Προς το περιεχόμενο

νεος σε linux


giabritsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αγορασα σημερα ενα dell me linux ubuntu 12.04 νομιζω πανω.ειμαι κλασσικος χρηστης windows αλλα λεω να τα αφησω να κανω μια δοκιμη.δεν θα πειραξω να βαλω αλλη εκδοση linux δεν θα μπω σε τετοια διαδικασια .υπαρχει κατι να διαβασω να μπω λιγο στο κλιμα των linux?καποιο βοηθημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα...ανοιγεις τερματικο και κανεις πρωτα πλήρες update

sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade

οπου ζηταει κωδικο , τον κωδικο του χρηστη

 

επανεκιννηση..ξανα το ιδιο μεχρι να μην εχει νεες ενημερωσεις και μετα σκας ενα

sudo update-manager -d

λογικα θα σου πει οτι δεν εχει ενημερωσεις αλλα οτι κυκλοφορει νεα εκδοση του ubuntu , και αν θες να γινει η αναβαθμιση .

Πατας τα σχετικα κουμπια και κανεις τον σταυρο σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ubuntu ειναι αυτο...ποτε δεν ξερεις ποτε θα στην φορεσει :)

 

Μολις εκανα την διαδικασια σε ενα παλιο φορητο...και στο τελος δεν εχω γραφικο τωρα..κατι γαμησε στο update..θα διορθωθει (οπως το κοβω) αλλα οπως ειπα..ποτε δεν ξερεις ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπα δεν υπάρχει θέμα. Τα upgrade στο ubuntu είναι σπάνιο να διαλύσουν το λειτουργικό ιδίως αν είναι σε συστήματα που έχουν linux υποστήριξη. Αντί για κονσόλα κάντο και μέσω του προγράμματος update manager. Με το που το ανοίξεις θα σε ενημερώσει ότι υπάρχει μια νεα lts(σταθερή έκδοση) για αναβάθμιση για να την περάσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 μου εβγαλε 2-3 σφαλματα εγκαταστασης και οτι το λειτουγικο δεν ειναι επισημο.τι να κανω?να κανω κανενα φορματ?να βαλω αλλο?

Άμα θες να κάνεις εγκατάσταση την πρόσφατη έκδοση καν' το με τον παραδοσιακό τρόπο με στικακι, unetbootin , ισο και τελείωσες αν όχι και θες με τερματικό τότε γράψε αυτές τις εντολές

 

$ sudo apt-get update

$ sudo do-release-upgrade

 

μόλις τελειώσει θα σου ζητήσει να γράψεις ναι ή όχι για να τελειώσει οριστικά και τότε θα γίνει restart ή άμα δεν γίνει περίμενε λιγάκι και κάνε εσύ restart . Τώρα είσαι έτοιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 μου εβγαλε 2-3 σφαλματα εγκαταστασης και οτι το λειτουγικο δεν ειναι επισημο.τι να κανω?να κανω κανενα φορματ?να βαλω αλλο?

 

 

άνοιξες τον update manager που είπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...