: ρε σεις, που είναι το plank στην jessie? ούτε στα κανονικά repos είναι, ούτε στα backports! Δεν είναι το docky αυτό στο bunsenlabs, έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε το βλέπω, αλλά δεν το βρίσκω στα repos! από docks είναι μόνο το docky. απορία, το plank είναι πιο ελαφρύ από το docky? εμένα μου φαίνεται πιο ελαφρύ, αλλά το docky είναι πιο εύκολα παραμετροποιήσημο!

 

K.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις το προβλημα που λεω εδω? Debian testing 64αρι πληρως ενημερωμενο.

 

http://www.insomnia.gr/topic/431306-google-chrome-ερωτήσεις-προβλήματα-και-λύσεις/?p=55450176

 

 

---edit

Το ιδιο χαλι και με τον 56 του experimental.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε το βλέπω, αλλά δεν το βρίσκω στα repos! από docks είναι μόνο το docky. απορία, το plank είναι πιο ελαφρύ από το docky? εμένα μου φαίνεται πιο ελαφρύ, αλλά το docky είναι πιο εύκολα παραμετροποιήσημο!

 

K.

 

αυτα εχω και μου το εμφανιζει το plank

 

το docky πολλες φορες μου κανει κατι χαζα για αυτο βαζω συνηθως plank

ωραιο το wbar δεν το ηξερα θα το δοκιμασω αν και δεν βλεπω πως λειτουργει το autohide ... αν εχω μεγιστο παραθυρο δεν μου βγαινει απο πανω ....

 

επισης κατι εναλλακτικο του tint2? γιατι μου κανει κατι νουμερα δεν φορτωνει παντα ολα τα εικονιδια που ειναι για wifi power κτλ κτλ

 

 

repos.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το wbar δεν εχει autohide, ειναι μονιμα κατω απο τα αλλα παραθυρα.

Για να δεις απο που σου εχει βαλει το plank δινεις ενα

apt-cache policy plank
αν και σιγουρα θα ειναι απο καποιο repo του bunsenlabs.

 

---edit

Μαλλον καποιος maintainer αποφασισε οτι δεν χρειαζομαστε extensions στον chromium, γιαυτο και η default συμπεριφορα του πλεον ειναι να μην φορτωνει ουτε να εγκαθιστα τιποτα. Παλι καλα που υπαρχει παραμετρος και απενεργοποιειται.

 

https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=852398

https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=851692

https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=841401

 

ΤΟΥΒΛΑ maintainers, τι να πεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστος

 

plank:
  Installed: 0.11.2-1.1
  Candidate: 0.11.2-1.1
  Version table:
 *** 0.11.2-1.1 0
        100 http://pkg.bunsenlabs.org/debian/ jessie-backports/main amd64 Packages
        100 /var/lib/dpkg/status
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...