Προς το περιεχόμενο

Χόμπι και Φωτογραφία - Αγορά DSLR


silve

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οι manual φακοί νικον έχω την εντύπωση οτι δεν φωτομετρούν και σίγουρα δεν εστιάζουν( όσοι είναι αφ αλλα θέλουν μοτέρ στην μηχανή) με την σειρά 3χχχ 5χχχ

Επεξ/σία από hayas88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οι manual φακοί νικον έχω την εντύπωση οτι δεν φωτομετρούν και σίγουρα δεν εστιάζουν( όσοι είναι αφ αλλα θέλουν μοτέρ στην μηχανή) με την σειρά 3χχχ 5χχχ

 

Ναι εχεις δικιο. Αλλα το ξερεις οταν κοιτας για manual.. Αλλιως δωσε 1000 ευρω και παρε κατι να εχει το μηχανισμο στη μηχανη..

 

Ειπαμε οι dslr δεν ειναι πανακεια... Αλλα σε αυτα τα λεφτα ειναι τιμιες και θα σε βοηθησουν να εξασκησεις την τρελα σου.

 

 

Για μενα, σε οποιοδηποτε ευρος τιμης, αν οι mirrorless εξαλειψουν το af ή continuous af μειονεκτημα τους εναντιον των dslr τοτε οι δευτερες θα μπουν στο συρταρι για παντα. 

 

Ακομα υστερουν. Προσφατα πουλησα ολο τον ff εξοπλισμο μου και πηγα σε mirrorless. Δε μετανιωνω αλλα υπαρχουν στιγμες που το af αστοχει και νευριαζω..

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι το πρόβλημα η εστίαση όσο η φωτομέτριση σε μια δ80 π έχω δεν δουλεύει και νομίζω χωρις να είμαι σίγουρος οτι το ίδιο γίνεται και στης δ3χχ 5χχχ  

επίσεις αν έχεις σκοπό να επενδύσεις σε manual φακούς είτε για πορτρέτα είτε για Macro τότε με dslr θα καταλήξεις να την δουλεύεις σαν mirrorless για να εκμεταλευτείς το focus peaking ( μια περίπτωση βεβαια αυτή μπορεί να μην το κάνεις και ποτέ αλλα αν έχεις σκοπό να το κάνεις πρέπει να σε προβληματίσει ) επίσεις η nikon εισαγωγικές έχουν μικρό και σκοτεινό viewfinder και ούτε επιβεβαίωση εστίασης σε manual φακούς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

3200kit vs 5100kit μιας και είναι στην ίδια τιμή πλέον, ποιά είναι πιο vfm?

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Hayas δεν ειναι υπoχρεωτικο καπoιος με φθηνες dslr να κοιταει μονο manual φακους.

Υπαρχουν πολλοι φθηνοι ειδικα μεταχειρισμενοι με af motor ενσωματωμενο. 

 

@Stratigos24 H d5100 για μενα με το tilt screen ειναι καλυτερο deal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρόβλημα δηλαδή για να καταλάβω, είναι το συνεχόμενο auto focus που έχουν οι mirrorless, με αποτέλεσμα μερικές φορές να μην στοχεύει εκεί που εσύ θες ακριβώς;

Επεξ/σία από silve
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Hayas δεν ειναι υπoχρεωτικο καπoιος με φθηνες dslr να κοιταει μονο manual φακους.

Υπαρχουν πολλοι φθηνοι ειδικα μεταχειρισμενοι με af motor ενσωματωμενο. 

 

@Stratigos24 H d5100 για μενα με το tilt screen ειναι καλυτερο deal.

σίγουρα ο καθένας έχει διαφορετικές απαιτήσεις αλλα υπάρχουν φακοι και νικον όπως ο nikorr al 105 2.5 άλλα και άλλοι μ42 κλπ που κάποιος που θέλει να μην κάνει συμβιβασμούς στην ποιότητα με 200 ευρώ να έχει έναν απο τους καλύτερους φακούς για πορτρέτα πχ.. η κάποιον παλιό Macro..... σίγουρα το 90% μπορεί να μην μπεί ποτέ στην διαδικασία να ασχοληθεί με κάτι τέτοιο.. το θέμα είναι οτι με μια Mirrorless σου δίνετε η δυνατότητα και νομίζω οτι αξίζει ποιο πολύ απο το ελάχιστα καλύτερο af μιας dslr 

Το πρόβλημα δηλαδή για να καταλάβω, είναι το συνεχόμενο auto focus που έχουν οι mirrorless, με αποτέλεσμα μερικές φορές να μην στοχεύει εκεί που εσύ θες ακριβώς;

οι dslr σε σχέση με της mirrorless ( στην κατηγορία τιμής που κοιτας) έχουν λίγο καλύτερο af το βράδυ , την μέρα δεν νομίζω οτι θα καταλάβεις διαφορά ενδεχομένως να είναι ποιο γρήγορα αλλα με καμια απο της δύο δεν θα κάνεις spor φωτογράφιση ούτε θα πιάσεις ενα παιδί να τρέχει προς το μέρος σου..

