Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή λειτουργικού : Από windows σε linux mint


Lanike71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μωρέ και 'γώ υπερκαλυμμένος είμαι με το LibreOffice, απλά έχω εγκατεστημένο και το WPS Office για πλήρη συμβατότητα με αρχεία Word, Excel, Powerpoint. Έχει και ελληνικό ορθογράφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει και το laptop-mode-tools που θα το βρεις και στο κεντρο λογισμικου για την μπατταρια.

απεγκατεστησε το TLP πρωτα και μετα δοκιμασε αυτο.κανε επαννεκινηση κ δες αν κραταει περισσοτερο.

εμενα μου δουλεψε καλυτερα το tlp σε lenovo g50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Rozali, τελικά το TLP φαίνεται να βοηθά περισσότερο στην εξοικονόμηση ενέργειας.

 

Μερικές απορίες:

 

i.Έχω partition με αρχεία από το backup των win7 (ταινίες,τραγούδια,αρχεία office κλπ).Είναι σε Ntfs.Έχει νόημα να το κάνω και αυτό ext4;

ii.Εγκατέστησα το lamp (αντίστοιχο του wamp, δηλ. apache,mysql,php κλπ).Έφτιαξα εκκινητές για να ξεκινάω-σταματάω το web server όταν θέλω.Οι εκκινητές όμως θέλουν ΠΑΝΤΑ τον κωδικό για να τρέξουν.Αν και ξέρω ότι είναι βασικό στο linux αυτό, υπάρχει τρόπος παράκαμψης;

iii.Ο φάκελος /var/www/html που μπαίνουν τα αρχεία των project του web-server είναι write-protected.Πώς μπορώ να το παρακάμψω αυτό ;

iv.Θέλω να βάλω το /home σε άλλο partition σε περίπτωση νέας έκδοσης mint.Τι να προσέξω;

 

Πάντως είμαι ευχαριστημένος συνολικά από την ως τώρα εμπειρία με το mint.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις γρήγορες απαντήσεις.

Έπαθα ένα σοκ το πρωί καθώς άνοιξα περίπου 20 καρτέλες και η μνήμη των 4 gb είχε μόνο 300 mb ελεύθερα... :shock:

Ας ελπίσω ότι θα αναβαθμιστεί γρήγορα.

Αδερφέ το λίνουξ δουλεύει διαφορετικά από τα παραθύρια στη διαχείριςη μνήμης, όσο δεν το χρησιμοποιείς δεν το χρησιμοποιείς απλά το σύστημα την καταλαμβάνει όλη ακόμα και με τα πάντα κλειστά. Αν δεν την ελευθερώνει όταν τη χρειάζεσαι τοτε έχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ το λίνουξ δουλεύει διαφορετικά από τα παραθύρια στη διαχείριςη μνήμης, όσο δεν το χρησιμοποιείς δεν το χρησιμοποιείς απλά το σύστημα την καταλαμβάνει όλη ακόμα και με τα πάντα κλειστά. Αν δεν την ελευθερώνει όταν τη χρειάζεσαι τοτε έχεις πρόβλημα.

 

Δεν κατάλαβα τι εννοείς λέγοντας "καταλαμβάνει όλη τη μνήμη".Το μόνο πρόβλημα με τη μνήμη είναι στη χρήση chromium.

Όταν δεν είναι ανοικτό κάτι, είναι στα 350-400 mb η χρήση της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα τι εννοείς λέγοντας "καταλαμβάνει όλη τη μνήμη".Το μόνο πρόβλημα με τη μνήμη είναι στη χρήση chromium.

Όταν δεν είναι ανοικτό κάτι, είναι στα 350-400 mb η χρήση της.

Υπάρχει ένα σκεπτικό που ακολουθείται από πολλά λειτουργικά το οποίο λέει ότι οι αχρησιμοποίητοι πόροι είναι άχρηστοι πόροι. Μετά τις L1-3 μνήμες στο εσωτερικό των επεξεργαστών, η κύρια μνήμη είναι το πιο γρήγορο αποθηκευτικό μέσο με τάξεις μεγέθους διαφορά στην ταχύτητα σε σχέση με τον σκληρό. Γιατί λοιπόν να μένει αχρησιμοποίητη και να μην αξιοποιηθεί ?

 

Έτσι, όταν δεν χρησιμοποιούν τα προγράμματά σου τη μνήμη, το λειτουργικό την χρησιμοποιεί ως cache για inodes και blocks δηλαδή για αρχεία και γενικά για δεδομένα που χρησιμοποιείς.

 

% free
             total       used       free     shared    buffers     cached
Mem:       6074220    1049416    5024804          0       1384     252452
-/+ buffers/cache:     795580    5278640

% dd if=movie.mkv of=/dev/null bs=1M
1846+1 records in
1846+1 records out
1936694228 bytes (1,9 GB) copied, 23,1681 s, 83,6 MB/s

% dd if=movie.mkv of=/dev/null bs=1M
1846+1 records in
1846+1 records out
1936694228 bytes (1,9 GB) copied, 0,260141 s, 7,4 GB/s

% free
             total       used       free     shared    buffers     cached
Mem:       6074220    2949600    3124620          0       1944    2144592
-/+ buffers/cache:     803064    5271156
Δες το παραπάνω χαζό παράδειγμα. Διαβάζω μία ταινία μεγέθους 2GB από τον σκληρό, δύο φορές συνεχόμενα. Την πρώτη φορά παίρνω 83MB που μπορεί να μου δώσει ο δίσκος μου και η διαδικασία τελειώνει σε 23 δευτερόλεπτα. Την δεύτερη φορά παίρνω 7.5GB/s γιατί το αρχείο κρατήθηκε στη μνήμη και έτσι το διαβάζω απείρως πιο γρήγορα.

 

Έτσι λοιπόν μπορείς να ανοίξεις ένα file manager και απλά να πας σε ένα κατάλογο (πχ στο /usr/bin που έχει πολλά αρχεία) και να δεις τη χρήση της μνήμης να εκτοξεύεται. Αυτό όμως είναι πλασματικό γιατί όταν τα προγράμματά σου χρειάζονται μνήμη, τότε ο πυρήνας αφαιρεί κάποια από αυτά τα αποθηκευμένα δεδομένα και δίνει τη μνήμη στο πρόγραμμα που την χρειάζεται.

 

Αν δεις την έξοδο της εντολής free, στην γραμμή Mem βλέπεις ότι χρησιμοποιούνται 3GB μνήμης οπότε λες ωχ δεν τρέχω τίποτα γιατί τόση μνήμη. Διάβασε όμως το κομμάτι που λέει δεξιά cached και βλέπεις ότι 2GB από αυτά είναι cache και όχι πραγματική κατανάλωση.

 

Το ίδιο μπορείς να διαπιστώσεις και στη γραμμή buffers/cache που η πραγματική διαθέσιμη μνήμη είναι 5271156 δηλαδή σχεδόν ίδια με πριν που ήταν 5278640.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...