Προς το περιεχόμενο

απορία για καθαρισμα dslr


Chocobo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ.πριν λίγες μέρες είχα την κάμερα μου μαζί μου σε μεγάλη κακοκαιρία κοντά στην θάλασσα.Βράχηκε απο θαλασσινό νερό και παρόλο που δεν υπήρξαν μεγάλα προβλήματα καθώς το νερό σιγα σιγά εξατμίστηκε έμειναν υπολείμματα απο αλάτι στο σκόπευτρο.Φαίνεται να είνα ακριβώς στο εσωτερικό του πρίσματος στο σκόπευτρο.Έψαξα youtube μήπως βρω κάποιο tutorial αλλά τίποτα,έχει μόνο για τον αισθητήρα.Στην εικόνα δεν έχω θέμα δηλαδή δεν επιρεάζει κάπως το τελικό αποτέλεσμα.Απλά είναι εκνευριστικό να βλέπεις στο σκόπευτρο τόση βρωμιά.Κάλεσα στην Νικον αλλά μένω Κρήτη και μου λένε να την στήλω γιατί δεν μπορούν να μου πουν στο περίπου το κόστος για καθαρισμό.Έχω μια d3200 επί της ευκαιρίας εαν ξέρει κάποιος τροπο να την καθαρίσω θα βοηθήσει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι μηχανή έχεις που πήρε θαλασσινό νερό και δουλεύει ακόμα ????? ( για να λές πρίσμα καμία 7100 7000 ?)  στον καθρέπτη και στη  κάτω μερία του πρίσματος μπορείς να βάλεις τα ίδια πανάκια που μπαίνουν και στον αισθητήρα ( αυτα που μοιάζουν με πινελάκια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι μηχανή έχεις που πήρε θαλασσινό νερό και δουλεύει ακόμα ????? ( για να λές πρίσμα καμία 7100 7000 ?)  στον καθρέπτη και στη  κάτω μερία του πρίσματος μπορείς να βάλεις τα ίδια πανάκια που μπαίνουν και στον αισθητήρα ( αυτα που μοιάζουν με πινελάκια)

Δεν το περιγράφω καλά μάλλον,εννοώ το γυαλί το σκόπευτρο.ακριβώς εκε΄που βάζεις το μάτι αλλά στην εσωτερική πλευρά του γυαλιού.θα δώ μήπως μπορώ να το βγάλω φωτο με το κινητό να σας το δείξω,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α κατάλαβα... μάλλον θα πρέπει να βάλεις εργαλείο εκεί οπότε καλύτερα να το στήλεις στην νικον ή να βρεις κάποιον π να επισκευάζει μηχανές ( για φθηνότερο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην εικόνα φαίνονται σαν σταγόνες νερό,αλλά δεν είναι νερό.Είναι ξεραμένο αλάτι χρώμα λευκό απλα απο το φλας του κινητού έχει μπερδέψει το πράγμα


α κατάλαβα... μάλλον θα πρέπει να βάλεις εργαλείο εκεί οπότε καλύτερα να το στήλεις στην νικον ή να βρεις κάποιον π να επισκευάζει μηχανές ( για φθηνότερο)

απλά θέλω να αποφύγω να την στήλω και να περιμένω να βγάλουμε άκρη απο το τηλ.Συν ότι εαν μου πουν κάνα μεγάλο ποσό δεν θα δεχτώ και θα ξοδέψω απλά χρήματα για τα μεταφορικά

post-305706-0-87828800-1424186742_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σύρε προς τα πάνω το πρώτο πλαστικό που φαίνεται και μετά εμφανίζονται δύο βιδάκια αριστερά και δεξιά κάτω τώρα απο εκει και πέρα αμα τα ξεβιδώσεις ίσως έχεις πρόσβασή αλλα δεν ξέρω και σίγουρα σειρά d3xxx είναι??  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρώτα σε κάποιο κατάστημα με φωτογραφικά αν μπορούν να την δεί το σέρβις τούς... στήν νικον και εγώ πιστεύω θα σου ζητήσουν αρκετά 

θα ψάξω σε κάποιο τοπικό κατάστημα αλλά δεν πιστεύω να βρω κάτι..Είναι λες και είμαστε σε κάνα χωριό στην υπόλοιπη Ελλάδα πέραν Αττικής και ότι σέρβις χρειαζόμαστε πρέπει να το στέλνουμε κάπου εκτός πόλης.Ευχαριστώ θερμά πάντος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες ενα teardown της D5000 να δεις πως εχεις προσβαση σε εκεινο το σημειο....

 

https://www.ifixit.com/Guide/Nikon+D5000+Viewfinder+Replacement/25549

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες ενα teardown της D5000 να δεις πως εχεις προσβαση σε εκεινο το σημειο....

 

https://www.ifixit.com/Guide/Nikon+D5000+Viewfinder+Replacement/25549

Ευχαριστώ πολύ.Φαίνεται αρκετά δύσκολο αλλά μάλλον πως θα το δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πρεπει να βγει ολο το πισω πλαστικο κοματι,που ειναι μονοκοματο,για να φτασεις στο σκοπευτρο.δεν ειναι δυσκολο,αν ασχολησε,και προτεινω να το κανεις εσυ η σε καποιον τριτο και οχι στην νικον.το θεμα ομως ειναι το ποσο και πως βραχηκε,και αν θελει καθαρισμο στα σωψυχα για να μην τα φτυσει συντομα.

Επεξ/σία από dollyyy19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να βγει ολο το πισω πλαστικο κοματι,που ειναι μονοκοματο,για να φτασεις στο σκοπευτρο.δεν ειναι δυσκολο,αν ασχολησε,και προτεινω να το κανεις εσυ η σε καποιον τριτο και οχι στην νικον.το θεμα ομως ειναι το ποσο και πως βραχηκε,και αν θελει καθαρισμο στα σωψυχα για να μην τα φτυσει συντομα.

Την πρόλαβα και την στέγνωσα χωρίς να μπεί κάτι μέσα,την λεχω περάσει όμως και με το rocket blower για τυχόν υπολείμματα μέσα.Δεν υπάρχει κάποιο θέμα θέλω να πιστέυω.Θα το επιχειρήσω να το κάνω μόνος λοιπόν μιας και ρώτησα και στα γνωστά μγαζιά της πόλης και κανείς δεν το κάνει..Άλλη ιστορία και αυτή μόνο Αττική να μπορεί να βρει κανείς λύση.Ευχαριστώ για την βοήθεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...