Προς το περιεχόμενο

Ubuntu ή τί....?


tred93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ειμαι τελείως άπειρος με το linux και θα ήθελα να πειραματιστώ και να μου δώσετε καποιες πληροφοριες.Έχω ένα σύστημα αρκετά παλιό εως πολύ παλιό και για να μην κάθεται λέω να του περάσω linux ώστε να έχω καλύτερη εμπειρεία χρήσης από τα windows.Το μηχάνημα φοράει τα εξής:

 

p4 2ghz - 1.5gb ram ddr1 - nvidia geforce 6600gt 128mb ή 256mb (δεν ειμαι σίγουρος για το μέγεθος της μνήμης)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων... 

 

Αυτό που βάζουν όλοι Linux σε 10-15 χρόνων υπολογιστές, ισχύει μόνο στην περίπτωση όπου ο χρήστης είναι έμπειρος Linux-ας και δουλεύει περισσότερο με το πληκτρολογίο παρά με το ποντικί. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν δεν έχεις ξανα ασχοληθεί με Linux πιθανώς να είναι από τις πιο δυσάρεστες εμπείριες σου να δοκιμάσεις να το εγκαταστήσεις σε ένα τόσο παλιό μηχάνημα. Μπορεί να έρθεις αντιμέτωπος με διάφορα προβλήματα (kernel κυρίως, λόγω drivers) και δεν θα έχεις τις γνώσεις να ακολουθήσεις/εφαρμόσεις τυχόν λύσεις που θα βρεις. 

 

Απλά το διευκρινίζω, γιατί έχω την εντύπωση ότι αρκετός κόσμος πιστεύει πως το Linux "ξανα-ζωντανεύει" νεκρά PC. Ναι, όντως το κάνει για μένα που δουλεύω κατα βάση με vim και bash. Για εσένα όμως;

 

Όπως και να χει, καλή τύχη και have fun :D

 

edit: Ξεχασα να σου γράψω διανομή: OpenSUSE με XFCE γραφικό περιβάλλον. Μια αλλη που μου ερχεται στο μυαλο είναι η διανομή Antix.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@

drpaneas

Οτι θα δυσκολευτω ειναι σιγουρο και το εχω καταλαβει το θεμα ειναι οτι δεν εχω αλλες επιλογες(η αλλη μου επιλογη windows xp) και θελω επιτελους να δοκιμασω κατι διαφορετικο...Επισης ειναι το 1ο μου pc και δεν θα ηθελα να το πεταξω γι αυτο προσπαθω να το αξιοποιησω βαζοντας  λινουξ(browing isws kamia taineia κτλπ)

 

@MT60RS ευχαριστω για την πληροφορια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@

johndoe2   ναι φιλε μου πολυ σωστα αυτο κατεβασα μολις και αυτες τις μερες θα το εγκαταστησω...και θα σας πω γνωμη  :-D...Οσο για Oc σε ενα τετιο μηχανημα αξιζει τον κοπο?βγαζει μια επιλογη για αυτοματο oc απο τα 2 ghz sta 2.66 ghz...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αξίζει να ασχοληθείς ιδιαίτερα με OC σε τέτοιο μηχάνημα μιας και είναι αρκετά παλιό πλέον.Για την χρήση που το θες,καλύτερα βάλε μία ελαφριά έκδοση των Windows XP και μην μπλέκεις με linux γιατί είναι πολύ πιθανό να συναντήσεις προβλήματα (λόγω της παλαιότητας του συστήματος κυρίως) τα οποία θα δυσκολευτείς να τα λύσεις,όπως αναφέρθηκε και από τα άλλα παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά λόγω της παλαιότητας, το linux θα παίζει πολύ πιο ομαλα. Αν ειχε πολύ καινουργιο hardware θα ειχε προβλημα. Επισης διαφωνώ με τα xp αν ο υπολογιστής ειναι για χαλαρή χρήση (οχι παιχνίδια). Με τα xp, δεδομένου της ασφάλειας που ΔΕΝ παρέχουν, πρέπει να χώσει antivirus, antimalware κλπ, λογισμικό που θα τραβα πόρους και θα ζορίζει ακομα περισσότερο το μηχανημα. Αντιθετα με το linux δεν χρειαζονται αυτα.

