Προς το περιεχόμενο

Χόμπι και Φωτογραφία - Αγορά DSLR


silve

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε ξέρω αλλά με έχει κεντρίσει πολύ το ενδιαφέρον η Samsung NX300. Αν δεν υπάρξει κάποια καλύτερη πρόταση σε αυτά τα χρήματα, λογικά θα προβώ σε αγορά σύντομα! Και δείγματα που είδα στο flickr άφησαν απόλυτα ικανοποιημένο για τη δουλειά που τη θέλω.

 

Θα περιμένω λίγες ημέρες ακόμη πάντως πριν την αγοράσω.

:)

 

EDIT:

Επίσης να ρωτήσω, επειδή αργότερα θα χρειαστώ σίγουρα και κάποιον επιπλέον φακό, γιατί αρέσκομαι και στις macro φωτογραφίες, βρίσκω εύκολα να φανταστώ, έτσι; Θέλω να πω ότι, δεν νομίζω να υπάρχει θέμα που είναι mirrorless;

Επεξ/σία από silve
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω αλλά με έχει κεντρίσει πολύ το ενδιαφέρον η Samsung NX300. Αν δεν υπάρξει κάποια καλύτερη πρόταση σε αυτά τα χρήματα, λογικά θα προβώ σε αγορά σύντομα! Και δείγματα που είδα στο flickr άφησαν απόλυτα ικανοποιημένο για τη δουλειά που τη θέλω.

 

Θα περιμένω λίγες ημέρες ακόμη πάντως πριν την αγοράσω.

:)

 

EDIT:

Επίσης να ρωτήσω, επειδή αργότερα θα χρειαστώ σίγουρα και κάποιον επιπλέον φακό, γιατί αρέσκομαι και στις macro φωτογραφίες, βρίσκω εύκολα να φανταστώ, έτσι; Θέλω να πω ότι, δεν νομίζω να υπάρχει θέμα που είναι mirrorless;

αν έχεις σκοπό να πάρεις manual φακούς ( υπάρχουν αρκετοί macro φθινοι ) οι Mirrorless είναι μονόδρομος λόγο του οτι με αντάπτωρες μπορούν να πάρουν οτι φακό υπάρχει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει μετά από αυτές τις απαντήσεις κιόλας, ανεβαίνει το ποσοστό της αγοράς για τη Samsung. Πολύ λίγα αρνητικά βλέπω να υπάρχουν, οπότε νομίζω πως είναι μονόδρομος πλέον...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει μετά από αυτές τις απαντήσεις κιόλας, ανεβαίνει το ποσοστό της αγοράς για τη Samsung. Πολύ λίγα αρνητικά βλέπω να υπάρχουν, οπότε νομίζω πως είναι μονόδρομος πλέον...

Κι εγω τη ζαχαρώνω την Samsung...οσο σκέφτομαι οτι πριν 4-5 μήνες την είχε το e-shop στα 319€ για αρκετο χρονικό διάστημα και δεν την πήρα ξενερώνω...Το μονο αρνητικό κατα την γνωμη μου είναι το φλας που είναι εξωτερικό, δεν είναι ενσωματωμένο.

Επεξ/σία από Federer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι κατα καποιο τροπο νομιζω πως σε τετοια τιμη ειναι καλυτερο να παει σε dslr εισαγωγικο.

Αυτο που λεω δεν εχει να κανει με την ποιοτητα των φωτο αλλα με το af ειδικα σε πιο σκοτεινες καταστασεις.

 

Κ το μεγεθος δεν ειναι τιποτα το τρομερο οπως τα μεγαλα βαρια μοντελα.

Η d3200 σε κιτ ή η d5100 θα τον ικανοποιησει με την αποδοση ειδικα στο af κομματι και θα εχει δωσει ενα ποσο το οποιο ειναι τιμιο γι αυτο που εχει παρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το καλό είναι επίσης ότι έχει και Viewfinder η D3200 ενώ η Samsng όχι. Δε ξέρω ρε παιδιά, τώρα αρχίζω και μπερδεύομαι ακόμα περισσότερο...

Επεξ/σία από silve
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτά καλές οι dslr αλλα αν θέλεις να αγοράζεις manual φακούς m42 η oti mount να ναι δεν κάνουν ειδικά η νικον π είναι το χειρότερο σύστημα απο την άποψη συμβατότητας....  επίσεις σου προτείνω να πάρεις sony μόνο και μόνο επιδεί παίρνει speedbooster που τώρα μπορεί να μην ξέρεις τι είναι αλλα σε μερικούς μήνες αν εξαντλήσεις της δυνατότητες της και θέλεις το κάτι παραπάνω με 140 ευρώ θα έχεις κάδρο απο full frame kai 1stop κέρδος στο φώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το καλό είναι επίσης ότι έχει και Viewfinder η D3200 ενώ η Samsng όχι. Δε ξέρω ρε παιδιά, τώρα αρχίζω και μπερδεύομαι ακόμα περισσότερο...

Δε χρειαζεται να μπερδευεσαι.

Πρεπει ομως να ξερεις τι ζητας..

 

Ενα μοντελο οπως η d3200:

- Πιο στιβαρη στο χερι

- Καλυτερο af σε χαμηλο φωτισμο

- Οptical viewfinder

- Μεγαλη πληθωρα φακων και αξεσουαρ nikon

- Σιγουρα σε continuous af καλυτερη απο mirrorless στα ιδια λεφτα με περισσοτερες in focus φωτο σε burst mode

 

mirrorless

- πιο ελαφρια και πιο μικρη (οχι μεγαλες διαφορες ομως)

- Σιγουρα καλυτερη συνδεσιμοτητα με wifi, ισως gps και δε συμμαζευεται

- Πιο μικροι φακοι για μεταφορα

 

Εγω προσωπικα σε αυτη τη τιμη για pure photography θα πηγαινα σε dslr

 

Eπισης ειναι τοση μεγαλη η πληθωρα σε nikon και canon φακους που βρισκεις ακομα και σε manual φθηνους κυριολεκτικα τα παντα.

Αν ασχοληθεις με καποιο προγραμμα επεξεργασιας οπως το lightroom οι nikon, canon ειναι απολυτα συμβατες για γρηγορες διορθωσεις.

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...