Προς το περιεχόμενο

Χόμπι και Φωτογραφία - Αγορά DSLR


silve

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά!

 

Ανοίγω αυτό το θέμα, γιατί αποφάσισα να ασχοληθώ λίγο πιο σοβαρά με την φωτογραφία και για αυτό χρειάζομαι και την πολύτιμη βοήθειά σας.

 

Καταρχάς να σας πω ότι ήθελα από καιρό να ασχοληθώ με τη φωτογραφία απλά τώρα νομίζω πως είναι η περίοδος που μπορώ πιο άνετα (και λόγο διάθεσης χρόνου) να ασχοληθώ περαιτέρω. Δεν είμαι εντελώς άσχετος με το αντικείμενο, γνωρίζω 2-3 πράγματα για την φωτογραφία, αλλά θέλω να μάθω περισσότερα για πιο "επαγγελματικά" αποτελέσματα, αν μπορώ να το πω έτσι. Για αυτό λοιπόν, θα χρειαστώ και μια φωτογραφική μηχανή DSLR. Επειδή δεν έχω ψάξει μάρκες, τι πρέπει να έχει μια καλή DSLR μηχανή κλπ, θα ήθελα λίγο τη βοήθειά σας για να βρω, μια κατάλληλη. Τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω είναι 350 ευρώ. Λογικά, αν δεν κάνω λάθος, ευελπιστώ πως υπάρχουν καλές επιλογές σε αυτά τα χρήματα. Δεν μου χρειάζεται (προς το παρών τουλάχιστον) επαγγελματική μηχανή των 800σίων ευρώ, αλλά μια μηχανή για κάποιον που μπαίνει σιγά - σιγά στο χόμπι της φωτογραφίας.

 

Μέχρι στιγμής, είχα μια φωτογραφική ψηφιακή compact και ό,τι φωτογραφίες τραβούσα με το κινητό μου. Σας δίνω μερικά δείγματα φωτογραφιών (επεξεργασμένες και με λίγο Photoshop) που έχω βγάλει για να δείτε σε τι επίπεδο είμαι και ποια περίπου μηχανή DSLR ταιριάζει σε μένα.

 

Επίσης και τελειώνω, αν γνωρίζετε κάποια βιβλία ή σελίδες στο internet (σοβαρές όμως) με τεχνικές και μυστικά τhς φωτογραφίας, για να μαθαίνω συνεχώς και να βελτιώνομαι.

 

Ελπίζω να μη σας κούρασα. Περιμένω τα σχόλια και τις προτάσεις σας!

:)

post-161517-0-56268700-1423575118_thumb.jpg

post-161517-0-29028300-1423575123_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα σε ενδιέφεραι και κάτι σε μεταχειρισμένο σε αυτά τα χρήματα που θα έχεις και πιο πολλές/καλές επιλογές?

 

Όπως σου είπε και ο hayas, δες και mirrorless.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Mirrorless τι είναι παιδιά; Η αλήθεια είναι ότι πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο. Είναι κατώτερες των SRL; Θα προτιμούσα καλύτερα καινούργια μηχανή. Αν όμως μια καινούργια με 350 ευρώ δε κάνει για τη δουλεία που θέλω, ίσως να πάω και για μεταχειρισμένη. Ανάλογα και την περίπτωση κιόλας.


Μπορείτε να μου πείτε έτσι ενδεικτικά τα θετικά και τα αρνητικά των Mirrorless;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία, πάω για διάβασμα και θα επιστρέψω με ερωτήσεις!

 

 

EDIT:

Λοιπόν, απ' ότι κατάλαβα οι Mirrorless έχουν αρκετά θετικά και λίγα αρνητικά, που είναι η διάρκεια της μπαταρίας, στο συνεχόμενο autofocus, τα Red Dot Patterns όταν έχει πολύ ήλιο και ότι lagάρει μερικές φορές σύμφωνα με το κείμενο που διάβασα.

 

Στην τελική τι μου προτείνετε λοιπόν για μια Mirrorless μηχανή; Με τα 350 ευρώ βρίσκω μια αξιοπρεπή για αυτά που ζητάω; Ποια μάρκα και τι θα πρέπει να έχει ή να μην έχει; Δε γνωρίζω και πολλά από τεχνικά χαρακτηριστικά. Επίσης οι Mirrorless βγάζουν καθαρές φωτογραφίες σε χαμηλό φωτισμό; Γιατί εκεί νομίζω πως φαίνεται και η ποιότητα της μηχανής.

Επεξ/σία από silve
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mέχρι να σου απαντήσουν οι πιο γνώστες, ρίξε μια ματία στην ιστοσελιδα flickr όπου πατώντας στην αναζήτηση πάνω δεξία το μοντέλο της κάμερας που σε ενδιαφέρει, μπορείς να δεις φωτογραφίες που έχουν τραβηχτέι με αυτή (μπαίνοντας σε μια φωτό συνήθως από κάτω λέει με τι κάμερα τραβήχτηκε και σε τι ρυθμίσεις).

 

Από εκεί και πέρα και εγώ για mirrorless ψάχνομαι και θα πάρω. Αν θες dslr ανέβα 50 ευρώ και πάρε την d5100 kit αλλίως χτύπα καμιά mirrorless και είσαι μια χαρά.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α μάλιστα, ωραία ιδέα αυτή με το flickr για να δεις δείγματα των μηχανών! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Αναμένω λοιπόν και άλλες γνώμες σχετικά και με Mirrorless μηχανές!

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ αυτή κοιτάω αλλά δεν σου είπα τίποτα γιατί δεν είμαι και ο πλέον κατάλληλος για αυτό. Αλλά αφου την ξεχωρίζεις και εσύ και γενικά λένε καλά λόγια, καλά την κοιτάω και εγώ. :P

 

Απο εκεί και πέρα, μέχρι ώρας ψάχνω για το ποιά απο αυτές: sony a5000 (για την 6000 λένε πολύ καλά πράγματα αλλά κάνει αρκετά), nx300, nex 3n, ex2f, nx 1000, nx 2000 ''αξίζει'' περισσότερο για μένα και το τι θέλω να τραβάω με βάση το κόστος, τις δυνατότητες κλπ της κάθε μίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως είναι καλό ότι το μέσο μάτι διέκρινε κάτι στη Samsung NX300. Υπάρχουν όντως αρκετές επιλογές που σίγουρα σε μπερδεύουν από ένα σημείο και μετά και δεν ξέρεις τι να επιλέξεις.

 

Ας μας πει λοιπόν και κάποιος περισσότερο γνώστης τι προτείνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτα τα χρηματα πιστευω πως ειναι αριστη αγορα η samsung nx 300.

 

Αλλα εχει ενα τρομερο μεινεκτημα(μαζι με τις υπολοιπες της κατηγοριας της),δεν εχει οφθαλμοσκοπειο(evf).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι σωστά, αλλά επειδή εγώ δεν είμαι και τόσο γνώστης, είναι μεγάλο μείον; Δηλαδή θέλω να πω ότι έχοντας μια μηχανή με οφθαλμοσκόπειο τι κερδίζεις;

Επεξ/σία από silve
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σημαντικό να υπάρχει οφθαλμοσκοπιο είναι άλλη φιλοσοφία φωτογραφίας θα το καταλάβεις όταν αρχίσεις και τραβάς... Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις Sony επιδει υπάρχουν ποιο πολλά μεταχειρισμενα ανταπτωρες speedbooster κλπ αλλά και η Samsung αν δεν έχεις σκοπό να ασχοληθείς πολύ μια χαρά επιλογή είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...