Προς το περιεχόμενο

Χόμπι και Φωτογραφία - Αγορά DSLR


silve

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει ωραία λοιπόν. Άρα νομίζω πως για τη χρήση που θα κάνω θα με καλύψει η Mirrorless. Μη μου βάλετε άλλα διλήμματα μόνο! Πλάκα κάνω, καλό είναι να κάνουμε τις συγκρίσεις για να δούμε τι βολεύει περισσότερο.

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ λέω απλα πήγαινε σε ένα κατάστημα και δες την d3200 που υπαρχει ανοιγμένη σχεδόν παντού και παίξε.. Δες αν σε βολεύει.. Δες και mirrorless. Δεν ειναι κακό να δοκιμάσεις πριν πάρεις. Ίσα ίσα επιβάλλεται..

 

Sent from my iPad using Insomnia

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα. Άρα λοιπόν όταν πάω για αγορά φακού για macro φωτογραφίες, αγοράζω ταυτόχρονα και φλας.

;)

First things first. Βρες μηχανή να ταιριάζει στο χέρι σου πρώτα, μετά φακούς και μετά φωτίζεις (για αρχή κι ένα παράθυρο θα αρκεί). Μην μπαίνεις σε αγορές αν δεν είσαι σίγουρος (από πρώτο χέρι) για το τι θέλεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι, sorry απο την ταχυτητα το διαβασα αναποδα. Ας μαθω πρωτα τα βασικα και μετα προσθετω και τις macro φωτογραφιες σε βαθος χρονου.

 

Παντως ποτε ειναι σωστο να κανουμε χρηση του φλας; Οταν το φυσικο φως δεν ειναι αρκετο και οταν η πηγη του φωτος βρισκεται πισω απο το σημειο που θελουμε να φωτογραφισουμε (επειδη καλυπτει το φως); Υπαρχουν αλλες περιπτωσεις ετσι γενικες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεράστιο θέμα ανοίγεις, θα έλεγα πως δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Αναλόγως πως θες να φωτίσεις το αντικείμενο. Γενικά το βασικότερο είναι να προσέχεις το φως σου να έχει την ίδια θερμοκρασία παντού, ο ήλιος είναι ζεστό (προς υπέρυθρο φάσμα) αν βάλεις φλας (ψυχρό-προς υπεριώδες) θα έχεις δύο διαφορετικές θερμοκρασίες στην ίδια σκηνή και δεν διορθώνεται εύκολα. Καμιά φορά και πάλι αυτό είναι επιθυμητό (στον κινηματογράφο γίνεται πολύ συχνά πχ ψυχρός φωτισμός από εμπρός-κάτω στον ηθοποιό που κάθεται μπροστά στο λαπτοπ με θερμό ambient για να προσομοιώσει το φως της οθόνης) αλλά σαν γενικός κανόνας είναι να αποφεύγεται και διορθώνεται με ζελατίνες. Γενικά όμως το πιάνεις το νόημα, ναι. Αυτό το βιβλίο είναι πολύ χρήσιμο για αρχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου ειναι να κοιτάξεις πρώτα μηπως βρεις καποια Mirroless με EVF (electronic viewfinder) μεταχειρισμένη κοντά στα λεφτά που δίνεις.Το ιδανικό θα ήταν μια Sony A6000 

 

Άμα θες να ασχοληθείς αρκετά με την φωτογραφία το EVF θα σου δώσει το κάτι παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα. Άρα λοιπόν όταν πάω για αγορά φακού για macro φωτογραφίες, αγοράζω ταυτόχρονα και φλας.

;)

υπάρχουν ειδικά flash gia macro( κάτι κυκλικά που μπαίνουν μπροστά στον φακό)  μπορείς να βρεις σχετικά φθινά στο ebay 30-50 euro με led αλλα δεν ξέρω κατά πόσο είναι αποδοτικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και γω το κοντο μου.

Για mirrorless εχω ακουσει και αρνητικες κουβεντες που δεν ξερω κατα ποσο ειναι σοβαρες η οχι.

Για DSLR ομως που τελικα πηρα, παρα την απειρια μου, ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο μια Sony A58. Και θα μου πεις "μα οποιοσδηποτε φυγει απο μια compact και παρει μια DSLR, οχι ευχαριστημενος, ευτυχισμενος θα ειναι...". Συμφωνω, απλα οτι γραφω, δεν ειναι δικες μου αποψεις, αλλα επαγγελματιων φωτογραφων.

-Η Sony συγκριτκα με Canon Nikon της ιδιας οικονομικης κατηγοριας, ειναι (ειπαν) η μερα με τη νυχτα.

-Η Sony εχει μοτερ, κατι που στη Νikon συμβαινει απο τη σειρα 7 και πανω...

-Αλλος φιλος επαγγελματιας που ασχολειται μονο με Nikon, την επιασε κι εμεινε εκπληκτος απ το ποσο γρηγορα εστιαζει.

-Οι φακοι της ειναι μιση τιμη

-Για το video της Sony δε χρειαζεται να πουμε τιποτα...

-Η μπαταρια της εχει απιστευτη διαρκεια

 

Μια ιδεα εριξα. Μετοχες δεν εχω σε καμια Sony...

Καλα ψωνια κι ακομα καλυτερες ληψεις !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός η α58 είναι μια ιδιαίτερη κατηγορία slt( πολλά fps Και καλή εστίαση ) αλλα  γενικά δεν πήγε και τόσο καλά  έχει άλλα μειονεκτήματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός η α58 είναι μια ιδιαίτερη κατηγορία slt( πολλά fps Και καλή εστίαση ) αλλα  γενικά δεν πήγε και τόσο καλά  έχει άλλα μειονεκτήματα 

Φιλε μου, προσεξες τι εγραψα;

Εγραψα "παρα την απειρια μου, ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο μια Sony A58. Και θα μου πεις "μα οποιοσδηποτε φυγει απο μια compact και παρει μια DSLR, οχι ευχαριστημενος, ευτυχισμενος θα ειναι...". Συμφωνω, απλα οτι γραφω, δεν ειναι δικες μου αποψεις, αλλα επαγγελματιων φωτογραφων".

 

Απο κει και μετα, ισως αυτοι οι επαγγελματιες φωτογραφοι (εκ των οποιων ο ενας ειναι καθηγητης) ειναι ασχετοι, η απλα ηθελαν να μου κανουν τους καλους να μη με στενοχωρησουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...