Προς το περιεχόμενο

Εγκατασταση Linux σε laptop


seagullακι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.... θελω να εγκαταστασω linux στο laptop που αυτη τη στιγμη εχει πανω windows 8... και ενω τα εχω ξαναδουλεψει τα linux και την τελευταια φορα τα εγκατεστησα μονη μου σχετικα ευκολα στο σταθερο υπολογιστη τωρα δυσκολευτηκα καπως! Μαλλον το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω να το κανω να bootαρει απο το stickακι που τα εχω περασει. (να σημειωσω οτι στο σταθερο Η/Υ εχω τα 10.04 ενω τωρα κατεβασα τα 14.10 με ονομα: ubuntu-14.10-desktop-amd64.... αρα παιζει να φταιει και το αρχειο...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζει να φταιει το uefi του λαπτοπ και ο τροπος που το γραψες στο στικακι το λινουξ.

 

Καλυτερα να μας πεις μοντελο λαπτοπ και το προγραμμα που χρησιμοποιησες για να γραψεις το στικακι...το ubuntu απο οσο ξερω υποστηριζει uefi.

 

ΥΓ : το unetbootin ειναι ενα σιγουρο προγραμμα για να φτιαξεις στικακι με ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να φταίει το αρχείο.

Πάτα στην εκκίνηση του πισί το delete για να μπεις στο bios και να επιλέξεις από εκεί τη σειρά εκκίνησης των συσκευών.Σε κάποια λαπτοπ δε δουλέυει το delete, αλλά το F2 ή F10.

Αφού επιλέξεις τη σειρά εκκίνησης με πρώτο το usb φυσικά, μετά κάνεις την εγκατάσταση.

 

Εγώ έφτιαξα το στικάκι με το πρόγραμμα rufus, το unetbootin δε δούλευε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια.. την αντιγραφη στο στικακι την εκανα με απλο copy paste στο σταθερο H/Y που οπως ειπα εχει ηδη linux ubuntu unity.

 

Το laptop ειναι ενα καινουριο dell πολυ απλο με εγκατεστημενα τα windows 8.

επεξεργαστης intel® celeron® CPU N2830 @ 2.16Ghz

Ram 4.00 Gb

λειτουργικο συστημα 64bit


Δε νομίζω να φταίει το αρχείο.

Πάτα στην εκκίνηση του πισί το delete για να μπεις στο bios και να επιλέξεις από εκεί τη σειρά εκκίνησης των συσκευών.Σε κάποια λαπτοπ δε δουλέυει το delete, αλλά το F2 ή F10.

Αφού επιλέξεις τη σειρά εκκίνησης με πρώτο το usb φυσικά, μετά κάνεις την εγκατάσταση.

 

Εγώ έφτιαξα το στικάκι με το πρόγραμμα rufus, το unetbootin δε δούλευε.

το delete δουλευει στο δικο μου αλλα δεν ξερω τι επιλογη πρεπει να πατησω.... δεν βλεπω καπου να λεει ξεκαθαρα boot απο usb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα κατέβασε το iso του ubuntu (αν δεν το έχεις).

Μετά κατέβασε το rufus...https://rufus.akeo.ie/

Έχεις το στικάκι επάνω στο πισι, τρέχεις το rufus και επιλέγεις τη θέση που είναι το iso.

Μόλις τελειώσει, έχεις έτοιμο το λειτουργικό σε στικάκι.Απομένει η εγκατάσταση αφού κάνεις επανεκκίνηση και ορίσεις στο bios ως πρώτο το usb (θα πας εκεί που λέει για boot sequence ή κάτι τέτοιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα κατέβασε το iso του ubuntu (αν δεν το έχεις).

Μετά κατέβασε το rufus...https://rufus.akeo.ie/

Έχεις το στικάκι επάνω στο πισι, τρέχεις το rufus και επιλέγεις τη θέση που είναι το iso.

