Προς το περιεχόμενο

wubi στα γουιντος 8.1


bratsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα λαπτοπ ΗΡ 17.3 με amd a10-5750m.

Έχει γουιντος 8.1 και ένα ειδικό μπουτ σύστημα (uefi) επειδή είναι ΗΡ.

Μπορώ να του βάλω lts Ubuntu μέσω wubi?

Ώστε άμα κάπου στις εντολές κάνω ασταθή τον κερνελ να μπορώ να το διαγράψω εύκολα (το ουμπουντου) δίχως να μπλέκω με τα γουιντος.

Σε ξένα φόρουμ που κοίταξα λίγο λένε τη προβληματική έγκατασταση του wubi ξέχνα τη για τα 8...

Το θέμα άμα τα βάλω κανονική εγκατάσταση dual boot μετά είναι εύκολο να τα ξαναπεράσω ?

Άμα δοκιμάσω επιδιόρθωση του Λίνουξ θα μου το επαναφέρει στις εργοστασιακες ρυθμίσεις το ουμπουντου (Με νοιάζει να μην έχει λάθος μπαλώματα τα διάφορα drivers που αλλεπιδρουν με τον πυρήνα).

Η όλη υπόθεση είναι ότι θέλω να βάλω χειροκίνητα το aicrack. .. σε ουμπουντου.

Και όχι σε καστομ Λίνουξ (devian-> kali)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το wubi εχει σταματησει εδω και 3 χρονια σχεδον, απο τον Απριλιο του 12 συγκεκριμενα*. Αν δεν θες native installation στον σκληρο, μπορεις να το βαλεις σε ενα vmware/virtualbox και να εισαι ησυχος πως δεν θα κανει αλλαγες στο συστημα σου.

 

Τελος, αυτο με τις εντολες και τις ασταθειες σε επιπεδο πυρηνα ειναι παρα παρα πολυ δυσκολο να γινει αν εισαι αρχαριος. Το debian και το kali δεν ειναι custom εκδοσεις καποιας διανομης, οπως ειναι πχ το ubuntu ultimate για το κανονικο ubuntu. Ειναι κανονικες και ανεξαρτητες διανομες.

 

* http://en.wikipedia.org/wiki/Wubi_(software)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον πίσω στο native...(Διαγραφή του uefi bios tools και προετοιμασία με κανένα παρτισιον τουλ ext4 κάποιο μέρος του σκληρού. Πρώτου τρέχω την εγκατάσταση. ..)<br><br>

Το virtual box της oracle ή το vmware workstation πότε δεν τα πήγαιναν καλά με μπαλώματα στα drivers για κάρτες ασύρματες. (Ενημέρωση στο κώδικα του οδηγού προτού τον περάσεις στον κερνελ μέσω compile για να φορτώνει μόνιμα)<br><br>

Ίσως όμως να βάλω το καλι Λίνουξ, άλλα σε αντίθεση με LTS ubuntu θα έχει μικρότερη υποστήριξη σε εξειδίκευμενα θέματα.<br>

Κάτι έχουν πάρει τα αυτιά μου για black ubuntu. Ίσως κάποια στιγμή να το γκουγκλαρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...