Προς το περιεχόμενο

Μη αναγνώριση ξαναγεμισμένου μελανιού(HP F4280)


vocals_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελειώνει το μαύρο(HP 300XL), το ξαναγεμίζω στο cartridge world. Το βάζω, δεν το αναγνωρίζει. Βγάζοντας-βάζοντας κάμποσες φορές, τη μία πετάει σφάλμα ότι έχει τελειώσει και την άλλη ένα γενικότερο "cartridge problem."

Κάποια στιγμή με ένα συνδυασμό κουμπιών πάνω στον εκτυπωτή εκτύπωσα μία σελίδα 20 σειρών με πληροφορίες για τον εκτυπωτή, οπότε οι επαφές του μελανιού δουλεύουν(και υπάρχει και μελάνι) και άρα φταίει το λογισμικό που μάλλον έχει κολλήσει στην κατάσταση άδειου μελανιού και δε λέει να ξεκολλήσει.

 

Εδώ και 4 ώρες έχω δοκιμάσει και εγώ δεν ξέρω πόσες λύσεις τύπου ink level reset ή να κάνω reset τον εκτυπωτή. Τίποτα.

 

Παιδιά πραγματικά, βοήθεια, δεν αντέχω άλλο.

Επεξ/σία από vocals_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελειώνει το μαύρο(HP 300XL), το ξαναγεμίζω στο cartridge world. Το βάζω, δεν το αναγνωρίζει. Βγάζοντας-βάζοντας κάμποσες φορές, τη μία πετάει σφάλμα ότι έχει τελειώσει και την άλλη ένα γενικότερο "cartridge problem."

Κάποια στιγμή με ένα συνδυασμό κουμπιών πάνω στον εκτυπωτή εκτύπωσα μία σελίδα 20 σειρών με πληροφορίες για τον εκτυπωτή, οπότε οι επαφές του μελανιού δουλεύουν(και υπάρχει και μελάνι) και άρα φταίει το λογισμικό που μάλλον έχει κολλήσει στην κατάσταση άδειου μελανιού και δε λέει να ξεκολλήσει.

 

Εδώ και 4 ώρες έχω δοκιμάσει και εγώ δεν ξέρω πόσες λύσεις τύπου ink level reset ή να κάνω reset τον εκτυπωτή. Τίποτα.

 

Παιδιά πραγματικά, βοήθεια, δεν αντέχω άλλο.

 

Φίλε, έχω τον ίδιο εκτυπωτή. Και εγώ όταν το γεμίζω το μελάνι και δεν είναι αυθεντικό πετάει προβλήματα. Το λόγο δεν τον γνωρίζω, αλλά πιστεύω ότι το κάνει για να μας υποχρεώσει να αγοράσουμε τα μελάνια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγαλτε το απο το ρευμα για 10 λεπτα ,καθαριστε καλα τις επαφες στην κεφαλη και στον εκτυπωτη και ξαναδοκιμαστε το reset

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε, έχω τον ίδιο εκτυπωτή. Και εγώ όταν το γεμίζω το μελάνι και δεν είναι αυθεντικό πετάει προβλήματα. Το λόγο δεν τον γνωρίζω, αλλά πιστεύω ότι το κάνει για να μας υποχρεώσει να αγοράσουμε τα μελάνια!

Ενώ το διάβασα από πολλούς χρήστες στο ίντερνετ αυτό, το staff της HP στο forum της το αρνείται κατηγορηματικά. Ντάξει και 'μένα λίγο υπερβολικό μου φαίνεται, αλλά δε ξέρω.

 

Πολύ απλά θέλει αυθεντικά μελάνια που είναι σαφώς πιο ακριβά.

Μάλλον εκεί θα καταλήξω, να πάρω ένα αυθεντικό για να ξαναοριστεί η στάθμη του μελανιού στο μέγιστο και μετά πριν αδειάσει τελείως να ξαναβάλω το ξαναγεμισμένο.

 

βγαλτε το απο το ρευμα για 10 λεπτα ,καθαριστε καλα τις επαφες στην κεφαλη και στον εκτυπωτη και ξαναδοκιμαστε το reset

Αν και το 'χα κάνει (για κανά πεντάλεπτο, αλλά τι σημασία έχει ;), το ξανάκανα, τίποτα.

 

Γέμισες το ίδιο  δοχείο που εβγαλες απο τον εκτυπωτή σου;

Ε ναι... τι εννοείς;

Επεξ/σία από vocals_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ε ναι... τι εννοείς;

 

 

Πολλά μοντέλα, ειδικά της HP, κρατάνε στην μνήμη το άδειο δοχείο, ακόμη και όταν ακολουθείς την διαδικασία που σου πρότεινε ο dobro παραπάνω με άνοιγμα και κλείσιμο του εκτυπωτή για να κάνει reset. Δεν είναι πρόβλημα των μελανιών φυσικά. Απλώς ο κάθε εκτυπωτής έχει τις ιδιαιτερότητες του. Πχ υπάρχουν άλλα μοντέλα απο άλλες μάρκες που κρατάνε στην μνήμη τα τρία τελευταία δοχεία. Εκεί να δεις ζόρι!

