Προς το περιεχόμενο

Φωτοτυπικό - πολυμηχάνημα για γραφείο έως 350€


denomizw

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες, 

 

ήθελα τη βοήθειά σας για αγορά φωτοτυπικού/πολυμηχανήματος για γραφείο.

Εκτυπώνουμε περίπου 200 σελίδες το μήνα κειμένων που σπάνια έχουν χρώμα.

Σκεφτόμουν για laser λόγω οικονομίας, αν και έχω δει και τη σειρά officejet pro x της hp, που υπόσχεται ταχύτητα και οικονομία.

Εννοείται πώς πάνω από όλα μας ενδιαφέρει η αξιοπιστία στις φωτοτυπίες/εκτυπώσεις και η αντοχή στο χρόνο.

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και κάτοχος της σειρας pro ,για βάθος χρόνου δεν ξέρω.καινούργια είναι, αλλά τα αξίζει τα ευρώ, αλλιώς

κοιτά και το OKI MC342dn από λέιζερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την σειρά Χ, αυτό που είπε ο Χρήστος. Μηχανηματάρες, αλλά δεν ξέρουμε πως θα συμπεριφερθούν στην πάροδο του χρόνου. Φαίνονται αρκετά αξιόπιστα πάντως από το feedback που λαμβάνω.

Για Laser ο ΟΚΙ MC342 είναι μια καλή λύση. 

 

Παρόλα αυτά δεν είμαι σίγουρος ότι χρειάζεστε laser για 200 σελίδες τον μήνα. Αν οι σελίδες αυτές είναι κατανεμημένες σε 100 σελίδες ανα 15 μέρες, οκ, παίρνεις laser για να μην σου στεγνώνει το μελάνι απο την μη χρήση, αλλά αν έχεις καθημερινά κάπου 10 σελίδες ή 20 σελίδες ανα διήμερο/τριήμερο και δεν έχεις θέμα στεγνώματος μελανιών απο μη χρήση, μια οικονομικότερη επιλογή θα ήταν κάποιος καλός inkjet. Όχι απαραίτητα από την σειρά Χ. Το κόστος αγοράς πέφτει στο μισό, ενώ το κόστος εκτύπωσης πλέον και στους inkjet έχει κατέβει σε επίπεδα laser και παρακάτω. Σε ποιότητα εκτύπωσης μάλιστα οι inkjet δίνουν σχεδόν πάντα καλύτερα αποτελέσματα απο τους laser.

Προτίμησε laser μόνο για ταχύτητα και για να μην σε νοιάζει αν δεν το δούλεψες για 1 μήνα μην πάθουν κάτι τα μελάνια του. Για 200 σελίδες τον μήνα όμως οι laser είναι overkill.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

ο κύριος σκοπός του μηχανήματος θα είναι οι φωτοτυπίες και η ταχύτητα είναι επίσης σημαντικός παράγοντας.

Αυτή τη στιγμή έχουμε εκτυπωτές laser για εκτυπώσεις στα γραφεία μας αλλά αν συμφέρει οικονομικά, ο μεγαλύτερος όγκος εκτυπώσεων θα γίνεται από το νέο μηχάνημα που θα είναι κοινό.

Γι' αυτό και σκεφτόμουν για laser.

 

Τη μάρκα OKI δεν την ήξερα πριν διαβάσω σχετικά θέματα στο forum και είδα ότι υπάρχει δυνατότητα για επέκταση εγγύησης στα 3 έτη.

Για το μοντέλο OKI MC332dn που είναι λίγο φθηνότερο τί λέτε;

Επίσης, η ελληνική αντιπροσωπεία της ΟΚΙ είναι καλή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφοσον ειναι για γραφειο,παρε το 342 που εχει και φαξ,θα ειναι χρησιμο.\Η 3της εγγυηση της ΟΚΙ ομως ειναι επισης ενας παραγοντας σημαντικος , που θα πρεπει να το υπολογισεις(αν και δεν θα χρειαστει-αποψη μου βεβαια)

[Τωρα ο εκτυπωτης 451 :wub:  μου,με εχει κανει να αποσυρω τους λέιζερ απο θεμα γρηγορης εκτυπωσης(διπλης) και επισης με μεγαλη χρηση τα demo του μελανια δεν λενε να κατεβασουν την σταθμη τους!

Αρα ο αδερφος του Pro X476dw θα ειναι το ιδιο και καλυτερος.Ομως χρονος θα δειξει......φτου μην το ματιαξω........]

