Προς το περιεχόμενο

πρωτη dslr για βιντεο στα 400ε


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν νομίζω να υπάρχει τέτοιο θέμα ανάμεσα σε canon-nikon, θα σου πουν κι αυτοί που έχουν canon, αλλά δεν το έχω ακούσει ποτέ αυτό.

 

εντιτ με πρόλαβε ο ρας.

Επεξ/σία από frenzy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδιά δεν είπα ότι είναι μάπα οι canon αλλά στα χρήματα που διαθέτω οι canon έχουν χειρότερη εικόνα. για το αποτέλεσμα που θέλω σε canon ξεκινάμε από την 700D αλλά είναι και αρκετά ακριβότερη απο την 3200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά για τον ίδιο λόγο επιλέγω την sony a5100 με έναν 50mm 1.8 η οποία δίνει 179 σημεία εστίασης, πολύ γρήγορη εστίαση και touch control από την οθόνη, πολύ καλή ευαισθησία iso, εγγραφή XAVC S  1080p με 60fps.

 

Δεν έχω βρει άλλη κάμερα αυτή την στιγμή τουλάχιστον σε αυτό το budget που να έχει αντίστοιχες δυνατότητες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα να δεις αρκετά βίντεο και να διαβάσεις για να δεις τις δυνατότητες της μικρής, αξίζει τουλάχιστον να πας στο kit και μετά από ένα διάστημα να ανανεώσεις και τον φακό, οι διαφορές της ποιότητας που έχει από τις dslr είναι τεράστιες στην εγγραφή.

 

Ξέχασα να αναφέρω πως μπορεί να κάνει ταυτόχρονα 2 καταγραφές διαφορετικών format και ότι μπορείς να κατεβάσεις εφαρμογές από την SONY για να κάνεις εγγραφή διαφορετικών θεμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά επιμένω είμαστε εκτός budget κατά πολύ. άλλο δε θέλω να την πάρω και άλλο δε μπορώ. αλλά και πάλι στα 700ε που θα πάει με τον 50μμ θα επερνα την canon 700d

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ και εγώ με τον MIsicbill είναι πολλά κλικ καλύτερη απο την νικον και με περισσότερες δυνατότητες + οτι παίζεις με οτι Manual φακό θές... + οτι με 100 ευρώ παίρνεις ενα speedbooster mitakon και έχεις κάδρο απο full frame όταν θελήσεις extra bokeh κλπ


ακόμα και εκτός budget να είσαι καλύτερα να δείς σε sony mirrorless στο budget Που σε ενδιαφέρει και να επενδύσεις σε ενα τέτοιο σύστημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

370 + 130 καινούργια και έχω και τον φακό που θέλω που μου μένει για το μέλλον σε τυχόν αναβάθμιση. 

480 για μεταχειρα και χωρίς τον φακό.

 

και 370 που τα δίνω τώρα και μετά παίρνω και τον φακό.. 480ε (550 που θέλω να είναι καινούργια για ψυχολογικούς λόγους) είναι εκτός budget.

 

είμαι και noob στη φάση και δε θέλω να ανοιχτώ παραπάνω απ'οσο νομίζω φτάνει το χέρι μου γιατί μπορεί να είμαι ντουβάρι τελείως με ότι έχει να κάνει το ποιοτικό βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τον φακό είναι η τιμή του μεταχειρησμένου η τουλάχιστον έτσι γράφει.... εσύ ξέρεις τι θέλεις αλλα αν έχεις σκοπό να ασχοληθείς και να ψαχτείς παραπάνω με το βίντεο σε βλέπω να τη πουλάς σε κανα δίμηνο την δ3200 δεν είναι τυχαίο που υπάρχουν άπειρες μεταχειρησμένες με ελάχιστα κλικ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον 50μμ γιατί τον θέλεις τόσο πολύ ? 

γιατί μου αρέσει το αποτέλεσμα που βγάζει. shallow depth of field και έντονο bokeh που βγάζει το θέμα σου εντελώς μπροστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατάλαβα αλλα και πάλι γνώμη μου ειναι οτι το Iq της 5100 αξίζει ακόμα και αν δεν πάρεις τον φακό κερδίζεις σε πολλά αλλα βασικά σημεία .... επίσεις αν θέλεις ρηχο βάθος πεδίου υπάρχουν πολλοι φθινοί και καλή manual φακοί ( 30-50 ευρώ) που με το  focus peaking θα παίζουν μια χαρά στην σονυ οταν η d3200 έχει ασυμβατότητα ακόμα και με παλιούς νικον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε διαφωνώ αλλά στα χρήματα που έχει το σύνολο πιστεύω θα δω άμα το κατέχω το άθλημα η αν απλά ξύπνησα ένα πρωί με κα@λες. 

αν ναι τότε θα ανέβω με το καλό κατηγορία αν οχι θα έχω μια καλή μηχανουλα για της φοτο και τα βιντεο που θέλω.

 

στα 400ε υπάρχει καμία άλλη πρόταση πέραν της 3200?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...