Προς το περιεχόμενο

To 2016 η Intel εισέρχεται στα 10nm, και το 2018 θα προχωρήσει στα 7nm


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η τεχνολογία ρόδα είναι και γυρνάει ... που ήταν η amd το 03~06 με τους athlon/fx σε 939/754 κτλ και που τώρα. Έρχονται αναβαθμίσεις με καλύτερες δυνατότητες σε κατασκευή τρανζίστορ 14nm απο samsung/gf/tsmc. Ακόμα δεν έχω καταλάβει το φαινόμενο αγάπης/οπαδισμού που δείχνει ο κόσμος για εταιριές όπως η Intel/amd/nvidia ... να πεις τους πληρώνουν .. μπα, ας σκέφτει ένας "οπαδός" της ιντελ τι αλλαξε απο το 2011 και τους τότε επικούς Sandy εως τους Haswell ... η απάντηση παρακάτω

(5 Pins και χειρότερο OC). Και όπως και ο 2500Κ του 11 έτσι και ο 4690Κ του 14 εξακολουθεί να κάνει 230€, άραγε ο 4-core Skylake 5650K(λεμε τώρα) πόσο θα κάνει ... και πόσα λιγότερα Pins θα 'χει το socket του ... -.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ότι δεν έχει αλλάξει τιμές από το 2006 δηλαδή το θεωρείς κάτι κακό;

Αυξάνει την πυκνότητα σε transistor ( = ισχύ υπολογισμού) οπότε λογικό είναι να γίνεται ποιο δύσκολο το overclock.

Δυναμώνει κάθε φορά τα γραφικά τους και την κατανάλωση,χώρια της εσωτερικές βελτιώσεις (εντολές κτλ)  

Όσο άχρηστα και να είναι για κάποιον, προσφέρουν παραπάνω για τα ίδια λεφτά.

 

Το overclock έχει γίνει και κάπως άχρηστο,αν χρειάζεσαι επεξεργαστή για distributed/parallel computing αντί να πάρεις i7 και να τον ανεβάσεις παίρνεις έναν haswell-e εξ αρχής,αν χρειάζεσαι single δύναμη παίρνεις τον g3258 που ανεβαίνει πάρα πολύ.

Άμα τα θες όλα σε ένα έχασες,θα κάνεις συμβιβασμό αναγκαστικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τεχνολογία ρόδα είναι και γυρνάει ... που ήταν η amd το 03~06 με τους athlon/fx σε 939/754 κτλ και που τώρα. Έρχονται αναβαθμίσεις με καλύτερες δυνατότητες σε κατασκευή τρανζίστορ 14nm απο samsung/gf/tsmc. Ακόμα δεν έχω καταλάβει το φαινόμενο αγάπης/οπαδισμού που δείχνει ο κόσμος για εταιριές όπως η Intel/amd/nvidia ... να πεις τους πληρώνουν .. μπα, ας σκέφτει ένας "οπαδός" της ιντελ τι αλλαξε απο το 2011 και τους τότε επικούς Sandy εως τους Haswell ... η απάντηση παρακάτω

(5 Pins και χειρότερο OC). Και όπως και ο 2500Κ του 11 έτσι και ο 4690Κ του 14 εξακολουθεί να κάνει 230€, άραγε ο 4-core Skylake 5650K(λεμε τώρα) πόσο θα κάνει ... και πόσα λιγότερα Pins θα 'χει το socket του ... -.-

 

 

επειδη τυχαινει να εχω αναβαθμισει απο i5 2500k σε i7 4790 

 

μετα απο ψαξιμο οπως βλεπεις δεν αναβαθμισα στον k γιατι οταν εχεις base clock 3.6 και boostarei μονο του στα 4.0Ghz δε χρειαζεται πλεον για κανενα λογο να μπλεκεις με εξτρα ψυκτρες, οverclock,  motherboard bios settings κοκ...

 

αρα δυνατοτερο απο τη μανα του και ταυτοχρονα φιλικοτερο στον τελικο χρηστη ειτε αυτος ειναι novice είτε power user,

η διαχειριση ενεργειας ειναι εξαιρετικη (εχω μετρητη και τσεκαρω και καταναλωνει σχεδον τα μισα)

 

και το κερασακι:

κουμπωνει πανω σε μια Mini-ITX Asus Z97i-Plus paired με μια GTX 970 που τροφοδοτουνται απο ενα 500αρι watt Bronze Corsair!

