Προς το περιεχόμενο

Linux η Win σε 1gb ram με ati


Alex-V

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. Εχω ενα desktop με εναν athlon x2 1gb ram και μια ati που δεν θυμαμαι ακριβως ποια τωρα. Ποιο ειναι το θεμα τωρα. Του εβαλα mint xfce και ειδα οτι γενικοτερα στο linux η εκδοση του flash player φτανει μεχρι την 11, ενω σε windows 17. Συν ακουσα οτι ο open driver της ati για linux δεν ειναι και τοσο καλος. Το παιδι το θελει πιο πολυ για flash games. Ξερω οτι θα ζοριζεται οτι και να βαλω. Τι ειναι προτιμοτερο ομως? Να βαλω windows που εχει την τελευταια εκδοση του flash? Η δεν θα δω καθολου διαφορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προκειται να βαλεις λινουξ, θα βαλεις chrome ή chromium ή οποιονδηποτε αλλο browser βασιζεται σε αυτους και μπορει να χρησιμοποιησει ppapi plugins επειδη το npapi flash ειναι στην 11.2, το ppapi ειναι στην 17.

 

O opensource driver για τις ati εινια για ολες της καρτες απο 4xxx και κατω και αν δεν κανεις κατι που να θελει σοβαρο 3d, πχ καποιο παιχνιδι, ειναι μια χαρα για καθημερινη χρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο Linux μπορεί να έχει την τελευταία έκδοση του Flash μέσα από τον Google Chrome/Chromium και με ειδικό plugin μπορεί να την χρησιμοποιήσει και σε άλλους browsers, όπως ο Firefox ή ο Opera.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Βάλε ram όμως, τα στικάκια στο ebay είναι αρκετά φτηνά και θα αλλάξει εντελώς συμπεριφορά το μηχάνημα σε όλες τις εφαρμογές... ίδιο μηχάνημα με 2GB γιατί δεν έχει άλλες θέσεις, ξεκινάει να κάνει swap (γύρω στα 30-40MB, σχεδόν τίποτα δηλ.) με ρυθμισμένο στο 10% της μνήμης- αρκετά ψηλά δηλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε με λιγα λογια, καλυτερα να εχω τον chromium/chrome σε linux παρα καποιον αλλον. Δεν θελω να κανω πατεντες με τον firefox, οποτε καλυτερα chromium. Ε και μια ram παραπανω οπως ειπατε και ειμαστε κομπλε. Εγινε παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους.

 

Δυσκολη διανομη η gentoo και το pc δεν ειναι δικο μου, ουτε ξερω εγω προσωπικα να του στησω gentoo. Για κανενα debian η ubuntoειδες καλος ειμαι χαχα :D

 

Επισης κατι ακυρο. Για netbook windows η linux? Η γραφικων που εχει ειναι μια intel gma 950. Που υπαρχει καλυτερη υποστηριξη? Αυτην την στιγμη το εχω με xp pro sp4 (το unofficial που εχει βγει) και μπορω να πω οτι πεταει με 2gb ram. Ειχα τα 7 αλλα ηταν λιγο σκουρα τα πραγματα γιαυτο και τα εβγαλα. 8.1 ουτε καν. Δεν υπαρχουν drivers σωστοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

debian vs ubuntοειδές, εμένα μου φαίνεται πιο γρήγορο το debian στο μηχάνημα και με "κάπως" λιγότερη μνήμη με τις ίδιες εφαρμογές/υπηρεσίες ανοιχτές! AMD x2 939, 2GB Ram, 1GB Nvidia 610 και ssd έχω πάνω debian 7 με mate! Λόγω της παλιάς mobo δεν κάνει trim τον ssd με πυρήνα πάνω από το 3.2, γι' αυτό έβαλα την wheezy!

