Προς το περιεχόμενο

πρωτη dslr για βιντεο στα 400ε


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χαίρεται.

 

είπα να το ρίξω στα βίντεο αλλά και μιας και η εικόνα τον compact  και στη κίνηση και στην ποιότητα είναι μέτρια είπα να κινηθώ προς entry level dslr.

 

μετά από πολύ ψάξιμο έχω καταλήξει σε αυτές..

 

Nikon-D3200-Kit

 

Nikon-D5100-Kit

 

Canon-EOS-1200D-Kit

 

Canon-EOS-600D-Kit

 

Canon-EOS-100D-Kit

 

Nikon-D5200-Kit

 

 

όσες είναι κάτω από 400ε βολεύουν γιατί θα μπορέσω να πάρω αμέσως και έναν 50mm (bokeh whore..) φακό που θέλω ώστε μαζί με τον ΚΙΤ να είμαι ευέλικτος για αρχή.

 

όσες είναι πάνω από 400ε δε βγαίνω και για τον 50mm επομένως θα πρέπει να είναι δραματική η αύξηση στην ποιότητα του βίντεο για να κινηθώ προς την CANON 600D, 100D και ΝΙΚΟΝ D5200.

 

έχω την εντύπωση ότι με την nikon D3200 (KIT + 50mm) κάνω μια πολύ καλή αρχή στο κόσμο των dslr για βίντεο (και φοτο). 

Επεξ/σία από atropa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μην πάρεις αυτό τον φακό, προτίμησε έναν manual σειρά Ε που θα βρεις και παμφθηνα (~50€) και δώσε τα υπόλοιπα για follow focus, κανένα rig, φως  ή μικρόφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί για την μηχανή που θέλεις, είναι μόνο μανουαλ φοκους. Το ίδιο ακριβώς λοιπόν κάνει και ο 50mm series E στην ίδια ποιότητα (λίγο καλύτερος σε κατασκευή ο πάλιουρας) αλλά με το 1/3 των χρημάτων.

 

Επίσης το focus ring έχει για μένα  καλύτερη αίσθηση για βίντεο στον παλιό.

Επεξ/σία από frenzy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ebay και μαγαζιά με μεταχειρισμένα φωτογραφικά. Εγώ τον είχα πάρει από τον Σταυρινάκη στην Πατησίων. Στο ebay θα είναι φθηνότερος όμως.

Επεξ/σία από frenzy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα προτεινα να πας στον 50mm 1.8G για να σου χρησιμευσει και σε καμια φωτογραφια ο φακος λογω του autofocus...

 

τον αγορασα πριν 2 μηνες απο το ebay καινουριο 135 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χειροκίνητα έτσι και αλλιώς θέλω να το κάνω. άμα είναι μα πάρω dslr και να κάτσω στο auto παίρνω και μια φτηνή mirrorless η μια compact.

 

ντιναρας ναι στον 50μμ 1.8 είχα βάλει το μάτι, είναι αρκετά οικονομικός και αποτελεσματικος για τα χρήματα του.

 

απλά θέλω βοήθεια στην επιλογή της κάμερας. γέρνω προς την νικον 3200 γιατι βλέπω μου δίνει τα περισσότερα στα χρήματα μου και ειδικά στο βίντεο.

 

πέραν του aperture εχει manual ρυθμίσεις στο βίντεο και καλή εικόνα.

οι περισσότεροι όμως λένε για canon στο βίντεο αλλά στα χρήματα αυτά οι canon έχουν πολύ soft βιντεο και μου άρεσε κάπως καλύτερα το sharpness της νικον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To να μην μπορεις να αλλάξεις το διάφραγμα οσο τραβάς βίντεο ειναι τραγικό..., Δεν καταλαβαίνω τι εννοεις soft στο βίντεο τις canon, δεν ισχυει σε καμια περίπτωση αυτό.

 

Εφόσον εχεις ως προτεραιότητα το  βίντεο η καλύτερη επιλογή ειναι να πάς σε Canon σε αυτα τα λεφτά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...