Μόλις τελειώσει, έχεις έτοιμο το λειτουργικό σε στικάκι.Απομένει η εγκατάσταση αφού κάνεις επανεκκίνηση και ορίσεις στο bios ως πρώτο το usb (θα πας εκεί που λέει για boot sequence ή κάτι τέτοιο).

ωραια... το iso το εχω...

 

...ετρεξα το rufus (αν και δε μου ζητησε να βαλω καπου την θεση του iso)

τωρα βρισκομαι στο bios και ψαχνω να βρω την επιλογη... μου βγαζει 2 επιλογες:

legacy boot mode, secure boot off

και

uef1 boot mode, secure boot on

 

....τι επιλεγω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να φταίει το αρχείο.

Πάτα στην εκκίνηση του πισί το delete για να μπεις στο bios και να επιλέξεις από εκεί τη σειρά εκκίνησης των συσκευών.Σε κάποια λαπτοπ δε δουλέυει το delete, αλλά το F2 ή F10.

Αφού επιλέξεις τη σειρά εκκίνησης με πρώτο το usb φυσικά, μετά κάνεις την εγκατάσταση.

 

Εγώ έφτιαξα το στικάκι με το πρόγραμμα rufus, το unetbootin δε δούλευε.

 

Μην κανεις οτι ξερεις και λες ο,τι ναναι.

 

Πρωτον πουθενα δεν ειπα οτι φταιει το αρχειο , αλλα ο τροπος που γραφτηκε αυτο στο στικακι

 

Δευτερον , ασχετως αν δουλευει το rufus ή οποιοδηποτε αλλο προγραμμα , το unetbootin δουλευει 100% και δεν ειναι ωρα να πειραματιζεται.

 

Τριτον 

 

 

Ωραια.. την αντιγραφη στο στικακι την εκανα με απλο copy paste στο σταθερο H/Y που οπως ειπα εχει ηδη linux ubuntu unity.

 Οπως ειπα..φταιει ο τροπος εγγραφης..με απλο copy/paste προφανως και δεν θα δουλεψει

 

Τεταρτον uefi boot mode  , secure boot OFF

 

Πεμπτον βρισκεις το boot order και βαζεις το usb πριν απο τον δισκο..ωστε να μπουταρει απο αυτο Ή βρισκεις με ποιο κουμπι (π.χ. F7/F8/F9/F10 κλπ) παρακαμπτεις κατα το boot προσωρινα το boot order ωστε να μπουταρεις απο το usb χωρις αυτο να ειναι μονιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κανεις οτι ξερεις και λες ο,τι ναναι.

 

Πρωτον πουθενα δεν ειπα οτι φταιει το αρχειο , αλλα ο τροπος που γραφτηκε αυτο στο στικακι

 

Δευτερον , ασχετως αν δουλευει το rufus ή οποιοδηποτε αλλο προγραμμα , το unetbootin δουλευει 100% και δεν ειναι ωρα να πειραματιζεται.

 

Τριτον 

 

 

 Οπως ειπα..φταιει ο τροπος εγγραφης..με απλο copy/paste προφανως και δεν θα δουλεψει

 

Τεταρτον uefi boot mode  , secure boot OFF

 

Πεμπτον βρισκεις το boot order και βαζεις το usb πριν απο τον δισκο..ωστε να μπουταρει απο αυτο Ή βρισκεις με ποιο κουμπι (π.χ. F7/F8/F9/F10 κλπ) παρακαμπτεις κατα το boot προσωρινα το boot order ωστε να μπουταρεις απο το usb χωρις αυτο να ειναι μονιμο.

 

Κατ' αρχήν χαλάρωσε, δε μίλησα σε σένα.

Εγώ το έκανα με το rufus γιατί έτσι δούλεψε σε μένα.Για να το λέω, μάλλον το δοκίμασα το unetbootin.

Από κει και πέρα ας κάνει ότι θέλει ο θεματοθέτης.

