Προς το περιεχόμενο

πρωτη dslr για βιντεο στα 400ε


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 η d3200 έχει ασυμβατότητα ακόμα και με παλιούς νικον

Σχεδόν όλοι είναι συμβατοί, άλλοι χωρίς AF, άλλοι χωρίς metering και AF. Η συμβατότητα των μοντέλων με παλαιούς φακούς είναι νομίζω το ατου της Νικον, ανάμεσα στους κατασκευαστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το autofocus μου είναι ψιλό αδιάφορο.. με νοιάζει να μπω στο παιχνίδι και να δω αν μπορώ να παίξω χωρίς να σκάσω μια περιουσία σε περίπτωση αποτυχίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι Canon απο την 550d μέχρι την 7d Mk I έχουν περιπου τον ιδιο αισθητήρα...δεν έχουν διαφορές στην ποιότητα εικόνας οπότε δεν θα δεις τρομερη διαφορά ανάμεσα στην 600d και την 700d, και δεν νομίζω να έχει και το dual pixel af που ειναι το μεγάλο bonus για AF στο βίντεο.

 

Για Sony δεν εχω γνώμη, αλλα η οι Entry level Nikon υστερούν στο βίντεο σε σχέση με τις Canon. Και καλύτερο αισθητήρα και οξύτητα και οτιδήποτε να έχει η Nikon ....οι μικρές αυτές διαφορές δεν φαίνονται στο βίντεο.

 

Ο 50άρης δεν εχει stabilizer και αν τραβάς με το χέρι ( που λογικα αυτο θα κάνεις γιατι δεν ανέφερες κατι για τρίποδο) θα ειναι σαν να τραβάει καποιος με πάρκινσον... Επίσης ειναι φοβερά δύσκολο να κάνεις focus με 1,8 φακό manual

 

Ο Κιτ φακός ειναι καλύτερος για βίντεο, μια χαρά bokeh έχει, και έχει και stabilizer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το budget για τρίποδα και φώτα είναι άλλο, boom mic, lavaliers εχω (είμαι μουσικός παραγωγός) . όπως και rail για smooth zoom/close up.

 

γνωρίζω για την δυσκολία στο focus αλλά το θέμα ειναι να τα αρπάξω το θέμα απο τα μπαλάκια δεν είμαι φυγοπονος και μαρεσει να μαθαίνω με τον δύσκολο τρόπο γιατί συνήθως έχει και τα καλύτερα αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το stabilization που σου λέει είναι όντως σημαντικό για hand-held, το φοκους είναι μέχρι να αποκτήσεις λίγο muscle memory (κι ένα follow focus σύστημα ) και αρκετή οργάνωση από πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει δυσκολος κ ευκολος τροπος ειναι θέμα εμπειριας και μετά εξάσκησης

 

Το bokeh που σου αρέσει εξαρτάταια κατα βάση πρώτα απο την απόσταση του θέματος απο το background και την απόσταση της κάμερας απο το θέμα και μετά απο τα άλλα...

 

Μια χαρά bokeh θα έχεις με τον κιτ φακό. Δοκίμασε...και αν δν εισαι ευχαριστημένος μετά κοιτα για κάτι άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατοχος d5100.Θα ελεγα να αποφυγεις παντελως τις Νικον που κοιτας,δεν τραβανε καθολου manual (κατι γινετε αμα ψαχτεις με διαφορες αλχημιες) οποτε απλα προσπερασε τις.Το μονο θετικο που βρισκω ειναι η tilt οθονη της σειρας d5x00 αλλα και παλι δεν αξιζει.

 

Υ.Γ Προσφατα συμμετειχα σε ενα projectακι με video και παρολο που εφτυσα αιμα ειχα τρομερα μετριο αποτελεσμα.Οχι τοσο σε εικονα αλλα σε focusing (οι φωτογραφικοι φακοι δεν εχουν καλο ring για focus-ασαφες και κακη αισθηση) και ρυθμισεις.

 

Εγω ειμαι της αποψης να πηγαινες στην sony α5100 και εαν δεν μπορεις οικονομικα απλα περιμενε.Παντως d3x00/d5x00/d7x00 δεν κανουν για την δουλεια που την θελεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν όλοι είναι συμβατοί, άλλοι χωρίς AF, άλλοι χωρίς metering και AF. Η συμβατότητα των μοντέλων με παλαιούς φακούς είναι νομίζω το ατου της Νικον, ανάμεσα στους κατασκευαστές.

αυτό εννοώ.. η εστίαση δεν είναι τόσο πρόβλημα στο βιντεο που έτσι και αλλιώς με την εστίαση που έχει η δ3200 καλύτερα χειροκίνητα αλλα το metering είναι θέμα.... οποιαδήποτε Mirrorless Πάντως φωτομετρει κανονικά  και άρα είναι ποιο συμβατή με νικον φακούς απο οτι μια εισαγωγική νικον μηχανή  ( με έναν αντάπτωρα τον 5 ευρώ πάντα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τελικά αποφάσισα να επενδύσω στην canon 650D γιατί μου όρμηξαν κάτι φίλοι κανονακιδες και μαζί με εσάς με πείσατε.

 

είδα και τη σονυ αλλά δε ξέρω αν μου αρέσει το αποτέλεσμα οχι τόσο στην ποιότητα της εικόνας σε φωτεινό περιβάλλον αλλά σε πιο low light καταστάσεις μου φάνηκε να υστερεί σε σχέση με την canon.

Επεξ/σία από atropa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλορίζικη εύχομαι και να σε καλύψει απόλυτα σε αυτό που θες, αλλά η a5100 δεν νομίζω ότι υστερεί ακόμη και σε low light inside καταστάσεις...

 

 

Επεξ/σία από musicbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και επειδή άμα δεν αγοράσεις αμέσως πολλά αλλάζουν έχω φίλο με μια panasonic lumix g6 και μου την άφησε 2 μέρες και τελικά θα πάρω αυτήν. κάνει ακριβός οτι ζητάω για αρχή είναι εντελώς εντυπωσιακά πλήρης και για βιντεο και φοτο. 

 

έχει μικρο σόμα και με ένα φτηνό ανταπτορα παίρνει όλους σχεδόν τους φακούς (χωρίς autofocus αλλά δε με νοιάζει και τόσο, ούτε η ελλειψη IS με ενοχλεί μιας και θα είναι κατά κύριο λόγο σε τρίποδα/rail)

το μόνο που δε μου άρεσε είναι οτι δεν έδειχνε realtime στο viewfinder της αλλαγές στο exposure κλπ.

 

γενικά με άφησε εντυπωσιασμενο το μηχανάκι και λέω να το πάρω.

Επεξ/σία από atropa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...