Προς το περιεχόμενο

To 2016 η Intel εισέρχεται στα 10nm, και το 2018 θα προχωρήσει στα 7nm


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

explain τι παει να πει οτι μπορεις να παρεις cpu σε λογικη τιμη...

γιατι συντηρειτε αστικους μυθους;

η intel εχει κλιμακωτες τιμες με cpu που ξεκινουν απο 100αρι και ξεφευγουν πανω απο 1000αρικο για καθε τσεπη και καθε γουστο, 

δε κανει καμια χαρη λογω της amd απλα προσαρμοζεται στις αναγκες της αγορας, 

 

και αν η mainstream αγορα αντεχει σημερα  πχ να δωσει μεχρι 200-300 ευρω αυτη καθοριζει τις τιμες οχι ο υποτιθεμενος ανταγωνιζμος 

γιατι στη τελικη κανεις δε θελει τα προιοντα του να μενουν απουλητα στα ραφια

χωρια που οι περισσοτεροι επεξεργαστες δε πωλουνται με το κομματι σε ιδιωτες αλλα φευγουν ανα 1000αδα σε vendors laptop/desktop κλπ.

 

 

http://www.skroutz.gr/s/4861537/Intel-Core-i5-4460-Tray.html

 

Ο πιο φθηνός 4core  desktop της intel  (χωρίς ψύχτρα ) εν έτη 2015. ναι ναι δεν μετράνε μόνο οι cores αλλά το θεωρώ κατα την γνωμη μου τραγικό να μην πέφτουν οι τιμές σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια έχοντας το πολύ 10% διαφορά απο γενια σε γενιά   . Λεω κάτι παράλογο ? 

 

εκφράζω την αποψη μου πάντα 

 

 

Μακάρι να έριχνε τις τιμές και να εξαφάνιζε την amd(Αυτο πάει για αυτό που λεει ο theelf ) (στους cpu τουλάχιστον ) .Αλλά όχι και να της λέω μπράβο γιατί μας κάνει την ΄χαρη και κρατάει την amd ζωντανή (βγάζοντας τεράστια κερδη )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να τηρηθεί το χρονοδιάγραμμα γιατί με τα 14nm καθυστέρησε πολύ, να την κάνουμε την αναβάθμιση το 2016!

 

Δεν καθυστέρησε, απλά βγάζει για mobile πρώτα και αργότερα για desktop :P
 

 

Είναι όντως δυνατόν να φτάσουμε τόσο χαμηλά; Μιλάμε πλέον για τρανζίστορ με μέγεθος 14nm=140 angstrom, δηλαδή χοντρικά 140 άτομα! (μπορεί και λιγότερα για το πυρίτιο). Θυμάμαι τον καθηγητή ηλεκτρονικής στην σχολή να λέει ότι η ανάπτυξη των ημιαγωγών θα χτυπήσει σύντομα σε "τοίχο" λόγω του φαινόμενου σήραγγος. Με απλά λόγια θα είναι τόσο μικρά τα τρανζίστορ που δεν θα μπορούν να λειτουργήσουν ως διακόπτες, γιατί τα ηλεκτρόνια θα περνούν από τον διακόπτη παρά την διαφορά δυναμικού όταν είναι ανοιχτός.

 

 

Το άτομο άνθρακα έχει μέγεθος περίπου 340pm. Τα "φύλλα" γραφενίου μετρούνται περίπου στα 0.5 με 1nm. Δεν είναι παράλογο να φτάσουμε σε τέτοια σμίκρυνση. Σίγουρα όχι με πυρίτιο βέβαια.

 

Τα 0.7nm δεν τα ανέφερα τυχαία, το είχα διαβάσει σε ένα άρθρο αλλά δεν βρίσκω το link.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτω από 4 nm δεν πάει, μάλλον θα αργήσουμε να πάμε και στα 7 nm και όταν πάμε θα μείνουμε καιρό εκεί.

 

Η επόμενη λύση είναι τεχνολογία εκτός πυριτίου αλλά το κόστος, προς το παρόν, είναι γιγαντιαίο.

 

Οι -πραγματικά- κβαντικοί υπολογιστές επίσης αργούν πολύ ακόμα.

 

Επίσης μπορεί να αλλάξουμε κάποια στιγμή πληρως τον σχεδιασμό.

 

Υπάρχουν τόσα πολλά πράγματα που μπορούν να βελτιωθούν στους υπολογιστές που αυτό είναι το λιγότερο νομίζω.

 

 

Θεωρητικά μπορείς να πας μέχρι τα 0.7nm. Οι κβαντικοί είναι καλοί μόνο για συγκεκριμένες εφαρμογές.

