Προς το περιεχόμενο

AF-S NIkkor 18-55vr Πρόβλημα εστίασης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στους φίλους.Έχω την μηχανή στην υπογραφή μου και σήμερα ο κιτ φακός μου παρουσίασε τον εξής πρόβλημα,δεν μπορεί να εστιάσει στην αυτόματη εστίαση.Κάνει κάποιους θορύβους μέσα που ακούω σαν να ζορίζετε αλλά μόνο αν το γυρίσω λίγο με το χέρι μου δουλεύει.Να συμπληρώσω ότι δεν τον πολυχρησιμοποίω αυτόν τον φακό και ούτε τον έχω ζορίσει ποτέ.Η μηχανή είναι αγορασμένη 5/2014 και μίλησα με το σερβις της Nikon και μου είπαν ότι πρέπει να στείλω τον φακό εκεί ελπίζω να το καλύπτει η εγγύηση και να μην  υπάρχει κάτι άλλο.Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω εγώ πριν το στείλω στο σερβις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να καθαρίσεις τις επαφές του φακού παραδοσιακά με μια μπατονέτα και λίγο οινόπνευμα. Αν τον έχεις γυρίσει με το χέρι χωρίς να είναι στο manual όμως, πιθανό να φαγώθηκε κανένα γρανάζι και γι' αυτό να μην εστιάζει χωρίς βοήθεια. Αν απλά έχουν βρωμίσει οι επαφές (σπάνιο) θα δεις αποτέλεσμα επί τόπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να καθαρίσεις τις επαφές του φακού παραδοσιακά με μια μπατονέτα και λίγο οινόπνευμα. Αν τον έχεις γυρίσει με το χέρι χωρίς να είναι στο manual όμως, πιθανό να φαγώθηκε κανένα γρανάζι και γι' αυτό να μην εστιάζει χωρίς βοήθεια. Αν απλά έχουν βρωμίσει οι επαφές (σπάνιο) θα δεις αποτέλεσμα επί τόπου.

Όταν είπα ότι το γύρισα λίγο με το χέρι δεν εννοούσα τελείως,ίσα ίσα μια λίγη  ώθηση και  μετά ξεκόλλαγε και λειτουργούσε κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αμα ηταν Canon ο φακος, τοτε θα ηταν κατα 99% το φλεξ καλωδιο μεσα στον φακο......

 

Ειδικα στους κιτ φακους 18-55mm τον παιρνει κανονικα η Canon......

 

Ισως η καταρα της να μεταφερθηκε και στους 18-55mm της Νικον.... :-(

 

Για αρχη οπως προειπαν, τσεκαρε τις επαφες.

Επεξ/σία από Unabomber
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...