Προς το περιεχόμενο

Ο παιδοφιλος με το βανακι !!!


Mau-Maus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το "υπόδειγμα" είναι αρκετά αυστηρή λέξη (και σχετική), αλλά προς χάρη της συζήτησης .... Ιαπωνία

Έχεις δίκιο με το "αυστηρή" λέξη, γιατί για μένα (και παντελώς αδιάφορο για όλους βεβαίως) η Ιαπωνία δεν αποτελεί υπόδειγμα, αλλα δεν βρήκα πιο κατάλληλη.

 

Εν πάσει περιπτώσει, μου αρκεί που χώρες που απαγορεύουν τη θανατική ποινή είναι η Αυστρία, η Δανία, ο Καναδάς και η Γαλλία πχ, και χώρες που την επιτρέπουν το Αφγανιστάν, η Κίνα, η Σομαλία, τα Αραβικά Εμιράτα, η Ουγκάντα και η Ζιμπάμπουε.

Και πάλι προσωπική άποψη, που δεν αποδεικνύει κάτι.

 

Προσωπικά θα δεχόμουν τη θανατική ποινή σε περιπτώσεις ομολογίας

Most have been sentenced to death on the basis of confessions extracted under duress. The potential for miscarriages of justice is built into the system: confessions are typically extracted while suspects are held in substitute prisons, for interrogation before they are charged. In practice these are police cells, where detainees can be held for up to 23 days after arrest, with no state-funded legal representation. They are typically interrogated for 12 hours a day: no lawyers can be present, no recordings are made, and they are put under constant pressure to confess. Once convicted, it is very difficult to obtain a re-trial and prisoners can remain under sentence of death for many years.[....]

There are reports of physical abuse, sleep deprivation and denial of food, water and use of a toilet.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, για να ξέρουμε τι λέμε, υπάρχουν κάποια δεδομένα, υπάρχουν υπηρεσίες που ασχολούνται και καταγράφουν μερικά πράγματα για να μπορούμε να δούμε λίγο πέρα από τη μύτη μας. Η ιστορία έχει δείξει πως:

  • Η θανατική ποινή δεν λειτουργεί αποτρεπτικά.
  • Η θανατική ποινή δίνεται πιο εύκολα σε μειονότητες (στατιστικά των ΗΠΑ, μιλώντας για μαύρους, Ισπανόφωνους κτλ).
  • Ακόμα κιαν παραδεχτεί κάποιος την ενοχή του, μπορεί να μην είναι (!) και απλά, είτε να είναι άρρωστος, είτε να.. συμφώνησε πως το έκανε μετά από πιέσεις.

Για του λόγου το αληθές:
 
DPv_Non_DPStates.jpg

 

Ο πίνακας μεν, δεν αναφέρεται σε παιδεραστές αλλά σε δολοφόνους. Ο δολοφόνος όμως είναι χειρότερος από τον παιδεραστή. Αν είχα την επιλογή να με πηδήξουν ή να με σκοτώσουν.. ε.. πονάν ορέ τα παλικάρια;

 

Επομένως, θεωρώ πως η θανατική ποινή υπάρχει μόνο για να κατευνάζονται τα πλήθη. Ένας εύκολος τρόπος να ξεφορτωθείς το πρόβλημα. Και έχει απήχηση σε κοινωνίες που γουστάρουν αρένες, λιοντάρια, κρεμάλες και κάψιμο σταυρών. 

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο πίνακας μεν, δεν αναφέρεται σε παιδεραστές αλλά σε δολοφόνους. Ο δολοφόνος όμως είναι χειρότερος από τον παιδεραστή. Αν είχα την επιλογή να με πηδήξουν ή να με σκοτώσουν.. ε.. πονάν ορέ τα παλικάρια;

 

 

 

Πόσο είσαι αν επιτρέπεται?10-11?

 

Εdit.Μάλλον εννοείς τον βιαστή,άρα είσαι λίγο offtopic όταν μιλάς σε πρώτο ενικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο πίνακας μεν, δεν αναφέρεται σε παιδεραστές αλλά σε δολοφόνους. Ο δολοφόνος όμως είναι χειρότερος από τον παιδεραστή. Αν είχα την επιλογή να με πηδήξουν ή να με σκοτώσουν.. ε.. πονάν ορέ τα παλικάρια;

 

 

 

WTF?

Μιλάμε βιασμό παιδιών, δεν ξέρω τι μπορεί να χειρότερο αλλά μια καλή λύση είναι ο ευνουχισμός. Να σωφρονιστεί ένας παιδεραστής δεν παίζει, να ψοφήσει στη φυλακή επίσης δεν παίζει οπότε όταν βγει να μη μπορεί να ξανακάνει τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Η άποψή μου,  δίκαιη δίκη και εφόσον κριθεί ένοχος μια σφαίρα στο κεφάλι και τέρμα.

2) Η άποψη πάρα πολλών, δίκαιη δίκη και εφόσον κριθεί ένοχος ευνουχισμός, φυλάκιση, καθημερινός βιασμός, σκληρά  καταναγκαστικά έργα , βασανιστήρια από τους άλλους συγκρατούμενους για 30 χρόνια.