 

Αν απο την αρχή βάλει ελαφρυ γραφικό περιβάλλον, ΔΕΝ θα συναντήσει προβλήματα που πρέπει να αντιμετωπίσει. Αν όμως βάλει unity, kde και μετά θέλει να το αλλάξει, δεν θα ειναι ευκολο (την πρώτη εβδομάδα, γιατί μετά τη δευτερη θα τα αλλάζει για πλάκα και δοκιμές, χωρις να χρειαζεται επανεγκαταστασεις) 

 

Το μόνο πρόβλημα που θα συναντήσει ειναι ο λίγο καινουργιος τρόπος σκέψης, αλλά αμα το παλέψει και ασχοληθεί λίγο, μετά δεν θα ξεκολλάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά λόγω της παλαιότητας, το linux θα παίζει πολύ πιο ομαλα. Αν ειχε πολύ καινουργιο hardware θα ειχε προβλημα. Επισης διαφωνώ με τα xp αν ο υπολογιστής ειναι για χαλαρή χρήση (οχι παιχνίδια). Με τα xp, δεδομένου της ασφάλειας που ΔΕΝ παρέχουν, πρέπει να χώσει antivirus, antimalware κλπ, λογισμικό που θα τραβα πόρους και θα ζορίζει ακομα περισσότερο το μηχανημα. Αντιθετα με το linux δεν χρειαζονται αυτα.

 

Αν απο την αρχή βάλει ελαφρυ γραφικό περιβάλλον, ΔΕΝ θα συναντήσει προβλήματα που πρέπει να αντιμετωπίσει. Αν όμως βάλει unity, kde και μετά θέλει να το αλλάξει, δεν θα ειναι ευκολο (την πρώτη εβδομάδα, γιατί μετά τη δευτερη θα τα αλλάζει για πλάκα και δοκιμές, χωρις να χρειαζεται επανεγκαταστασεις) 

 

Το μόνο πρόβλημα που θα συναντήσει ειναι ο λίγο καινουργιος τρόπος σκέψης, αλλά αμα το παλέψει και ασχοληθεί λίγο, μετά δεν θα ξεκολλάει. 

Συμφωνώ ότι με τα XP θα πρέπει να βάλει ένα σκασμό πράγματα για να είναι οκ από ιούς κτλ αλλά φοβάμαι θα δυσκολευτεί στην αρχή με linux μιας και αρκετά διαφορετικά από τα "παράθυρα".Όμως,αν έχει όρεξη και υπομονή πιστεύω δεν θα 'χει θέμα και θα τα συνηθίσει γρήγορα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά λόγω της παλαιότητας, το linux θα παίζει πολύ πιο ομαλα. 

 

Μην είσαι τόσο σίγουρος για αυτό. Εχω προσπαθησει να βαλω Linux στον πρώτο AMD 64-bit που κυκλοφορισε τότε, και τρώω μονίμος kernel panic. Μεχρι και Gentoo δοκιμασα, αλλα τιποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην σου φανει προσβλητική η ερώτηση, αλλά μήπως δοκίμαζες να εγκαταστήσεις έκδοση x86 και οχι amd64;

 

Δεν μου φαίνεται καθόλου προσβλητική η ερώτηση, ίσα-ίσα καταλαβαίνω *πως* το λες και *γιατί* το λες :)  Για να σου απαντησω στην ερώτηση εν τέλη: ναι την σωστή εγκατέστησα. Αλλά, anyway, ας μην ξεφευγουμε καλύτερα με την περίπτωσή μου, καθώς το thread εχει να κανει με το προβλημα του φιλου @Tred93 

 

@Tred93, δοκιμαζεις και βλεπεις. Η ολη φαση ειναι trial and error. Δοκιμαζεις, ρωτας, προσπαθεις, κλπ. τα εφόδιά σου θα πρέπει να είναι "χρόνος", "μεράκι" και "υπομονή". Στην τελική ανεξαρτήτως αποτελέσματος θα έχεις πάρει αρκετές γνώσεις, από την προσπάθεια και μόνο ;)

Επεξ/σία από drpaneas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...