 

2018 7nm

2020 5nm

2022 3.5nm

2024 2.4nm

2026 1.7nm

2028 1.2nm

2030 0.8nm

 

Από εκεί και μετά το χάος, εκτός αν κάποια στιγμή φτιάξουμε υπολογιστές με quarks :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

http://www.skroutz.gr/s/4861537/Intel-Core-i5-4460-Tray.html

 

Ο πιο φθηνός 4core  desktop της intel  (χωρίς ψύχτρα ) εν έτη 2015. ναι ναι δεν μετράνε μόνο οι cores αλλά το θεωρώ κατα την γνωμη μου τραγικό να μην πέφτουν οι τιμές σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια έχοντας το πολύ 10% διαφορά απο γενια σε γενιά   . Λεω κάτι παράλογο ? 

 

εκφράζω την αποψη μου πάντα 

 

 

Μακάρι να έριχνε τις τιμές και να εξαφάνιζε την amd(Αυτο πάει για αυτό που λεει ο theelf ) (στους cpu τουλάχιστον ) .Αλλά όχι και να της λέω μπράβο γιατί μας κάνει την ΄χαρη και κρατάει την amd ζωντανή (βγάζοντας τεράστια κερδη )

 

 

δε λες μονο παραλογο, με το συμπαθειο αλλα εκφραζεις ασχετοσυνη

τα τελευταια 20 χρονια τουλαχιστον οι διαφορες ανα γενια ειναι της ταξης 7-12%  ξαφνικα εσυ αποφασισες οτι αυτο ειναι παραλογο; οκ παω πασο..

 

οι τιμες καθοριζονται βαση αποδοσης/επιδοσης και κανεις δεν υποχρεωνει κανεναν να αναβαθμιζει ανα γενια.. ο καθενας κανει τα κουμαντα του...!

 

οπως ηδη αναφερθηκε η intel αλλα και η nvidia θα μπορουσαν να τελειωσουν σε ενα 6μηνο την amd γιατι εχουν πολυ μεγαλυτερα περιθωρια κερδους... και οποιος καταλαβε καταλαβε τι σημαινει αυτο για τις τιμες... γιατι πλεον μαλλον το αντιθετο συμβαινει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε λες μονο παραλογο, με το συμπαθειο αλλα εκφραζεις ασχετοσυνη

τα τελευταια 20 χρονια τουλαχιστον οι διαφορες ανα γενια ειναι της ταξης 7-12%  ξαφνικα εσυ αποφασισες οτι αυτο ειναι παραλογο; οκ παω πασο..

 

Ποιός εισαι εσυ ρε που θα με κρίνεις ? Ειπα οτι εκφράζω την προσωπική μου άποψη . Δεν εχεις κανενα δικαίωμα να μιλήσεις έτσι και σε παρακαλώ να ζητήσεις συγνώμη . 

 

Το ξέρω οτι τα τελευτάια χρόνια η διαφορα ειναι της ταξης 7-12

Μου λές δηλαδή οτι δεν θα μπορούσε η ιντελ  η μια εταιρια  του μεγεθους της intel να ανεβάσει την διαφορά απο την μια γενια στην αλλη πάνω απο 10%? Δεν το κάνει λόγο  προφανή ! (λογο κέρδους ) ... Γιατι πολύ απλα θα ξοδέψει λιγότερα σε έρευνα στην επομενη γενια !!!

Δεν το κάνει λοιπον γιατι δεν μπορεί .. θεωρώ οτι για αυτά που θα μπορούσαν να προσφέρουν μας δίνουν πολύ λιγότερα . (η αλήθεια ειναι ότι έχουμε φτάσει σε ένα σημείο όπου το software έχει μείνει πίσω οπ'οτε και να πάει κιάλο μπροστά το hardware πάντα το software θα μας κρατάει πίσω  )

 

θεωρώ οτι θα πρέπει να βγάζει 4core επεξέργαστές πιο οικονομικούς βλέποντας  τις απαιτήσεις των  new games που έχουν ως min req 4core cpu

 

Πάρε σαν παράδειγμα την εξέλιξη των mobile επεξεργαστών αρχιτεκτονικής arm .Αν θυμάμαι καλα εκέι λόγο ανταγωνισμού αναγκάζονται να εχουν μεγάλες διαφορές απο γενια σε γενια .  (nvidia tegra 2 vs tegra 3 πχ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρώ οτι για αυτά που θα μπορούσαν να προσφέρουν μας δίνουν πολύ λιγότερα . (η αλήθεια ειναι ότι έχουμε φτάσει σε ένα σημείο όπου το software έχει μείνει πίσω οπ'οτε και να πάει κιάλο μπροστά το hardware πάντα το software θα μας κρατάει πίσω  )

 