 

Μου φαίνομαι πιό ανθρωπιστής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού η θανατική ποινή,

  • δεν αποτελεί τελικά αποτρεπτικό παράγοντα
  • δεν διδάσκει στην κοινωνία
  • εμπεριέχει τον όποιο κίνδυνο να σκοτωθεί αθώος

τί προσφέρει εκτός από την χαρά της εκδίκησης?

 

Αν φτάσαμε στον 2015 για να έχουμε μια δικαιοσύνη που θα τιμωρεί με αυτό το ζητούμενο, τότε η ανθρώπινη φυλή έχει πρόβλημα.

 

Όσο για το δημόσιο μαστίγωμα, τα βραστά αυγά κτλ, καταλαβαίνω και συμμερίζομαι το μένος.

Δυστυχώς όμως η λογική της εκδικητικής βίας σε κάποιον ψυχικά άρρωστο δεν με συγκινεί. Προφανώς και αν το θύμα ήμουν εγώ ή κάποιο δικό μου άτομο και το βίωνα πιο έντονα όλο αυτό θα με συγκινούσε και η σκληρή βία.

Μιλώντας όμως σχετικά αποστασιωποιημένα και  με ψυχρή λογική το μόνο που θα ήθελα για τέτοια άτομα είναι απομάκρυνση από την κοινωνία για την ασφάλεια της και συνεχη ψυχιατρική θεραπεία. Σε περίπτωση αδυναμίας ίασης, απομάκρυνση κάπου αποκλεισμένα για πάντα, σε νησί στον ειρηνικό πχ.

 

Καταλαβαίνω και συμμερίζομαι το μένος αλλά δεν μου κολλάει να κάνουμε επίσημα ως κοινωνία βασανιστήρια σε ψυχικά αρρώστους.

Είναι εύκολο να λες για βραστά αυγά, το δύσκολο είναι ενώ νιώθεις το ίδιο μένος να προσπαθήσεις να εκλογικεύσεις την ποινή που θα είχε νόημα.

 

Δεν θα ανεχτώ κανένα σχόλιο που να αμφισβητήσει πως νιώθω το ίδιο μένος με κάποιος που θέλει αίμα και σπέρμα. Φυσικά αυτό το μένος δεν συγκρίνεται με κάποιου θύματος αλλά αυτό δεν θα ήταν αντικειμενικό.

 

Επειδή όμως όταν όλοι λένε το αντίθετο το πιθανότερο είναι να λες μαλακίες, περιμένω να μου πει κάποιος τι σκέφτομαι λάθος, μήπως τελικά δεν το έχω σκεφτεί σωστά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιεμαι τι ειναι πιο τραγικο, ο παιδοφιλος ή οτι εν ετη 2015 υπαρχει κοσμος που ειναι υπερ της θανατικης καταδικης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, για να ξέρουμε τι λέμε, υπάρχουν κάποια δεδομένα, υπάρχουν υπηρεσίες που ασχολούνται και καταγράφουν μερικά πράγματα για να μπορούμε να δούμε λίγο πέρα από τη μύτη μας. Η ιστορία έχει δείξει πως:

  • Η θανατική ποινή δεν λειτουργεί αποτρεπτικά.
  • Η θανατική ποινή δίνεται πιο εύκολα σε μειονότητες (στατιστικά των ΗΠΑ, μιλώντας για μαύρους, Ισπανόφωνους κτλ).
  • Ακόμα κιαν παραδεχτεί κάποιος την ενοχή του, μπορεί να μην είναι (!) και απλά, είτε να είναι άρρωστος, είτε να.. συμφώνησε πως το έκανε μετά από πιέσεις.

Για του λόγου το αληθές:

 

DPv_Non_DPStates.jpg

 

Ο πίνακας μεν, δεν αναφέρεται σε παιδεραστές αλλά σε δολοφόνους. Ο δολοφόνος όμως είναι χειρότερος από τον παιδεραστή. Αν είχα την επιλογή να με πηδήξουν ή να με σκοτώσουν.. ε.. πονάν ορέ τα παλικάρια;

 

Επομένως, θεωρώ πως η θανατική ποινή υπάρχει μόνο για να κατευνάζονται τα πλήθη. Ένας εύκολος τρόπος να ξεφορτωθείς το πρόβλημα. Και έχει απήχηση σε κοινωνίες που γουστάρουν αρένες, λιοντάρια, κρεμάλες και κάψιμο σταυρών. 

 

Το αστειο με την θανατικη ποινη πχ στις ΗΠΑ ειναι οτι επιτρεπεται ενω η ευθανασια ειναι παρανομη ....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αστειο με την θανατικη ποινη πχ στις ΗΠΑ ειναι οτι επιτρεπεται ενω η ευθανασια ειναι παρανομη ....

Το αστειο ειναι σε μερικες πολιτείες εκτελουν την θανατικη ποινη με δηλητηριώδη ενεση και πριν τους κανουν την ενεση, τους καθαριζουν το μπρατσο με βαμβακι και οινοπνευμα.

Αναρωτιεμαι τι ειναι πιο τραγικο, ο παιδοφιλος ή οτι εν ετη 2015 υπαρχει κοσμος που ειναι υπερ της θανατικης καταδικης...

Εδω αλλοι πιστευουν σε ποδοσφαιρικες ομαδες, σε εταιριες κινητων, σε θρησκειες και η θανατικη ποινη σε παραξενεψε;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...