Οτι και να παρεις στην τελικη,θα δεις διαφορά  απο τους υπολοιπους  σαν οικονομια(συμβατων) μελανιων/γραφιτη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ 332 και 342 θα σου έλεγα να επιλέξεις τον δεύτερο που έχει φαξ αλλά επίσης (και κυριότερο) έχει περπατήσει περισσότερο στην Ελληνική αγορά. Το 332 φαίνεται φθηνότερο στο ιντερνετ, αλλά για ρώτα πρώτα και για διαθεσιμότητα. Επειδή αν δεν έχουν μείνει διαθέσιμα κομμάτια από όταν ήταν σε προσφορά, τώρα θα βγαίνει ακριβότερος από τον 342 (ο οποίος είναι τώρα σε προσφορά).

 

Από την άλλη, για γρήγορη εκτύπωση σε αυτά τα λεφτά, πας σε σειρά X της HP. Δεν πιάνεται η ταχύτητα τους. Σε αυτά τα λεφτά σε laser μιλάμε για 20 σελίδες το λεπτό, ενώ στην σειρά Χ απο 40 σελίδες και άνω. Καταλαβαίνεις ότι πάει σφαίρα το μηχάνημα. Σε οικονομία, χμμμμ και πάλι σειρά Χ. Οριακά φθηνότερη στα αναλώσιμα από έναν καλό laser. Το θέμα των inkjet είπαμε ποιο είναι. Δεν πρέπει να αφήνεις να περάσουν βδομάδες χωρίς εκτύπωση. Πρέπει συχνά πυκνά να εκτυπώνεις. Αν μπορείς να το κάνεις αυτό, μπαίνουν και οι inkjet στο παιχνίδι. Επίσης στους laser υπάρχουν και άλλα αναλώσιμα που σε κάποια φάση θέλουν αλλαγή. Πρέπει να μπουν και αυτά στο μέτρημα κόστους. 

 

Για την τελευταία σου ερώτηση, η ΟΚΙ είναι σοβαρή εταιρία επαγγελματικών μηχανημάτων και η Ελληνική της αντιπροσωπεία όποτε τους χρειάστηκα μέχρι στιγμής ήταν εκεί, χωρίς δικαιολογίες.  Και για επισήμανση, είμαι δύσκολος και απαιτητικός πελάτης.

Αυτά.

 

Υ.Γ Dobro, θέλω να μου κάνεις μια λεπτομερή ανάλυση της χρήσης του 451 και πως αυτός συμπεριφέρεται σε συνθήκες φόρτου εργασίας, σε ποιότητα εκτύπωσης, σε στέγνωμα μελανιών, συνθήκες καθημερινότητας κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ Dobro, θέλω να μου κάνεις μια λεπτομερή ανάλυση της χρήσης του 451 και πως αυτός συμπεριφέρεται σε συνθήκες φόρτου εργασίας, σε ποιότητα εκτύπωσης, σε στέγνωμα μελανιών, συνθήκες καθημερινότητας κλπ.

 

 

Ας ξεκινησω απο την αρχη.Το μονο που με καθιστερησε ηταν το αρχικο σεταρισμα του ,που εκανε 20-25 λεπτα (δε θυμαμαι ποσες ρυθμισεις ηθελε).Τελειωνει αυτο και λεω ας δοκιμασω ενα pdf αρχειο ποσο θα κανει (αρχειο δοκιμασμενο σε λέιζερ lexmark 250,HP M1152), και ανεβαινει το πορτακι και αρχιζει η διπλη εκτυπωση .Συνηθισμενος απο τα λειζερ,παθαινω την πρωτη μου πλακα....σε ντετε χρονο τις ξεπεταγε.Μπα λεω,ας βαλω ενα εγχρωμο βιβλιο να το εκτυπωσει.....ενα απο τα ιδια............................ανοιγω ενα φυλλομετρητη και ανοιγω ενα ιστοχωρο με πολλες φωτογραφιες , κειμενα κτλ.........τα ιδια.Το μονο τελικα που του λειπει, ειναι το σκανερ του 476.

Το μονο που εχω χρησιμοποιησει και το παταει στην ταχυτητα ειναι το xerox workcentre 5845(αλλα και παλι δεν συγκρινονται)

Στα λεπτομερη πραγματα τωρα,

ο ογκος της καθημερινης εκτυπωσης δεν πεφτει κατω απο 200 σελιδες και οταν οι σελιδες βγαινουν απο το πορτακι ειναι ηδη στεγνες σε ολες τις περιπτωσεις εκτυπωσεων(δεν μουτζουρωνονται τα δακτυλα μου,οπως παλια).Του βαζεις να τυπωσει πολλαπλα αρχεια συγχρονως και παλι αυτο το δικο του τροπαριο....ανοιγει το πορτακι και κυριολεκτικα τις φτυνει τις κολλες.Μεχρι τωρα δεν εχω παρατηρησει κανενα θεμα κακης εκτυπωσης ή θεμα μελανιου.Φαντασου οι ενδειξεις των μελανιων στην οθονη ειναι σταθερες εκτος του μαυρου που εχει κατεβει 2 γραμμες.