θεωρώ οτι θα πρέπει να βγάζει 4core επεξέργαστές πιο οικονομικούς βλέποντας  τις απαιτήσεις των  new games που έχουν ως min req 4core cpu

 

Πάρε σαν παράδειγμα την εξέλιξη των mobile επεξεργαστών αρχιτεκτονικής arm .Αν θυμάμαι καλα εκέι λόγο ανταγωνισμού αναγκάζονται να εχουν μεγάλες διαφορές απο γενια σε γενια .  (nvidia tegra 2 vs tegra 3 πχ )

 

 

τι να σου πω τωρα ρε τσιφ90 καλυτερα να το αφησω ασχολιαστο,

το νικ σου λεει τα μισα, τα αλλα μισα που απορρεουν απαυτο τα γραφεις πιο πανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ποιός εισαι εσυ ρε που θα με κρίνεις ? Ειπα οτι εκφράζω την προσωπική μου άποψη .

μόνο ο θεός μπορεί να με κρίνει φάση?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα ρε τσιφ ,χαχαχα ,σε είδε ο dirty Harry και σκιαχτηκε να ουμε...

Ποιός εισαι εσυ ρε που θα με κρίνεις ? Ειπα οτι εκφράζω την προσωπική μου άποψη . Δεν εχεις κανενα δικαίωμα να μιλήσεις έτσι και σε παρακαλώ να ζητήσεις συγνώμη . Το ξέρω οτι τα τελευτάια χρόνια η διαφορα ειναι της ταξης 7-12Μου λές δηλαδή οτι δεν θα μπορούσε η ιντελ η μια εταιρια του μεγεθους της intel να ανεβάσει την διαφορά απο την μια γενια στην αλλη πάνω απο 10%? Δεν το κάνει λόγο προφανή ! (λογο κέρδους ) ... Γιατι πολύ απλα θα ξοδέψει λιγότερα σε έρευνα στην επομενη γενια !!!Δεν το κάνει λοιπον γιατι δεν μπορεί .. θεωρώ οτι για αυτά που θα μπορούσαν να προσφέρουν μας δίνουν πολύ λιγότερα . (η αλήθεια ειναι ότι έχουμε φτάσει σε ένα σημείο όπου το software έχει μείνει πίσω οπ'οτε και να πάει κιάλο μπροστά το hardware πάντα το software θα μας κρατάει πίσω ) θεωρώ οτι θα πρέπει να βγάζει 4core επεξέργαστές πιο οικονομικούς βλέποντας τις απαιτήσεις των new games που έχουν ως min req 4core cpu Πάρε σαν παράδειγμα την εξέλιξη των mobile επεξεργαστών αρχιτεκτονικής arm .Αν θυμάμαι καλα εκέι λόγο ανταγωνισμού αναγκάζονται να εχουν μεγάλες διαφορές απο γενια σε γενια . (nvidia tegra 2 vs tegra 3 πχ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι γιατι δηλαδη η intel κραταει τη amd στη ζωη ? Φοβαται να μην την την κανουν ντα για μονοπωλιο ? Αστεια λετε... Η amd κρατιεται μια χαρα απο τις καρτες γραφικων της που ναι πιο φτηνες απ την nvidia. Aρα ο αλλος αποπανω που λεει " αν ηθελε η nvidia bla bla.." εχει θεματα. Και ναι οι τιμες της intel ειναι υψηλες γιατι οι τελευταιες γενιες δεν εχουν ουσιαστικες βελτιωσεις, η amd δεν τις αφηνει ν ανεβουν κι αλλο, οχι να πεσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μην λέτε βλακείες οτι η intel μπορεί να εξαφανίσει την amd ????

θα σας φέρω ένα  παράδειγμα 
ένας intelεπεξεργαστής κάνει 200 ευρώ ενώ ένας αντίστοιχος amd κάνει 150, άμα η intel κατεβάσει την τιμή στα 130 η amd θα την κατεβάσει στα 90, και αυτό μπορεί να συνεχιστεί μέχρι και τα 20 ευρώ (η amd  ακουλουθει τις τιμες της  intel  και οχι το αντιθετο)  μιας και οι επεξεργαστές έχουν ποιο πολύ ερευνητικό κόστος πάρα υλικό,
δηλαδή ποιο πολύ κοστίζει να βρεις τον τρόπο να φτιάξεις έναν επεξεργαστή παρά να φτιάξεις 1.000.000.000

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε μείνει πίσω! Όταν η ibm βγάλει επεξεργαστες σαν και αυτόν http://www.wired.com/2014/08/ibm-unveils-a-brain-like-chip-with-4000-processor-cores/

στην αγορά για εμάς τους θνητούς τότε ακόμα θα ψάχνουν ακόμα να βρουν amd kai intel με τι θα αντικαταστήσουν το πυρίτιο! Πλάκα μου κάνετε; Εγώ πιστεύω πως αυτά που πουλούν τώρα τα κατασκευάζουν και τα πουλούν για να μπορούν να έχουν κέρδος και ταυτόχρονα να χρηματοδοτούν την έρευνα για συστήματα που θα βγουν στην επιφάνεια σε καμιά δεκαετία από τώρα!  Πιστεύετε πως τους συμφέρει να βγαίνουν τα μυστικά τους στη φόρα;; Δε νομίζω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι γιατι δηλαδη η intel κραταει τη amd στη ζωη ? Φοβαται να μην την την κανουν ντα για μονοπωλιο ? Αστεια λετε...