η νεα τεχνολογια αλυσιδωτα οδηγει σε μικρά και ταυτοχρονα παρα πολυ αξιοπιστα form factors με πολυ μικροτερη συνολικη ενεργειακη καταναλωση, δε χρειαζεσαι πλεον τερας gaming μητρικη των 200-300 ευρω με τους σουπερ πυκνωτες ακομα κι αν εισαι serious gamer...

 

και προσεξε.. δε βγαζω τον Sandy αχρηστο ισα-ισα απλα εγω εχω πολιτικη να αναβαθμιζω πριν σκοτωθει εντελως το hardware και μεταπωλειται για πενταροδεκαρες..

 

καποιος που αναβαθμιζει απο παλαιοτερο μηχανημα C2Duo ή Quad Lga 775 σε Ηaswell θα δει τεραστια διαφορα μερα με τη νυχτα απο καθε αποψη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 τι 10 ευρω διαφορα ρε??? οι 10 επομενοι επεξεργαστες της ιντελ ειναι 100 δολαρια ποιο ακριβοι, 

Να μαντεψω εχεις παρει τα iphone  το ενα μετα το αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AMD FX-9590 Eight-Core           10,256           $239.99
Intel Core i7-4770K @ 3.50GHz 10,223           $349.99

 

Προφανώς ο άνθρωπος αναφέρεται σε αυτό,τα δυο ποιο ακριβά μοντέλα για σπιτική χρήση τα server είναι διαφορετική κατηγορία,η διαφορά είναι μέσα στα πλαίσια του στατιστικού λάθους και έχουν 10$ διαφορά,με τον fx να χρειάζεται τον διπλάσιο αριθμό πυρήνων για να φτάσει τα ίδια νούμερα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιος που αναβαθμιζει απο παλαιοτερο μηχανημα C2Duo ή Quad Lga 775 σε Ηaswell θα δει τεραστια διαφορα μερα με τη νυχτα απο καθε αποψη...

Το ίδιο θα γίνει και αν πάει σε FX.

 

Είσαι fanboy και τέλος.

Το ότι έχει περισσότερα μοντέλα η Intel απλά σημαίνει ότι θέλει να αρμέξει τον κόσμο (και ίσως να τον μπερδέψει). Φαίνεται από τις Κ εκδόσεις.

 

Εν τέλει, ότι γουστάρει ο καθένας παίρνει και αναλόγως πάντα με τις ανάγκες του. Δεν έχουν όλοι λεφτά για πέταμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο θα γίνει και αν πάει σε FX.

 

Είσαι fanboy και τέλος.

Το ότι έχει περισσότερα μοντέλα η Intel απλά σημαίνει ότι θέλει να αρμέξει τον κόσμο (και ίσως να τον μπερδέψει). Φαίνεται από τις Κ εκδόσεις.

 

Εν τέλει, ότι γουστάρει ο καθένας παίρνει και αναλόγως πάντα με τις ανάγκες του. Δεν έχουν όλοι λεφτά για πέταμα.

 

παρεθεσα 4 vs 14 σελιδες με προιοντα καθε τιμης και αποδοσης για καθε τσεπη και καθε βαλαντιο, απο τα 100αδες προιοντα μονο ενας ψελλισε κατι για εναν vfm fx (ο οποιος ειναι τοσο καλος που αποδιδει παρομοια με 4πυρηνο i5!) και απο κει και περα σιγη ιχθυος... 

το μονο που δεν εχουμε ακουσει ακομη απτα συντροφια ειναι οτι η amd ειναι η εταιρια του λαου λογω χρωματος....

κατα τα αλλα ειμαι και fanboy κι απο πανω.. 

w/e

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ποιός εισαι εσυ ρε που θα με κρίνεις ? Ειπα οτι εκφράζω την προσωπική μου άποψη . Δεν εχεις κανενα δικαίωμα να μιλήσεις έτσι και σε παρακαλώ να ζητήσεις συγνώμη . 

Κλαίω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...