Προς το περιεχόμενο

Linux Ubuntu ή κατι αλλο;


k_skidrow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα

θελω να αλλαξω σε ενα pc ενος φιλου το OS.

ειναι αρκετα παλιο pc με 2gb ram

διπυρηνο στα 1,7 κτλπ κτλπ.

 

οποτε σαν ιδεα μου ηρθε να του περασω τα ubuntu στο συστημα του.

ειναι καλη επιλογη;

θα δουμε διαφορα σε σχεση με τα 7αρια ultimate που ειχε πριν;

 

προτεινετε κατι αλλο σαν εναλλακτικη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι πολύ σχετικός με το θέμα.

Χωρίς να είμαι πολέμιος του LINUX ( έχω εγκαταστήσει ubuntu 14.04 LTS σε ένα λάπτοπ μου και είμαι σούπερ ευχαριστημένος).

Γιατί να το κάνεις αυτό?

Γιατί να απεγκαταστήσεις τα καλύτερα ίσως windows, αντιμετωπίζει ο φίλος σου κάποιο πρόβλημα που δεν λύνεται με άλλον τρόπο?

Τι διαφορές δηλαδή περιμένεις να δεις, αφού έχει ήδη ένα πολύ καλό λειτουργικό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

του κολλαει υπερβολικα στην πολυ απλη χρηση του.

π.χ browsing κτλπ..

 

οποτε πιστευω θα ηταν καλυτερα να βαζαμε τα ubuntu που ειναι πολυ πιο ελαφρια για να κανει την δουλεια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και το mint linux 

 

http://www.linuxmint.com/

 

το έχω βάλει σε αρκετά αδύναμα μηχανήματα και τρέχει άψογα συν ότι είναι ότι πρέπει για νέους στον χώρο του Linux. Το ubuntu είναι αρκετά βαρύ για τέτοια μηχανήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα lubuntu ειναι απο τα πιο ελαφρια.

προσωπικα προτιμώ Mint xfce αν ο υπολογιστης μπορει να τα σηκωσει αξιοπρεπώς. που μαλλον μπορει αφου μας λες οτι δουλευει με windows 7.

 

το ubuntu εχει πολυ βαρυ γραφικό περιβάλλον. καλυτερα δοκίμασε κατι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα είπαν μια χαρά τα παιδιά, εγώ θα προσθέσω και το Mint Mate που είναι η αγαπημένη μου distro.

Έχω και ένα netbook που εννοείτε είναι ποιο χαμηλών επιδόσεων (1,6 ghz, 1gb ram) με 7 και διάφορες διανομές (τώρα του φοράω LXLE) δεν είδα διαφορά, παραμένει χελώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειτε οτι ο firefox ή όποιο άλλο πρόγραμμα χρησιμοποιείς θελει τους ιδιους πόρους ανεξάρτητα το λειτουργικό. αυτό που μπορεις να κάνεις είναι να αλλαξεις τα προγράμματα σου. μια διανομη σαν το lxle με γραφικο περιβάλλον lxde είναι απο τις ελαφρυτερες αν οχι και η ελαφρυτερη απο όλες που σου εχει εγκατεστημενα οτι προγραμμα χρειαζεται ενας μέσος χρηστης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.7 Ghz αλλα ποιος επεξεργαστης?

 

Θα μπορουσες να δοκιμασεις και τα 8.1 που ειναι,λιγο πιο ελαφρια απο τα 7. 32bit φυσικα αφου εχεις 2GB

 

Αν εχεις antivirus στα 7 μαλλον αυτο σε καθυστερει περισσοτερο. Θα εβαζα το security essentials παροτι δεν τα πιανει ολα. Σε συνδυασμο με το malware bytes για scanning κατα περιπτωση

Στα 8.1 το security essentials περιλαμβανεται (ως κομματι του windows defender) οποτε δεν θα εβαζα κατι αλλο.

 

Αν τελικα τον πας σε linux, και αφου συνειδητα ξερει οτι καποιες υποχωρησεις ειναι αναποφευκτες (η ταδε web cam χωρις drivers η το δεινα plugin που υπαρχει μονο σε exe) θα προτεινα το linux mint debian edition με το ΜΑΤΕ. Μεχρι τωρα δεν ειχα πουθενα προβλημα με αυτο σε αντιθεση με τη Cinnamon εκδοση που ειναι κια πιο βαρια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τα ubuntu 14.04.1 πάνω σε pentium4 στα (2ghz) και με 1.5g ram...  λειτουργούν μια χαρά αρκεί να επιλέξεις τα 32bit.

Τα mint είναι το ίδιο καλά..... και οι δύο κοινότητες θα τον υποστηρίξουν σε απορίες. Θα πρότεινα τα ubuntu...... Τα Lubuntu είναι για πολύ χαμηλές δυνατότητες.... Επιπέδου pentium 3 kai ram 256MB.....

 

Θα σε συμβούλευα επίσης να κατευάσεις την 14.04.1 και όχι την 14.10 επειδή έχει περισσότερο καιρό υποστήριξη και είναι περισσότερο δοκιμασένη....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Το zorin OS είναι επίσης διανομή Linux

2. Στο επίσημο documentation τους προτείνουν στους χρήστες όταν είναι καιρός για αναβάθμιση να κάνουν format την παλιά εγκατάσταση και να εγκαθιστούν από την αρχή την καινούργια. Αναβάθμιση του κώλου ονομάζεται αυτή...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...