 

Έπεσε στα χέρια μου netbook, ένα samsung N210, αλλά ήταν πάρα πολύ μικρό για να είναι χρήσιμο! Κι έτσι κι αλλιώς έχω φορητό. Οπότε του έβαλα ένα open elec και το χω media player! Το puppy tahr μου άρεσε πολύ σε θέματα απόδοσης (boot, εκκίνηση εφαρμογών, multimedia playback- όχι flash- κοκ), αλλά όπως είπα, μικρή οθόνη για να είναι χρήσιμο! Για youtube μπορείς να βάλεις το minitube που δε σκίζει τον επεξεργαστή λόγω flash...Θα πάρει μάλλον θέση για thin client με εξωτερική οθόνη πληκτρολόγιο/ποντίκι κάποια στιγμή!

 

Για browser ελαφρύ, έχεις και το midori ή epiphany-browser! Ειδικά ο τελευταίος είναι πάρα πολύ καλός, αλλά δεν έχει plugins!

 

K.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Antoni σε ευχαριστω παρα πολυ για ολα. Να σε ρωτησω. Στο desktop με το debian, δοκιμασες και αλλο de? Πχ δοκιμασες xfce? Ειναι πιο ταχυτερο και πιο σταθερο το mate απο το xfce η το lxde? Καλα δεν μιλαω για gnome και kde. Να σημειωσω οτι ναι, οτι και να βαλω στο θεμα ιντερνετ θα ειναι το ιδιο με ολα. Απλα σε θεμα λειτουργικοτητας με ενδιαφερει τι αξιζει περισσοτερο στο συγκερκιμενο μηχανημα σαν περιβαλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τέτοιους υπολογιστές στη δουλειά (AMD Athlon X2 και X3) και σε όλους έχω linux, πάντα ubuntu-based γιατί αυτό ξέρω καλύτερα. H διαφορά είναι ότι εγώ έχω βάλει 4gb ram και οι υπολογιστές είναι μια χαρά γρήγοροι, εννοείται με chrome.

 

Αν προσθέσεις ram, βάζεις σχεδόν όλες τις διανομές χωρίς πρόβλημα.

 

Προτείνω ανεπιφύλακτα για παλιούς υπολογιστές το LXLE, γιατί είναι υπερπλήρες, πολύ όμορφο και πάει σφαίρα ακόμα και σε P4. Μετά, ubuntu mate, peppermintOS (πολύ γρήγορο και παρεξηγημένο), ElementaryOS, και αν δυσκολεύεται με το linux - δεν έχει διάθεση να ασχοληθεί, ρίξε μια ματιά στο ChaletOS, που βασίζεται στο Xubuntu 14.04 και μοιάζει τρομερά πολύ στα windows 7 και 8.

 

Στα λάπτοπ (dual core 9ετίας) με 1,5 ram, έχω PeppermintOS (32bit) και εννοείται LXLE. 

 

Όσες φορές έχω χρησιμοποιήσει linux mint, μετά από μερικούς μήνες έχω πρόβλημα και καταφεύγω σε επανεγκατάσταση, μπαίνοντας με live dvd για να σώσω τα αρχεία μου. Ίσως αυτό συμβαίνει μόνο σε μένα, αλλά μου φαίνεται άκυρο, με δεδομένο ότι χρησιμοποιώ μεγάλο αριθμό υπολογιστών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Alex-V

 

φίλε σε wheezy οι εκδόσεις των DE είναι αρκετά πίσω στα επίσημα repos οπότε θα πρέπει να κάνεις υποχωρήσεις... το μόνο που ήταν σε τελευταία έκδοση ήταν το mate... Βασικά έβαλα αυτό γιατί μου θύμισε τρομερά το γραφικό περιβάλλον του Ubuntu 6.06! Χρυσές εποχές! Το xfce είναι πιο ελαφρύ, αλλά το δικό μου σύστημα δεν είχε θέμα και λόγω ssd και λόγω μνήμης. Στη μνήμη εάν θυμάμαι καλά, ήταν 70-100 ΜΒ πιο λίγο, αλλά επιλέγεις από τον login manager τι θέλεις ως επιφάνεια εργασίας. Και πάλι ψιλοαδιάφορο είναι το γραφικό περιβάλλον, εάν δεν έχεις gadget-widgets-plugins που να σου ελέγχουν το facebook, δείχνουν λειτουργίες του υπολογιστή, βάζουν τα ρούχα στο πλυντήριο κοκ :-P Εγώ δεν έχω τέτοια και ακόμα και το crunchbang με το openbox μου ήταν μια χαρά! Το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου μου είναι σε κάποιον browser ή στο kodi ή στο vlc, οπότε τι είναι το γραφικό περιβάλλον είναι θέμα γούστου και συνήθειας! Στο λίνουξ μου κάνω μερικές φορές πάνω δεξιά στην οθόνη για την αναζήτηση (windows 8.1) ή όταν είμαι στα windows πατάω alt+F2 για την αναζήτηση εντολών (linux).