 

Φαντάσου να είχε γίνει κάτι παρόμοιο με μονοπώλιο στην Αμερική πριν 100 περίπου χρόνια...

 

oh wait έχει γίνει... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόνο ο θεός μπορεί να με κρίνει φάση?

Οχι φιλε μου  λάθος διατύπωση   , .  δεν έχει κανένα δικαίωμα όμως να μιλάει έτσι μόνο και μόνο γιατί διαφωνώ με την άποψη του . (της λογικής οποιος διαφωνει μαζι μου ειναι ασχετος ).

 

 

τι να σου πω τωρα ρε τσιφ90 καλυτερα να το αφησω ασχολιαστο,

το νικ σου λεει τα μισα, τα αλλα μισα που απορρεουν απαυτο τα γραφεις πιο πανω...

Πολύ λογικά τα επιχειρήματα σου .. Με αποστόμωσες ... Τράβα κοιμήσου γιατί έχεις σχολείο αυριο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μην λέτε βλακείες οτι η intel μπορεί να εξαφανίσει την amd ????

θα σας φέρω ένα  παράδειγμα 

ένας intelεπεξεργαστής κάνει 200 ευρώ ενώ ένας αντίστοιχος amd κάνει 150, άμα η intel κατεβάσει την τιμή στα 130 η amd θα την κατεβάσει στα 90, και αυτό μπορεί να συνεχιστεί μέχρι και τα 20 ευρώ (η amd  ακουλουθει τις τιμες της  intel  και οχι το αντιθετο)  μιας και οι επεξεργαστές έχουν ποιο πολύ ερευνητικό κόστος πάρα υλικό,

δηλαδή ποιο πολύ κοστίζει να βρεις τον τρόπο να φτιάξεις έναν επεξεργαστή παρά να φτιάξεις 1.000.000.000

 

για να τελειωνει αυτη η αστεια παραμυθα με λογια του αερα δες εδω και προκαλω οποιονδηποτε να με διαψευσει:

Επεξεργαστές Intel

http://www.skroutz.gr/c/32/cpu-epeksergastes/m/22/Intel.html?keyphrase=cpu&order_dir=asc&page=1

 

κι εδω:

Επεξεργαστές AMD

http://www.skroutz.gr/c/32/cpu-epeksergastes/m/21/AMD.html?keyphrase=cpu&order_dir=asc&page=1

 

συγκρινε οποιον επεξεργαστη θες head to head στην ιδια τιμη

ενδεικτικα και μονο στο νευραλγικο budget - mainstream price range των 150~250 ευρω

η amd εχει μονο 9 μοντελα ενω η Intel 49!!!

δηλαδη για καθε 1 της amd η Intel βγαζει 5!!! γιαυτο λεμε οτι ανταγωνιζεται πλεον τον εαυτο της...με k-unlocked versions και αλλα τετοια κολπα....

 

η intel οχι μονο νικαει κατα κρατος σχεδον σε ολο το ευρος τιμων, οχι μονο εχει σχεδον 4πλασια γκαμα, αλλα και κερδιζει περισσοτερα απο καθε επεξεργαστη που πουλαει γιατι εχει πολυ πιο εξελιγμενη/ωριμοτερη τεχνολογια και τους κατασκευαζει φθηνοτερα

 

που σημαινει οτι η Amd κινειται οριακα πλεον δε τη παιρνει να κατεβει παρακατω γιατι θα μπει μεσα ενω την Intel  ΤΗ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΝΑ βγαζει χρημα  με τη σεσουλα αφηνοντας μερικα κοροιδα να νομιζουν οτι η amd ειναι και καλα η φτηνη τη στιγμη που υπο αλλες συνθηκες θα κοστολογουσε λιγοτερο!!!!

 

 

*οσο για το ερευνητικο κοστος αν ακουγαν εσενα θα ειχαν κλεισει ολα τα τμηματα R&D κι αν δε το πηρες χαμπαρι η Amd πριν ακομη τους Faildozer εφαγε technology outrun και γιαυτο ειναι πλεον στο περιθωριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...