Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό ή 2ο πτυχίο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελειώνω τώρα την σχολή μου και είμαι σε σκέψεις τι να κάνω...

Μια επιλογή για μεταπτυχιακό μου αρέσει των Πολιτικών Μηχανικών Πάτρας "Ευφυή συστήματα μεταφορών και Διαχείριση Έργων" το οποίο είναι πολύ κοντά με την κατεύθυνση που είχα στην σχολή (Διοίκηση Έργων κ Λειτουργιών)

Και μετά σκεφτόμουν την προοπτική του Πανεπιστημίου Κύπρου για 2ο πτυχίο στο "Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών και Μηχανικών Περιβάλλοντος"

 

Τι προτείνετε εσείς? Τι θα κάνατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε άλλο, μπορώ να πω οτι δεν μου αρέσει και ιδιαίτερα το 2ο που σκέφτομαι (το μόνο θετικό οτι μου αναγνωρίζονται πολλά κοινά μαθήματα οπότε δεν θα είμαι σαν πρωτοετής). Το θέμα είναι τι θα είναι πιο "βαρύ" στο βιογραφικό, 2 πτυχία ή πτυχίο και μεταπτυχιακό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε άλλο, μπορώ να πω οτι δεν μου αρέσει και ιδιαίτερα το 2ο που σκέφτομαι (το μόνο θετικό οτι μου αναγνωρίζονται πολλά κοινά μαθήματα οπότε δεν θα είμαι σαν πρωτοετής). Το θέμα είναι τι θα είναι πιο "βαρύ" στο βιογραφικό, 2 πτυχία ή πτυχίο και μεταπτυχιακό?

 

κάτοχος επιταγής voucher or something along those lines.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποιες περιπτώσεις το ένα πτυχίο συμπληρώνει κατά κάποιο τρόπο το άλλο. Πχ, αν δεν κάνω λάθος, έργων υποδομής και δομικών έργων αν τα έχεις ταυτόχρονα σε βοηθάει στην δουλειά σου, στα έργα που μπορείς να αναλάβεις κλπ. Δες αν παίζει κάτι τέτοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε εγώ τελειώνω Μηχανικών Οικονομίας κ Διοίκησης με κατεύθυνση όπως είπα Διοίκηση Έργων και Λειτουργιών. Αυτό που με ενδιαφέρει να ασχοληθώ είναι το project management ή τα logistics. Το θέμα μου είναι ποιο απο τα 2 θα μου "άνοιγε" περισσότερο μια πόρτα. Το μεταπτυχιακό ουσιαστικά είναι μια παραπάνω εξειδίκευση στην κατεύθυνση που είχα τα τελευταία 2 χρόνια των σπουδών μου. Για το 2ο πτυχίο τώρα, μιας και τα 3 πρώτα χρόνια της σχολής μου είναι κατα 85-90% κοινά, θα έχω πολλά αναγνωρισμένα οπότε θα μπορέσω να το πάρω πιο γρήγορα και πιο εύκολα. Να σχεδιάζω σπίτια και τέτοια δεν με ενδιαφέρει καθόλου, ποιο πολυ το σκέφτηκα το 2ο πτυχίο σαν πιο αναγνωρισμένο "κλειδί" που θα μου ανοίξει πιο εύκολα την πόρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την δικη μου οπτικη ως κατοχος δευτερου πτυχιου με intership θα σου ελεγα οτι το δευτερο πτυχιο το κανεις οταν εχεις κατι υποψιν που θα σου προσφερει επαγγελματικη αποκατασταση και οχι απλα γιατι σ αρεσει να το κανεις.ακουγεται σκληρο αλλα στη σημερινη εποχη το να κανεις δευτερο πτυχιο ή μεταπτυχιακο δεν ωφελει σε τπτ στην αγορα εργασιας αν ο στοχος σου ειναι απλα για να το κανεις αναλογιζομενος το κοστος του πρωτου πτυχιου και οτι τα λεφτα που εφαγαν για τη μορφωση μου δεν θα τα αποπληρωσουν ποτε το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα κανα δευτερο πτυχιο αν δεν ηταν δωρεαν η μεταπτυχιακο.

προτεινω να δουλεψεις 2-3 χρονια για να δεις τι θελεις και να κατασταλαξεις σε κατι τωρα αν απλα επιθυμεις ακομα ενα χαρτι αγνοωντας την αγορα εργασιας δικαιωμα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δεν νομιζω οτι κανενας θα νοιαστει για το δευτερο πτυχιο σου. Αναμεσα σε καποιον με 6 μηνες προυπηρεσια και σε εσενα ακομη και με 3 πτυχια η επιλογη ειναι πολυ ευκολη... Ακομη και αν η προυπηρεσια του δεν ειναι καν ακριβως στο αντικειμενο της δουλειας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά γνωρίζω αρκετά καλα οτι η προϋπηρεσία ειναι αυτη που μετραει. απλα σκέφτομαι μια εναλλακτικη σε περιπτωση που δεν βρω κατι καλο και απο το να δουλευω παλι σερβιτορος προτιμώ να παρω ενα χαρτι ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...