Επεξ/σία από hayas88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν είναι το πρόβλημα η εστίαση όσο η φωτομέτριση σε μια δ80 π έχω δεν δουλεύει και νομίζω χωρις να είμαι σίγουρος οτι το ίδιο γίνεται και στης δ3χχ 5χχχ  

 

Δίκιο έχεις, φωτομέτρηση (όλοι οι παλαιοί φακοί της Nikon) και εστίαση από το σώμα (AF-D φακοί) σε D70(s), D300, D90, D7000, D7100 σε DX. Στα top line μοντέλα της κάθε γενιάς DX δηλαδή.

Επεξ/σία από frenzy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίκιο έχεις, φωτομέτρησηκαι εστίαση από το σώμα (AF-D φακοί) σε D70(s), D300, D90, D7000, D7100 σε DX. Στα top line μοντέλα της κάθε γενιάς DX δηλαδή.

είναι τραγική η nikon σε αυτό το θέμα πως η Pentax μου δηλαδή φωτομετρεί με οτι φακό υπάρχει και άλλης εταιρίας δεν το καταλαβαίνω γτ να μην δίναν αυτή την δυνατότητα π είναι καθαρά θέμα λογισμικού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Κατάλαβα τις διαφορές που έχουν.

 

Επίσης εννοείς ότι με μια Mirrorless, έχεις στη διάθεσή σου αρκετούς φακούς για διάφορες δουλειές, πορτρέτα, macro κλπ κλπ, ενώ με μια DSLR είσαι κάπως λίγο περιορισμένος;

 

Προσωπικά δε θέλω να ασχοληθώ (για την ώρα τουλάχιστον) με πορτρέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Κατάλαβα τις διαφορές που έχουν.

 

Επίσης εννοείς ότι με μια Mirrorless, έχεις στη διάθεσή σου αρκετούς φακούς για διάφορες δουλειές, πορτρέτα, macro κλπ κλπ, ενώ με μια DSLR είσαι κάπως λίγο περιορισμένος;

 

Προσωπικά δε θέλω να ασχοληθώ (για την ώρα τουλάχιστον) με πορτρέτα.

 

Το αντιθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σε μια MIrrorless Μπορείς να βάλεις οτι φακό θέλεις αλλά με adaptor δηλαδή θα δουλεύεις την εστίαση χειροκίνητα ( αν και σε sony η metabones έχει βγάλει ανταπτωρες που μπορείς να εστιάζεις αυτόματα αλλά κοστίζει και δεν συμφέρει ακόμα) 

se dslr και συγκεκριμένα σε Nikon υπάρχουν πάρα πολύ φακοί νικον να βάλεις με αυτόματη εστίασή κλπ βρήσκεις και μεταχειρησμένους.. 

Επεξ/σία από hayas88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες και κατατοπιστικές.

 

Πάντως ακόμα κλίνω στην Mirrorless Samsung ΝΧ300. Έχει σίγουρα μερικά αρνητικά αλλά δε νομίζω ότι θα με ενοχλήσουν ιδιαίτερα. Να πω πάλι ότι εκτός από την κλασική χρήση, θέλω να ασχοληθώ και με macro. Νομίζω πως αναφέρθηκε σε προηγούμενο post ότι αγοράζοντας έναν κατάλληλο επιπλέον φακό, μπορώ να κάνω τη δουλειά μου μια χαρά.

 

EDIT:

Με κάποιον αντάπτορα και χωρίς αυτόματη εστίαση. Ε εντάξει, δεν είναι και τόσο σοβαρό πρόβλημα νομίζω.

Επεξ/σία από silve
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα έτσι και αλλιώς macro χειροκίνητα θα τράβαγες και auto focus να ήταν ο φακός , αντάπτορες και extensions tubes Μπορείς να βρείς με λίγα ευρώ στο ebay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...