Προς το περιεχόμενο

Dual Boot συστημα (manjaro προυπαρχον)


thessalonik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eυχαριστω πολυ!

Και κατι τελευταιο.

 

Επειδη το manjaro ειναι στον Α δισκο και τα Win10 θα μπουν σε Β δισκο.

 

Υπαρχει μηπως περιπτωση να μην χαλασει το αρχικο boot loader του manjaro αφου ειναι εγκατεστημενο σε διαφορετικο δισκο?

 

Γενικα οταν ανοιγει ενς υπολοστιης με 2 δισκους πιανου δισκου τον boot loader κοιταει να διαβασει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν ανοίγει κοιτάει τον δίσκο που του έχεις ορίσει εσύ να κοιτάει

 

όταν κάνεις εγκατάσταση linux διαλέγεις εσύ που θα μπει ο bootloader

όταν κάνεις windows νομίζω πάει και το βάζει αυτόματα στον πρώτο, ανεξάρτητα από το που θα γίνει εγκατάσταση το λειτουργικό

 

οι επιλογές σου είναι 2 και στις είπανε πιο πριν

είτε κάνεις εγκατάσταση τα windows και αν γράψουν τελικά πάνω στον grub τον κάνεις επαναφορά

είτε βγάζεις τον δίσκο με το linux, κάνεις εγκατάσταση τα windows στον δεύτερο, ξαναβάζεις τον δίσκο με το linux και κάνεις restore grub για να δει τα windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περιπτωση που δεν απενεργοποιησω δισκο απο το bios και ουτε ανοιξω το κουτι για να τον βγαλω αλλα του εχω πανω και τους 2 και κανω κανονικα εγκατασταση των win στον 2ο.

 

Αφου παει καια χαλασει το boot loader, μετα με ποιον τροπο θα μπορεσω να ξαναφορτωσω το linux για να κανω restore το grub?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δενε χω ομως προχειρο live cd/usb.

 

Αρα η καλυτερη λυση για μενα ειναι να απενεργοποιησω απο το bios τον δισκο με το manjaro πριν ξεκινησω την εγκατασταση των παραθυρων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε pc φιλου:

 

Του εχω βαλει Manjaro και ειναι υπερ-ευχαριστημενος πλην που δεν μπορει να παιζει fifa 2015.

Θελει να του βαλω τωρα σε δευτερο σκληρο και Windows 10.

 

http://www.insomnia.gr/topic/540786-arch-playonlinux/page-4?do=findComment&comment=53484815

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ' αρέσει που λες πως όλα αυτά τα θες για έναν φίλο, ενώ πριν 2-3 μήνες είχες ανοίξει τοπίκ επειδή δεν μπορούσες να παίζεις fifa15 σε manjaro...!

 

Edit: Δεν είχα δει το post του pmav99 όταν απάντησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι για τον ιδιο φιλο ειναι.... οχι για μενα, με πρηζει απο τοτε και του ειπα να περιεμνει γιατι ειναι πολυ φρεσκο το παιχνιδι....

 

Πως θα μαθουμε αν υποστηριζεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν υποστηρίζεται από το stream, τότε η απάντηση είναι βάζεις windows.

 

Ίδια ήταν η απάντηση τότε, ίδια είναι η απάντηση και τώρα. Μεταξύ μας, ίδια θα είναι και στο μέλλον.

 

Μπορεί να μη σου αρέσει, μπορεί να μη γουστάρεις, αλλά αυτή είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok ρε παιδια απλα αφησα να περασει καποιος καιρος επειδη ηταν τοτε πολυ προσφατο το παιχνιδι και να ρωτησω αργοτερα.

 

αυτο με το steam μου το εξηγεις λιγο? Το steam ειναι κατι για παιχνιδια αλλα δεν ξερω ακριβως τι? υπαρχει καποια σελιδα που δειχνει ποια παιχνιδια υποσρηριζονται και ποια οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Αρα η καλυτερη λυση για μενα ειναι να απενεργοποιησω απο το bios τον δισκο με το manjaro πριν ξεκινησω την εγκατασταση των παραθυρων?

Παίζει να είναι η 20ή φορά που στο γράφω.

 

Google is your friend.

 

http://store.steampowered.com/

 

Eδω εχς παει και μονος μου την λιστα με τα υποστηριζομενα παιχνιδια απο το λινουξ δεν βλεπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδω εχς παει και μονος μου την λιστα με τα υποστηριζομενα παιχνιδια απο το λινουξ δεν βλεπω.

 

 

Τότε μάλλον πρέπει να επισκεφθείς κάποιον ειδικό...

http://bit.ly/1Fsao6y

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσο απλα ε?!  :wacko:

 

 

Και γω προσπαθουσα να τ βρω μεσα απο την αρχικη σελιδα του steam. 

 

Ευχαριστω.


και γενικοτερα κατι τελευταιο.

 

Το steam τι ακριβως ειναι? οnline καταστημα που πουλαει παιχνιδια για διαφορες πλατφορμες? σε πιο συμφερουσες τιμες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...