Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με κοινόχρηστο εκτυπωτη


giannis22k

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας.Σε ενα τοπικο δικτυο ο εκτυπωτης ειναι συνδενδεμος επανω στον σερβερ.Εχει γινει κοινοχρηστος αλλα μονο ενας υπολογιστης εκτυπωνει ανω στους αλλου ,μολις παει καποιος να εκτυπωσει βγαει το σφαλμα "ο εκτυπωτης δεν ανταποκρινεται" η "επιλεξτε την αμφιδρομη επιλογη...(κατι τετιο λεει)".Τι προβλημα λετε να υπαρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τους εκανα..ο εκτυπωτης ειναι αυτος canon mx360 και απο εδω τους κατεβασα  http://www.canon-europe.com/support/consumer_products/products/fax__multifunctionals/inkjet/pixma_mx_series/pixma_mx360.aspx?type=downloadαλλα κατεβασα χωρις να διαβασω κατι το πρωτο.Ποιο απο ολα ειναι οι drivers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να είναι πολλά πράγματα. Ξεκινάς από τα προφανή και αυτά που μπορείς να τσεκάρεις μόνος σου, όπως το αν εγκαταστάθηκαν σωστά οι drivers. Για πιο σύνθετο troubleshooting είναι έτσι κι  αλλιώς δύσκολο να λυθεί από φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oi drivers εχουν εγατασταθει.Παλι μου βγαζει το μηνυμα δεν ανταποκρινεται.Στον αλλον υπολογιστη γινεται κανονικα η εκτπυπωση.Δοκιμαζω και απο το server να εκτυπωσω αλλα ουτε απο εκει εκτυπωνει


O εκτυπωτης που ειναι πανω στον server ειναι σε virtual printer port for usb printer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 7αρια έχουν παρατηρηθεί ασυμβατότητες με κάποια μοντελα. Ίσως έπεσες σε τέτοια περίπτωση.

Νομίζω ότι το επόμενο βήμα σου είναι ή τεχνικός δικτύου για να δει που μπλοκάρει ακριβώς η διαδικασία, ή επικοινωνία με canon μήπως το έχουν ξανασυναντήσει και ξέρουν την λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα και εγω μπορει να μπερδευομαι και στο ρωταω αλλα γιατι.Π.χ εγω μπει στον τομεα π.χ Α με τον υπολογιστη που εχει τα XP.Χωρις να φτιαξω user στον server μπηκα με λογαρισμο admin(απο το pc με τα xp).Eκανα logout και μπηκα με ονομα giannis συνδεθηκα κανονικα και απο εδω και μετα οπως προανεφερα αρχισα να παιδευομαι με τον εκτυπωτη(στις ιδιοτητες συστηματος λεει οτι ειμαι στον τομεα Α).Στα λεω ολα αυτα μηπως και πρεπει να μπω με εναν user που θα φτιαξω στον σερβερ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό σου είπα για τεχνικό δικτύων. Να βρει που σου μπλοκάρει. Εδώ όσα και να γράψεις αν δεν είναι κάποιος μπροστά στον υπολογιστή για να δει τι ρυθμίσεις έχουν γίνει, άκρη δεν θα βγάλουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...