Προς το περιεχόμενο

Επιλογη φωτογραφικης (macro)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Θα ηθελα την βοηθεια σας.
Καταρχην ειμαι ασχετος με το αντικειμενο.
Ειμαι σε αναζητηση μιας φωτογραφικης μηχανης για καλες macro φωτογραφιες.
Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μπορω να βγαζω διαφορα αντικειμενα μεσα στο σπιτι αλλα και εξω.
Τα αντικειμενα αυτα ειναι διαφορα ας πουμε προιοντα μεγεθους πχ  10-15 εκατοστων οπου θελω να μπορει να αποτυπωθει το ρεαλιστικο χρωμα τους και η υφη του υλικου τους.. πχ υφασμα κτλ
Τι λετε ? με compact μηχανες μπορω να εχω καλο αποτελεσμα? Ποια μηχανη μου προτεινεται ? Θα προτιμουσα, κυρίως για τα λεφτα, να παρω κατι ακομα και ελαφρομεταχειρισμενο.

Γενικα τι ρυθμισεις πρεπει να εχεις οταν βγαζεις τετοιες φωτογραφιες? 
Ευχαριστω για τον χρονο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Budget ?

Γεια σου Unabomber. Budget δεν εχω σκεφτει , διαβασα για την Olympus zx-2 οτι ειναι καλη για macro pics  αλλα δεν γνωριζω απο φωτογραφικες μηχανες ωστε να σου αντιληφθω βαση της ποιοτητα φωτογραφιας που θελω,  ποσο ακριβή μηχανη πρεπει να παρω.

Aυτο που θελω ειναι να ειναι value for money , γι'αυτο λεω και για ελαφρως μεταχειρισμενη , δεν με πειραζει δηλαδη να ειναι κ παλιο μοντελο αρκεί να βγάζει την ποιότητα που θέλω για την συγκεκριμενη δουλεια.( Αν και θα ηθελα να εχει και δυνατοτητα εγγραφής καλης ποιοτητας video μηπως και καποτε στο μελλον βγαλω και κανα videaki )

Αυτο που με ενδιαφέρει ειναι η ρεαλιστικη αποδοση των χρωματων και η υφη των υλικων να ειναι ξεκαθαρη , πχ οι υφές απο το  υφασμα

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από nomikosas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H xz-2 ειναι παρα πολυ καλη compact κ value for money επιλογη. Εχει θεμα ομως με flare σε φωτο κοντρα στον ηλιο. Αν δεν σε ενδιαφερει τετοιου ειδους φωτογραφηση ειναι μια πολυ καλη λυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατι σε mirrorless ισως. Παρα σε compact....

 

Eπισης η xz-2 απο οτι γνωριζω εχει σταματησει να παραγεται πλεον.... :-)

 

Το macro, δεν εχει να κανει και τοσο με το body της μηχανης, οσο με τον φακο που φοραει.....

Επεξ/σία από Unabomber
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H xz-2 ειναι παρα πολυ καλη compact κ value for money επιλογη. Εχει θεμα ομως με flare σε φωτο κοντρα στον ηλιο. Αν δεν σε ενδιαφερει τετοιου ειδους φωτογραφηση ειναι μια πολυ καλη λυση

εμενα με ενδιαφερει να ειναι το αντικειμενο πχ στο εδαφος, θα το χτυπαει φως και εγω απο πανω θα φωτογραφιζω.

 

 

Κατι σε mirrorless ισως. Παρα σε compact....

 

Eπισης η xz-2 απο οτι γνωριζω εχει σταματησει να παραγεται πλεον.... :-)

 

Το macro, δεν εχει να κανει και τοσο με το body της μηχανης, οσο με τον φακο που φοραει.....

πες καμια επιλογη σε νορμαλ λεφτα, δεν πειραζει να εχει σταματησει η παραγωγη , ειμαι οκ κ για μεταχειρισμενη. Το θεμα ειναι να βγαζει φωτογραφιες σαν αυτες που ανέβασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα με ενδιαφερει να ειναι το αντικειμενο πχ στο εδαφος, θα το χτυπαει φως και εγω απο πανω θα φωτογραφιζω.

Τα χρώματα κι η υφές, έχε υπόψη είναι 80% φωτισμός και 20% εργαλείο (όπως κι ολόκληρη η ενασχόληση με την φωτογραφία). Θέλω να πω, μην περιμένεις αποτελέσματα με την πρώτη, θα χρειαστείς αρκετό πειραματισμό και διάβασμα για να βγάλεις αποτέλεσμα. Όσο πιο συγκεκριμένο είναι το θέμα σου βέβαια, τόσο γρηγορότερα θα τα καταφέρεις. Αν φωτογραφίζεις μόνο δερμάτινα είδη σε τέτοια μεγέθη όπως στα παραδείγματα, θα βρεις έναν μπούσουλα να ακολουθείς αρκετά γρήγορα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χρώματα κι η υφές, έχε υπόψη είναι 80% φωτισμός και 20% εργαλείο (όπως κι ολόκληρη η ενασχόληση με την φωτογραφία). Θέλω να πω, μην περιμένεις αποτελέσματα με την πρώτη, θα χρειαστείς αρκετό πειραματισμό και διάβασμα για να βγάλεις αποτέλεσμα. Όσο πιο συγκεκριμένο είναι το θέμα σου βέβαια, τόσο γρηγορότερα θα τα καταφέρεις. Αν φωτογραφίζεις μόνο δερμάτινα είδη σε τέτοια μεγέθη όπως στα παραδείγματα, θα βρεις έναν μπούσουλα να ακολουθείς αρκετά γρήγορα.

