Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για καλό πολυμηχάνημα


dolph

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άλλη μια ερωτησούλα πάνω στο "δεν θέλει ο epson να τον αφήσεις 3+ μέρες χωρίς εκτύπωση".

Τί κάνουμε αν σκοπεύουμε να λείψουμε για μεγαλύτερο διάστημα, π.χ. 10-15 μέρες διακοπές;

 

Και επίσης, όταν εκτυπώνεις ασπρόμαυρα, είναι οικονομικός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα δεκαήμερο διακοπών δεν παθαίνει τίποτα. Το θέμα είναι να μην είναι συνεχόμενα αυτά τα δεκαήμερα μη χρήσης. Ίσως είμαστε λίγο υπερβολικοί, to make a point. Με απλά λόγια, μην φοβάσαι για τις καλοκαιρινές διακοπές. Γυρνώντας από αυτές, θα κάνεις έναν καθαρισμό κεφαλής μέσα από το pc και είσαι οκ. 

 

Τώρα, αν οι μέρες μη χρήσης είναι πολύ παραπάνω απο ένα δεκαήμερο.

Αν μπορείς να προμηθευτείς για τον εκτυπωτή σου καθαριστικά δοχεία που τα βάζεις και καθαρίζουν εσωτερικά την κεφαλή, το κάνεις. Υπάρχουν για ορισμένα μοντέλα. Έτσι είναι σαν καινούρια μετά από δύο καθαρισμούς και μπορείς να τον αποθηκεύσεις άφοβα για όσο διάστημα θέλεις, μέχρι και χρόνια.

 

Πάμε στην περίπτωση που δεν έχεις καθαριστικό κιτ δοχείων, ή δεν χρειάζεται τέτοιο κιτ επειδή δύο βδομάδες απουσίας δεν είναι πολλές.

-Το μεγαλύτερο λάθος που κάνουν οι περισσότεροι είναι να αφαιρέσουν τα μελάνια. Τεράστιο σφάλμα, μιας και έτσι αφήνουν εκτεθειμένο το πάνω μέρος της κεφαλής, από το οποίο κατεβαίνει το μελάνι, στον αέρα του περιβάλλοντος. Εκεί ο αέρας κάνει την δουλειά του και στεγνώνει στο εσωτερικό της κεφαλής σε χρόνο dt. Άρα τα μελάνια πρέπει να παραμείνουν στην θέση τους. Καλύτερα μάλιστα να είναι όσο το δυνατόν καινούρια τα μελάνια πριν φύγεις για διακοπές.

- Το δεύτερο που πρέπει να προσέξεις είναι ο τόπος που θα αφήσεις τον εκτυπωτή για τις μέρες που θα λείψεις. Πολύ ζεστά μέρη (πχ σοφίτα, ή βιτρίνα που την βαράει ο ήλιος) απαγορεύεται επειδή βοηθούν στο στέγνωμα λόγω θερμοκρασίας. Προτίμησε ένα ξηρό και σχετικά δροσερό μέρος αποθήκευσης (πχ ένα ντουλάπι σε σκιερό δωμάτιο).

- Τέλος πρέπει να προσέξεις την αποθήκευση του εκτυπωτή. Δεν θα τον αφήσεις χύμα. Πρέπει να κοιτάξεις να περιοριστεί ή πρόσβαση του αέρα προς το εσωτερικό του. Κλείνεις λοιπόν όλα του τα πορτάκια, αφαιρείς τυχόν χαρτί από μέσα, και τον βάζεις σε μια σακούλα ευρύχωρη (σκουπιδιών ίσως) την οποία κλείνεις αεροστεγώς με ταινία, προσέχοντας να μην αφήσεις αέρα μέσα.

 

Με όλα τα παραπάνω (και χωρίς καθαριστικό κιτ σε δοχεία) έχω αφήσει εκτυπωτή epson σε μη χρήση για 2,5 μήνες και γύρισα και δούλευε κανονικά.

