Προς το περιεχόμενο

Δεν έχω interface στο airmon-ng!


psy_simon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα τελευταία με έχει πιάσει το μεράκι και είπα να εγκαταστήσω Linux..! Χρησιμοποίησα το VMware και έκανα σωστά την εγκατάσταση (ή τουλάχιστον έτσι πιστεύω..!)..! Με την εντολή όμως airmon-ng δεν έχω Interface ούτε μπορώ να δω το wlan0 με την εντολή ifconfig...! Έψαξα και είδα πως για να διορθωθεί θα πρέπει να εγκαταστήσω ένα compat wireless αλλά δεν ξέρω ούτε που μπορώ να το βρω, ούτε ποιο να επιλέξω από εκείνη την τεράστια λίστα που είδα σε videos και εικόνες..! Επιπλέον, είδα πως αυτή η σειρά αρχείων έχει μετονομαστεί σε Backports, έψαξα και κατέβασα ένα αρχειάκι (βασικά ένας μεγάλος φάκελος με υποφακέλους και αρχεία είναι..!)! Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω, εκτός του ότι αν είναι το σωστό γιατί είχε καμιά πέντε αρχεία, πως μπορώ να το ενσωματώσω στο Kali για να γίνει η δουλειά μου...!

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο και την υπομονή σας!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καρτα που εχεις ειναι usb ΚΑΙ forwarded στη virtual machine που εχεις στο vmware? Αν οχι, και περιμενεις πχ να το κανεις με την ενσωματωμενη καρτα, ατυχησες.

 

Virtual machine = virtual hardware != πραγματικου hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καρτα που εχεις ειναι usb ΚΑΙ forwarded στη virtual machine που εχεις στο vmware? Αν οχι, και περιμενεις πχ να το κανεις με την ενσωματωμενη καρτα, ατυχησες.

 

Virtual machine = virtual hardware != πραγματικου hardware.

 

Έχω δύο κάρτες δικτύου..! Μια usb και μια την ενσωματωμένη του lapotop..! Έπαιξα με τις κάρτες, ενεργοποίησα την κάθε μια ξεχωριστά αλλά μάταια έκανα προσπάθεια..! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...