Ειναι ερωτας το μηχανημα,υπερβολικο αυτο που λεω αλλα πραγματικο.Ελπιζω να κρατησει σε θεμα χρονων.who knows?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπρεπε να πάρεις το 476 να έχεις ολοκληρωμένη λύση 4 σε 1.

Πολύ ενθαρρυντικά αυτά που γράφεις πάντως. Μάλιστα είναι στο ίδιο κλίμα με feedback που παίρνω για το αδερφάκι του, το 476. Ελπίζω να έχει και καλή αξιοπιστία στον χρόνο, αν και με όγκο 200 σελίδες την μέρα, σε έναν χρόνο θα έχεις κάνει απόσβεση ούτως ή άλλως.


Ρε συ, τώρα που ξαναδιαβάζω, μηπως κάτι έγραψες λάθος; Με καθημερινή εκτύπωση 200 σελίδων δεν μπορεί να έχεις ακόμη τα demo μελάνια μετά απο τόσο καιρό! 

 

Είπαμε, οικονομικός, αλλά όχι κι έτσι! :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ελα, ντε που ειναι ακομα της μαμας του τα μελανια!Μονο αν τελικα δεν ηταν demo αλλα κανονικα(τζακποτ).Και αναλογα την μερα ανεβαινει το νουμερο....μεσο ορο εβαλα(εκτος ΣΚ...0...να ξεκουραστει και λιγο :P ).το χαρτι Α4 ειναι ακριβο πλεον :cry: :mad: .Το 476 το γλυκοκοιτουσα τοτε,αλλα ......στερνη μου γνωση, να σ'ειχα πρωτα......και η διαφορα τιμης.

 

υγ.

αν χαλασει,εχω παει με κλειστα τα ματια στο 476, τα λέιζερ πλεον με εχασαν απο πελατη

Επεξ/σία από dobro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις, παίζει και το άλλο ενδεχόμενο, να είναι όπως οι δείκτες μερικών αυτοκινήτων, που σου δείχνουν τερματισμένο πάνω το ντεπόζιτο στο full και έχεις γράψει κάποιες εκατοντάδες χλμ και αναρωτιέσαι τι γίνεται, και ξαφνικά κάνουν ένα γκντουπ και πέφτουν σχεδόν στο empty! :-D

 

Θα δείξει στην πορεία. Αν τα δίνουν με full μελάνια, τότε μιλάμε για αγορά επένδυση! ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

χα,χα, τι μου θυμισες....την εχω πατησει με το σαραβαλο......κατασταση απειρου καλους

 

 

για το X576dw εχεις feedback...

Επεξ/σία από dobro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που είναι αυτό;


το χαρτι Α4 ειναι ακριβο πλεον :cry: :mad: .

Τι εκτυπώνεις; Για να σου πω ποιο είναι το πιο φθηνό που μπορείς να πάρεις χωρίς πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απ΄όλα όσα διάβασα, κατέληξα στη σειρά x της HP.

Ποιό όμως μοντέλο είναι το καταλληλότερο;

Π.χ. το μοντέλο HP Officejet Pro X451dw αρκεί για τις ανάγκες μου ή να πάω στο αρκετά ακριβότερο Officejet Pro X476dw; Το τελευταίο στο skroutz το εμφανίζει στα φωτοτυπικά, ενώ το πρώτο στους εκτυπωτές.

Υπόψιν ότι fax στο γραφείο υπάρχει ούτως ή άλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απ΄όλα όσα διάβασα, κατέληξα στη σειρά x της HP. Ποιό όμως μοντέλο είναι το καταλληλότερο; Π.χ. το μοντέλο HP Officejet Pro X451dw αρκεί για τις ανάγκες μου ή να πάω στο αρκετά ακριβότερο Officejet Pro X476dw; Το τελευταίο στο skroutz το εμφανίζει στα φωτοτυπικά, ενώ το πρώτο στους εκτυπωτές. Υπόψιν ότι fax στο γραφείο υπάρχει ούτως ή άλλως.

 

Ρε συ.... :lol:

Λογικό είναι να σου βγάζει το ένα σαν εκτυπωτή και το άλλο σαν φωτοτυπικό, αφού ακριβώς αυτό είναι. Το 451 είναι εκτυπωτής. Το 476 είναι MFP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...