 

@BritGreek

Ωραίες οι διανομές που προτείνεις, αλλά το θέμα είναι η υποστήριξη που έχουν από πίσω και ο κύκλος ζωής! Θέλω κάτι που να μην το κάνω φορματ και από πίσω να έχει μια δυνατή κοινότητα! Απογοητεύτηκα όταν σταμάτησε το Crunchbang και το Elementary OS ακόμα να βγάλει τη νέα έκδοση... το luna είναι ubuntu 12.04 και είναι το μόνο stable που έχουν αυτή τη στιγμή! Καλύτερα να το χτίσεις μόνος σου με τα προγράμματα και τα θέματα που θέλεις! Συμφωνώ όμως, ό,τι είναι πιο γνωστό και εύκολο για τον καθένα μας! Πρόσφατα έφτιαξα έναν pentium D με openelec για έναν φίλο με tvtuners, διαμοιρασμό media κοκ και τον έχει καταευχαριστηθεί! Μηχάνημα που ήταν έτοιμος να το πετάξει! Δεν το χρησιμοποιεί σαν desktop γιατί έχει τελειώσει ο κύκλος ζωής του, αλλά για κάτι άλλο, εξίσου χρήσιμο όμως! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@BritGreek

Ωραίες οι διανομές που προτείνεις, αλλά το θέμα είναι η υποστήριξη που έχουν από πίσω και ο κύκλος ζωής! Θέλω κάτι που να μην το κάνω φορματ και από πίσω να έχει μια δυνατή κοινότητα! Απογοητεύτηκα όταν σταμάτησε το Crunchbang και το Elementary OS ακόμα να βγάλει τη νέα έκδοση... το luna είναι ubuntu 12.04 και είναι το μόνο stable που έχουν αυτή τη στιγμή! Καλύτερα να το χτίσεις μόνος σου με τα προγράμματα και τα θέματα που θέλεις! Συμφωνώ όμως, ό,τι είναι πιο γνωστό και εύκολο για τον καθένα μας! Πρόσφατα έφτιαξα έναν pentium D με openelec για έναν φίλο με tvtuners, διαμοιρασμό media κοκ και τον έχει καταευχαριστηθεί! Μηχάνημα που ήταν έτοιμος να το πετάξει! Δεν το χρησιμοποιεί σαν desktop γιατί έχει τελειώσει ο κύκλος ζωής του, αλλά για κάτι άλλο, εξίσου χρήσιμο όμως! 

 

 

Από τη στιγμή που βασίζονται σε ubuntu, δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα υποστήριξης. Στην πλειοψηφία των θεμάτων που μπορεί να προκύψουν, κάνεις troubleshooting σαν να είχες ubuntu/xubuntu/lubuntu, αλλά έχουν και δικό τους forum (εκτός από το ChaletOS που έχει λίγους χρήστες ακόμα γιατί είναι καινούργιο). Όλες οι διανομές που σου πρότεινα βασίζονται στην 14.04 LTS, εκτός από το elementary, Ειδικά το LXLE, είναι στην ουσία Lubuntu, απλά έχει σχεδόν τα πάντα προεγκατεστημένα, είναι πολύ όμορφο και καταναλώνει πραγματικά ελάχιστη RAM.

 

Γνώμη μου πάντα όλα αυτά. Εσύ αποφασίζεις..  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...