Ελπίζω να σε κάλυψα σε αυτό το θέμα.

 

Για τα ασπρόμαυρα για ποιον ρωτάς; Για κάποιον epson; Για κάποιον inkjet γενικώς; 

Γενικά σε αυτά τα μοντέλα είναι οικονομικές οι εκτυπώσεις. Πολύ κοντά στους laser από άποψη κόστους. Ίσως και χαμηλότερα (ανάλογα με το συμβατό μελάνι).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι οι νέοι εκτυπωτές έχουν δυνατότητα διαχείρισης απο έξυπνο κινητό ή ταμπλετ ,άρα δεν πιστεύω να έχεις θέμα να ξεραθούν τα μελάνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι εκτυπωτές για ερασιτέχνες αυτοί. Θα πάρεις κάτι που δεν θα μπορείς να εκμεταλλευτείς τις δυνατότητες του πλήρως, πράγμα που δεν είναι απαραίτητα κακό, αλλά θα δώσεις αρκετά λεφτά για δυνατότητες που δεν θα ξέρεις να εκμεταλλευτείς, πράγμα που είναι κακό.

 

Το πλεονέκτημα τέτοιων εκτυπωτών είναι ότι είναι εντελώς παραμετροποιήσιμοι ως προς το πως θα εκτυπώσουν, πράγμα που ένας αρχάριος στο ξεκίνημα δεν θα αξιοποιήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω τον hp 8600 τιν προηγούμενο δλδ από τον 8620

κάνω ακριβώς την χρήση που περιγραφεις 

με μια λέξη είναι αστερι!

παρτον με κλειστά ματια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω τον hp 8600 τιν προηγούμενο δλδ από τον 8620

κάνω ακριβώς την χρήση που περιγραφεις 

με μια λέξη είναι αστερι!

παρτον με κλειστά ματια 

 

Το κακό είναι ότι είναι HP και έχω την χείριστη εμπειρία από αυτούς (και τους Xerox).

Πανάκριβοι και υποδεέστεροι των Kyocera & Oki που είναι σκυλιά (βάσει εμπειρίας μιλάω πάντα).

Σε έγχρωμους δεν έχω πείρα - έναν Konica Minolta έχουμε στην εταιρεία - συμπαθητικός είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό είναι ότι είναι HP και έχω την χείριστη εμπειρία από αυτούς (και τους Xerox).

Πανάκριβοι και υποδεέστεροι των Kyocera & Oki που είναι σκυλιά (βάσει εμπειρίας μιλάω πάντα).

Σε έγχρωμους δεν έχω πείρα - έναν Konica Minolta έχουμε στην εταιρεία - συμπαθητικός είναι.

ετσι πληροφοριακα,σε ποια μοντελα την ειχες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Cannon τί θα προτείνατε;

Και αν πηγαίναμε σε OKI ή Kyocera (που έχω την καλύτερη άποψη στην εταιρεία που τους βλέπω - σε αντίθεση με HP/Xerox που έχω την χειρότερη) υπάρχουν επιλογές;

ΜΧ885 Cannon σούπερ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Κατέληξα τελικά στον Canon MG7550 (βιαζόμουν να τον πάρω και αυτόν βρήκα άμεσα διαθέσιμο).

Πρώτες εντυπώσεις πάρα πολύ καλές.

Εκτύπωση σε Pro Platinum 300γρ. Α4 χαρτί και παίρνω πάρα πολύ καλή ποιότητα - αναρωτιέμαι τί θα έπαιρνα από εκτυπωτή με 8-9 μελάνια!

 

Με μερικές δεκάδες εκτυπώσεις, μόνο καλά λόγια έχω να πω.

 

Ευχαριστώ για τις πολύτιμες προτάσεις σας - χωρίς αυτές δεν θα ήξερα πού να κοιτάξω!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...