Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις περί EPSON ACULASER C1100


dangar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Καλησπέρα στους φίλους. Έπεσε στα χέρια του αδερφού μου ένας τέτοιος εκτυπωτής  - http://www.e-shop.gr/epson-aculaser-c1100-p-PER.403455

 Η λειτουργικότητα του είναι άγνωστη προς το παρόν αλλά η εξωτερική εμφάνιση είναι καλή , το μηχάνημα ανάβει , βγάζει ότι θέλει αλλαγή κάποιο τόνερ και δεν εκτυπώνει. Θεωρώντας ότι δεν έχει κάποιο μηχανικό θέμα θέλω να ρωτήσω τα εξής:

  • αξίζει να ασχοληθούμε με ένα τέτοιο μηχάνημα , τί ποιότητας είναι γενικά;
  • δεδομένου ότι θα καλύψει επιχείρηση η οποία επί του παρόντος δεν έχει πολύ μεγάλο όγκο εκτυπώσεων (5-10 εκτυπώσεις ημερησίως) μπορούμε αντί να πληρώσουμε αναλώσιμα της τάξης των €100/χρώμα περίπου να πάμε σε συμβατά που έχουν κόστος €18-25; Υπάρχει περίπτωση με τα συμβατά να έχουμε θέμα συμβατότητας , πχ.να μην αναγνωριζονται τα τόνερ από το μηχάνημα;
  • Ή μήπως μπορούμε να γεμίσουμε τα δικά του που είναι γνήσια;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πραγματικά σκέφτεσαι σαν ενδεχόμενο σε έναν μεταχειρισμένο εκτυπωτή που έπεσε στα χέρια σας να βάλεις τόνερ των 100€; :P

 

Εμένα η δική μου θέση είναι καταγεγραμμένη εδώ μέσα πολλές φορές σε πολλά νηματα και δεν χρειάζεται να ξαναγράφω τα ίδια επιχειρήματα. Συμβατά ή ανακατασκευασμένα από εμένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με απόλυτα οικονομικά κριτήρια δεν τίθεται θέμα. Το ζήτημα είναι αν υπάρχουν πιθανότητες να έχουμε θέματα με τα συμβατά ή ανακατασκευασμένα.

Επεξ/σία από dangar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη δεν γνωριζεις αν δουλευει ή εχει καποια βλαβη,ρισκαρεις με το μικροτερο δυνατο κοστος.Κάνεις δηλαδη την δοκιμη σου με ενα σετ αναγεμισμενα τονερ.

Κατα τα αλλα ,στην πορεια ,με τα αναγεμισμενα μπορει να εχεις πολυ σοβαρα προβληματα,παρολαυτα δεν σε νοιαζει γιατι δεν πληρωσες το μηχανημα.

 

Και η δικη μου η θεση ειναι γνωστη,τα αναγεμισμενα στην πλειοψηφια καταστρεφουν τα μηχανηματα.

Επεξ/σία από Roger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σκορ ειναι 1-1 μεχρι τωρα... :-D

παμε παραταση.....

αυτος δεν ειναι με την περιστρεφομενη κεφαλη των τονερ.....αργος σαν καραβι .... ή κανω λαθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αυτος δεν ειναι με την περιστρεφομενη κεφαλη των τονερ.....αργος σαν καραβι .... ή κανω λαθος;

Τσαμπα  τον βρηκε.Ειναι σαν την παροιμια με τον γαιδαρο και τα δοντια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκέπτομαι καθώς αν είναι να δώσω για συμβατά τόνερ €90-100 (τα 4) μήπως είναι καλύτερα να πάω σε κάνα inkjet. Θα το μελετήσω λίγο ακόμη.

Ευχαριστώ πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Το σκέπτομαι καθώς αν είναι να δώσω για συμβατά τόνερ €90-100 (τα 4) μήπως είναι καλύτερα να πάω σε κάνα inkjet. Θα το μελετήσω λίγο ακόμη.

Καλά λέει ο Highpriest. Αφού σου τον χάρισαν με πιθανότητα 95% θα έχει πρόβλημα. Αξίζει να δώσεις αυτά τα χρήματα για τα τόνερ του αφού η πιθανότητα να δουλέψει καλά είναι μικρή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...