Προς το περιεχόμενο

Προβληματα-Ubuntu 14.04


Notis_xalandri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια νεος στα linux. Μεχρι τωρα ειχα windows 7 σε board με uefi bios. Εκανα εγκατασταση σε partition Unallocated root και swap στον ιδιο δισκο. Στην εγκατασταση εδειξε οτι ηταν συνδεδεμενο το Internet αλλα δεν το εβαλα να κανει update στην εγκατασταση ολα καλα μεχρι που μπηκα για πρωτη φορα.

Μπαινω μεσα δεν παιρνει Ip.. Ping στο router unreachable, μετα απο restart το ασυρματο πληκτρολογιο-ποντικι δεν τα βλεπει η login οθονη του Linux. Αν εκκινησω απο την αρχη τα βλεπει.

 

Πριν τα βαλω τα ubuntu σε αυτο το πισι τα εβαλα σε ενα αλλο με ιδια καρτα γραφικων ιδιο ποντικι πληκτρολογιο και ιδιο ρουτερ και εκει επαιζαν ολα!!!!!!! το μονο που αλλαζει τωρα ειναι το board δεν ξερω αν ειναι θεμα καμιας ρυθμισης bios η αν θελει τιποτα ρυθμισεις στα ubuntu.

 

Διαβασα κατι οτι οταν εχεις dual boot μετα απο windows επανεκκινηση πρεπει να κανω την Ip release απο τα windows το εκανα και αυτο και παλι δεν επαιξε.Επισης εχω δει ειναι automatic DHCP το ethernet και εκανα και το network service restart αλλα τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο με το keyb/mouse το ειχα κι εγω, οταν χρησιμοποιουσα (DIY) KMV switch σε ubunty.

 

Σε win7/mint dual boot μερικες φορες, μετα απο soft restart, πρεπει να κανω disable+enable το lan στα win, αλλα στο mint δεν εχει χρειαστει ποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο με το keyb/mouse το ειχα κι εγω, οταν χρησιμοποιουσα (DIY) KMV switch σε ubunty.

 

Σε win7/mint dual boot μερικες φορες, μετα απο soft restart, πρεπει να κανω disable+enable το lan στα win, αλλα στο mint δεν εχει χρειαστει ποτε

Αρχίσαμε πάλι...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως δεν εκανα καλα την εγκατασταση ξαναδοκιμαζω τωρα και στην οθονη εγκατασταση το καημενο προσπαθει να συνδεθει και δεν μπορει αναβοσβηνει το εικονιδιο πανω δεξια καποια στιγμη εδειξε τα βελακια αλλα στην εγκατασταση η επιλογη connected to the itnernet ηταν γκρι..καλωδια αλλαξα επανεκκινησεις στο ρουτερ εκανα...δεν ξερω τι γινεται το ρουτερ παντως εχει γραμμη γιατι απο τα 7 μπαινω κανονικα

Με τιποτα ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το εμαθα αυτο σημερα δεν προκειται να τα κρατησω τοσο πολυ..μεχρι τοτε ελπιζω να εχω μαθει linux σοβαρες διανομες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βαλε τα mint, ειναι πολυ καλύτερα

το mint βασιζεται στο ubuntu

 

 

 

Ναι το εμαθα αυτο σημερα δεν προκειται να τα κρατησω τοσο πολυ..μεχρι τοτε ελπιζω να εχω μαθει linux σοβαρες διανομες

τι εννοεις σοβαρη διανομη πχ ... ;;;

Επεξ/σία από jemadux
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...