Και ευγενικά έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα ρε παιδια δεν καταφερα να αντιγραψω σωστα τα linux στο στικακι...

το unetbootin δεν μπορεσα καν να το κατεβασω...

ενω το rufus που φαινεται να λειτουργει δεν μου ζηταει να επιλεξω το αρχειο που θελω να αντιγραφει (δηλαδη το iso)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν χαλάρωσε, δε μίλησα σε σένα.

Εγώ το έκανα με το rufus γιατί έτσι δούλεψε σε μένα.Για να το λέω, μάλλον το δοκίμασα το unetbootin.

Από κει και πέρα ας κάνει ότι θέλει ο θεματοθέτης.

Και ευγενικά έτσι;

 

ναι σορρυ για πριν , τωρα καταλαβα οτι αναφερθηκες στο τελευταιο κομματι που εγραψε ο/η θεματοθετης..μια παραθεση θα βοηθουσε οταν απανταμε σε καποιον , να μην μπλεκομαστε γιατι δεν θυμομαστε επ'ακριβως τι γραφει ο καθενας.

 

Οσο για το ποιο προγραμμα δουλευει ή οχι , εγω προσωπικα εχω καμμια 10αρια και δοκιμαζω...αν δω οτι δεν επαιξε η διανομη με το ενα πιανω το αλλο.

Για το ubuntu το unetbootin εχει και ειδικη ρυθμιση να κραταει χωρο στο στικακι για να κραταει τις ρυθμισεις..οποτε θεωρω οτι γενικοτερα υποστηριζεται το ubuntu απο αυτο το προγραμμα.

 

τελικα ρε παιδια δεν καταφερα να αντιγραψω σωστα τα linux στο στικακι...

το unetbootin δεν μπορεσα καν να το κατεβασω...

ενω το rufus που φαινεται να λειτουργει δεν μου ζηταει να επιλεξω το αρχειο που θελω να αντιγραφει (δηλαδη το iso)....

 

 

Αρχικα σε τι λειτουργικο δουλευεις και θες να κανεις την εγγραφη του στικακιου?

 

1.windows

 

http://unetbootin.sourceforge.net/αν δεν μπορεις να βρεις πως το κατεβαζεις , τοτε εχουμε αλλα θεματα :)

 

Το ξεκινας , διαλεγεις την 2η επιλογη Disk/image (Δισκος/Εικονα ελληνιστι) διαλεγεις το iso σου...διαλεγεις το στικ σου και καλη τυχη :)

 

2.linux περιβαλλον (ubuntu ας πουμε)

sudo add-apt-repository ppa:gezakovacs/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install unetbootin

τα κλασικα...οπου ζηταει κωδικο ...τον κωδικο του χρηστη..και εκκινεις το προγραμμα και ακολουθεις τα οσα ειπωθηκαν στο (1)

 

PS : αν δεν παιξει με το 

sudo add-apt-repository ppa:gezakovacs/ppa

αντικατεστησε το με το

sudo apt-add-repository ppa:n-muench/programs-ppa

οι αλλες 2 εντολες οι ιδιες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απαντηση σε mphxths...

 

οντως εχουμε αλλα θεματα... :-D

τωρα σου γραφω απο σταθερο υπολογιστη με linux ubuntu που δεν βγαζω και πολυ ακρη με το τερματικο (γενικα το εχω ετσι σχεδον 4 χρονια και μαλλον και αυτο format χρειαζεται... αλλα σε 2η φαση)... διπλα μου εχω το laptop (που με ενδιαφερει αυτη τη στιγμη) και που εχει windows 8 και πλεον με τις ρυθμισεις που εκανα στο bios δεν ανοιγει καν.....

 

αρα τωρα ανοιξα ενα τερματικο και πατησα

sudo add-apt-repository ppa:gezakovacs/ppa
sudo apt
-get update
sudo apt
-get install unetbootin

 

σωστα μεχρι εδω?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εδειξε οτι το unetbootin εγκατασταθηκε κανονικα..ναι σωστα...