Ευχαριστω φιλε μου , πιστευεις οτι με μια compact (αν ναι μπορεις να προτείνεις καποια) οπως για παραδειγμα η olympus zx-2 μπορω να πιασω αποτελεσμα οπως των φωτογραφιων που εβαλα ή πρεπει να παω σε λυσεις που λεει πιο κατω και ο φιλος panoc , δηλαδη μηχανη +εξτρα φακο = αρα πολλά περισσότερα λεφτα και οχι τοσο πρακτικη μηχανη ..... ???

 

 

 

nx300 + 60mm macro φακο.

 ευχαριστω για την προταση !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω φιλε μου , πιστευεις οτι με μια compact (αν ναι μπορεις να προτείνεις καποια) οπως για παραδειγμα η olympus zx-2 μπορω να πιασω αποτελεσμα οπως των φωτογραφιων που εβαλα ή πρεπει να παω σε λυσεις που λεει πιο κατω και ο φιλος panoc , δηλαδη μηχανη +εξτρα φακο = αρα πολλά περισσότερα λεφτα και οχι τοσο πρακτικη μηχανη ..... ???

 

 

Όχι δεν το πιστεύω. Ακόμη και μια dslr 7-8 χρόνων 6 MP με καλό μεταχειρισμένο φακό θα βγάζει καλύτερες φωτογραφίες. Γιατί πριν 7-8 χρόνια οι απαιτήσεις του φωτογράφου ήταν οι ίδιες από τις dslr για αυτού του είδους φωτογραφίες, ενώ ακόμη και τώρα, τέτοιες απαιτήσεις σε κομπακτ είναι ουσιαστικά ανύπαρκτες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως απο τις φωτογραφιες που εβαλες δεν βλεπω καμια αναγκη για μακρο.

 

Οποτε με τον κιτ φακο ας πουμε της nikon 18-55 θα ησουν καλυμμενος.

 

Budget?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για τον κιτ γιατί έχει αρκετές παραμορφώσεις και χρωματικές εκτροπές αλλά με ένα καλό και φθηνό prime σίγουρα. Το σημαντικότερο σε τέτοιου είδους φωτογράφιση είναι ο φωτισμός και εκεί θελει πολύ διαβασμα και πειραματισμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως απο τις φωτογραφιες που εβαλες δεν βλεπω καμια αναγκη για μακρο.

 

Οποτε με τον κιτ φακο ας πουμε της nikon 18-55 θα ησουν καλυμμενος.

 

Budget?

 

Kι εγώ αυτό θα έλεγα, αλλά μετά λέει 10cm αντικείμενα και ύφασμα, οπότε είναι λίγο στο όριο για να γεμίσει κάδρο. Αλλά ο κιτ νικον θυμάμαι έχει αρκετά κοντινό φοκους, πόσο είναι 23-25cm;

Δεν ξέρω για τον κιτ γιατί έχει αρκετές παραμορφώσεις και χρωματικές εκτροπές αλλά με ένα καλό και φθηνό prime σίγουρα.

O 40ρης micro της νικον για dx έχει 230€ και λογικά θα υπάρχουν αρκετοί μεταχειρισμένοι λόγω μικρού εστιακού μήκους. Μετά σε παλιές σειρές (AI-S, af-D) φαντάζομαι θα υπάρχουν φθηνότεροι και σε μεγαλύτερο εστιακό μήκος. H αλήθεια είναι πως δεν τους έχω ψάξει αυτούς τους φακούς όμως, αν έχουν ζήτηση μπορεί να είναι κι ακριβοί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 90% σε αυτα ειναι ο φωτισμός. Να φανταστώ ειναι δικα σου προιόντα αυτα και θες να τα προωθήσεις στο ίντερνετ. Εφόσον δεν θες να τα δώσεις σε επαγγελματία πρεπει να στήσεις κατι μόνος σου 

 

Μπορείς να την βγάλεις φτηνά με ειδικές οικονομικές λάμπες, μια μεταχειρισμένη dslr εναν 50αρι και ενα macro φίλτρο μπροστά

 

να πώ περιπου στα 350 ευρώ (μεταχειρισμένη dslr και φακό)

Επεξ/σία από Rush13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...