Προς το περιεχόμενο

Χαρτι εκτυπωσης Α4 Ιλουστρασιον


nikosmakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, ψαχνω να βρω χαρτι Α4 ιλουστρασιον αλλα πολυ λεπτο, μου εδειξαν στο βιβλιοπωλειο που πηγα για να κανω κατι εκτυπωσεις ενα χαρτι αλλα ηταν χοντρο, εγω αναζητω συγκεκριμενο λεπτο ιλουστρασιον χαρτι σαν αυτο που εβαζαν για εξωφυλλα στα κουτια απο τα παιχνιδια που πουλουσαν για παλιες  παιχνιδομηχανηδες την δεκαετια του 1990, οπως sega master system, sega mega drive και τα σχετικα, αν μπορει να βοηθησει κανεις ή εχχει καποια πληροφορια θα ηταν ιδιαιτερα σημαντικη. ευχαριστω

post-186706-0-69548600-1425484561_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αν ο εκτυπωτής σου είναι inkjet, δες το superior της HP. 180gr, γυαλιστερό (και εκτυπώσιμο) και από τις δύο πλευρές, όχι τόσο λεπτό όσο τα εξώφυλλα (αν και εγώ για εξώφυλλα το χρησιμοποιώ), αλλά μάλλον το λεπτότερο γυαλιστερό που «σηκώνει» φωτογραφία και μπαίνει εύκολα σε θήκη dvd χωρίς να τσαλακώνει.

Στα ίδια πάνω κάτω γραμμάρια είναι και το Pelikan Classic, αλλά δεν το έχω δει από κοντά και δεν έχω γνώμη. Είναι πάντως φθηνότερο.

 

Αν είναι laser, μπορείς να δεις και σε 120gr, ενδεικτικά της Avery είναι ό,τι πρέπει (και πολύ φθηνότερο, αναλογικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου, εγώ δουλεύω ιλουστρασιόν χαρτί για πόστερ Α3+. Δεν θα βρεις εύκολα στο εμπόριο. Προσωπικά δίνω παραγγελία τις διαστάσεις σε βιοτεχνίες χαρτιού και μου κόβουν το χαρτί που διαλέγω σε αυτές από ολόκληρα φύλλα. Καταλαβαίνεις όμως ότι για να μπει βιοτέχνης σε τέτοια διαδικασία θα πρέπει να δώσεις μια βαρβάτη παραγγελία, πράγμα που υποθέτω δεν σε συμφέρει, επειδή δεν κάνεις εμπόριο.

 

Η επόμενη λύση λοιπόν είναι να βρεις λεπτό φωτογραφικό χαρτί από αυτά που σου προτάθηκαν παραπάνω. Για την περίπτωση σου θα πρότεινα το Epson στα 102 γρ.

c13s041-epson-photo-quality-inkjet-paper

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια.

 

Η επόμενη λύση λοιπόν είναι να βρεις λεπτό φωτογραφικό χαρτί από αυτά που σου προτάθηκαν παραπάνω. Για την περίπτωση σου θα πρότεινα το Epson στα 102 γρ.

c13s041-epson-photo-quality-inkjet-paper

 

αυτο το φωτογραφικο δεν ειναι ιδιο με το ιλλουστρασιον να υποθεσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, είναι ακριβώς το χαρτί που χρησιμοποιούταν (δεν ξέρω αν χρησιμοποιείται ακόμη) για τις φωτογραφίες ταυτότητας. Σαφώς καλύτερη ποιότητα από απλό χαρτί, όχι ιλουστρασιόν όμως. Καλή πρόταση πάντως.

 

Υποθέτω ότι τελικά μιλάμε για Inkjet (δεν απάντησες σ'  αυτό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...