 

απο το τερματικο (εφοσον εγκατασταθηκε σωστα το unetbootin) δινεις

sudo unetbootin

αμα ξεκινησει , τοτε εφαρμοζεις οσα εγραψα πριν στο βημα (1) (εκτος φυσικα οσα αναφερονται για περι windows)

 

Αν ολα τελειωσουν καλως...99,9999% εχεις ενα ετοιμο boot-able στικακι με ubuntu.

 

Oσον αφορα το λαπτοπ που δεν εκκινει πλεον :)

 

Δεν ξερω τι πειραξες στο BIOS.

 

Φροντισε να μην πειραξες τα uefi/secure boot και τα τοιαυτα...γιατι τα Windows δεν θα ξεκινουν.

Καλο ειναι να αφησεις το uefi ΟΝ , οπως λογικα ηταν δηλ , και το secure boot OFF...(αν ηταν ON , καντο ΟFF , δεν νομιζω να επηρεαζει το αν ξεκινουν ή οχι τα windows)

Eπισης αν πειραξες το boot order (εβαλες το στικ να μπουταρει πριν το δισκο ή τιποτα τετοιο , ξαναγυρνα το οπως ηταν πριν , μπας και αυτο επηρεασε τιποτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι σε καλο δρομο....

το φλασακι ειναι ετοιμο..

κανω επανεκκινηση και bootαρω απο το φλασακι

ξεκινησα το installing...

 

απλα σκεφτομαι τωρα μηπως καταφερω να τα εγκαταστησω μαζι με τα windows... με την προοπτικη να μην χασω ολες τις ταινιες που δεν ειχα χωρο να τις κανω back up.... λες να γινεται?

 

το παραξενο ειναι οτι μου εβγαλε παραθυρο που λεει οτι ο υπολογιστης δεν εχει λειτουργικο συστημα...!!! ενω πριν λιγο δουλευαν κανονικα τα windows...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως το λεει αυτο γιατι δεν βρισκει το boot partition των windows ή τον bootloader..τι να σου πω ..δεν ξερω τι πειραξες :)

 

Απο κει και περα , το dual boot κατ'εμε ειναι λιγο ακυρο...βολευει σε συγκεκριμενες περιπτωσεις...προτιμοτερο να εβαζες το ενα απο τα 2 λειτουργικα σε VM (virtual machine δηλ :) ) και το αλλο κανονικα εγκατεστημενο.

 

ΑΛΛΑ

 

το μηχανημα σου , ο επεξεργαστης σου δηλ , δεν ειναι και απο τα φυσεκια ...celeron...θα αρχισει να σερνεται συντομως αν δεν το εχει κανει ηδη :)

 

Αρα αποφασιζεις πως θες να ζησεις την ζωη μαζι του και πορευεσαι...ειτε ubuntu ειτε windows.

 

Οσο για τις ταινιες , υπαρχει τροπος να τις τσιμπησεις πριν ξεκινησεις εγκατασταση , απλα διαλεξε TRY UBUNTU , καρφωσε εναν εξωτερικο δισκο/στικ πανω στο φορητο και μπες και αντεγραψε τις ταινιες απο τον δισκο που ειχες τα windows.

 

Αλλη λυση θα ηταν να εφτιαχνες ενα μικρο partition να βαλεις το ubuntu , ωστε να μην σβηστει αυτο των windows και αφου μπουταρεις το νεο λειτουργικο σου να πας στο partition των windows να τσιμπησεις τις ταινιες και μετα με καποιο προγραμμα (π.χ. gparted live) να ενωσεις τα partitions με οποιον τροπο γουσταρεις.

Αυτος ο τροπος ειναι πιο μπελαλιδικος και ενδεχεται περισσοτερα πραγματα να πανε κατα διαολου..δεν τον προτεινω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...