 

Οι λύσεις είναι οι εξής:

-Οταν αναγεμίζεις ένα δοχείο, να αφήνεις το παλιό σου στο κατάστημα και να παίρνεις ένα που έχει ήδη αναγεμισμένο. Είναι μια σίγουρη λύση απο πλευράς ότι τα δοχεία κάνουν γύρα μεταξύ αγνώστων χρηστών, οπότε αποφεύγεις το φαινόμενο μνήμης. Το μειονέκτημα όμως είναι ότι εσύ μπορεί να πας ένα καινούριο ουσιαστικά δοχείο για γέμισμα να να φύγεις απο εκεί με ένα που έχει γεμίσει πολλές φορές. Όπως είναι γνωστό οι αναγεμίσεις σε δοχεια έχουν όριο, οπότε αν δεν είσαι σίγουρος για το κατάστημα ότι έχει ποιοτικά δοχεία, δεν το κάνεις.

 

-Άλλη λύση είναι να έχεις καβατζωμένα 2-3 δοχεία και όταν βλέπεις ότι σου τελειώνει αυτό που έχεις μέσα, να γεμίζεις κάποιο που έχεις ήδη έξω. Ετσι τα δοχεία  σου θα κάνουν κύκλο και θα αποφύγεις το φαινόμενο. Ανα κάποιες αναγεμίσεις θα αγοράζεις καινούριο δοχείο για να έχεις πάντα ποιοτικές εκτυπώσεις και να μην σου στάζει από την κεφαλή. Κοινώς, μην τα λιώσεις για να φτάσεις να τα αλλάξεις.

 

-Τρίτη λύση, αγορά συμβατών. Η τιμή τους είναι ανάμεσα στο αναγεμισμένο και το γνήσιο, αλλά είναι καινούρια δοχεία, οπότε δεν θα συναντήσεις φαινόμενα μνήμης. Συνήθως δίνουν και 20-30% παραπάνω σελίδες από ότι ένα αναγεμισμένο της ίδιας χωρητικότητας.

 

Εγώ προτείνω την δεύτερη και τρίτη λύση σαν γενικό κανόνα, αλλά για να κάνεις την δουλειά σου τώρα, πήγαινε στο μαγαζί που το γέμισες και πέστου να στο αλλάξει. Το μελάνι σου στην ουσία είναι οκ, απλά δεν παίζει στον δικό σου εκτυπωτή. Λογικά δεν θα έχει πρόβλημα να σου κάνει την αλλαγή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εναν ίδιο εκτυπωτή παίρνω αυθεντικά, τα χρησιμοποιώ και όταν βγάλει ειδοποίηση τα γεμιζω κανονικά και μετα παίρνω αλλά και βγάζει κανονικά. Απλα όταν αλλαζεις μελάνια να καθαρίσεις καλά την κεφαλή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι, και κάτι ακόμη βασικότατο. Θεωρώ ότι όλοι όσοι χρησιμοποιείτε αναγεμισμένα μελάνια έχετε απενεργοποιήσει τα αυτόματα update των εκτυπωτών που κυρίως κατεβαίνουν για να μπλοκάρουν παλιότερους κωδικούς δοχείων και τόνερ για να μην τα ξαναγεμίζουμε.

 

Το σύνολο σχεδόν brands των εκτυπωτών, είτε inkjet είτε laser, κατά την εγκατάσταση εγκαθιστά και αυτόματη εφαρμογή που κατά καιρούς κάνει search για το τελευταίο update. Σπάνια τα update αυτά έχουν να κάνουν με κάποια πραγματική αναβάθμιση, επειδή απλώς όταν δουλεύει ο εκτυπωτής σωστά από την εταιρία δεν το πειράζουν. Συνήθως αφορούν είτε bug fixes είτε μπλοκάρισμα παλαιοτέρων κωδικών δοχείων. Αν παρουσιάζει κάποιο bug ο εκτυπωτής σας, θα κάνετε την αναβάθμιση αναγκαστικά για να το διορθώσετε, αλλά αν δείτε ότι δουλεύει κανονικά στις λειτουργίες του, απενεργοποιήστε τα update αν θέλετε να χρησιμοποιείτε αναγεμισμένα δοχεία.

 

Αυτό επειδή είναι αυτόματο μπορεί και να συμβαίνει εν αγνοία σας, κατεβάζοντας μόνο του το update και ενώ δούλευε μια χαρά ο εκτυπωτής με αναγεμισμένα, ξαφνικά μουλαρώνει και δεν αναγνωρίζει δοχεία.

 

Δεν υπάρχει οδηγός για το πως απενεργοποιούνται τα αυτόματα update, επειδή κάθε μοντέλο είναι διαφορετικό. Άλλο δίνει την επιλογή κατά την εγκατάσταση και μετά δεν μπορείς να το αναιρέσεις. Σε άλλο το αφαιρείς κανονικά σαν ξεχωριστή εφαρμογή από τον πίνακα ελέγχου. Σε άλλο είναι μεσα στα properties ή στην βοήθεια πάνελ του εκτυπωτή κλπ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...