Προς το περιεχόμενο

sony dsc hx300 VS nikon D3100


kelkost

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κοιτα dollyyy19, επειδή μιλάμε για την συγκεκριμένη sony, την εχεις ή την είχες ποτέ στην κατοχή σου; την έχεις δουλέψει;  κοίτα , βασικά πριν την αγοράσω, ηθελα να πάρω μια καλή μηχανή, δεν σε εντελώς αρχάριο επίπεδο και δεν είχα ιδέα τι παίζει απο ψηφιακές μηχανές. για μένα λοιπόν ασχολήθηκε ο αντρας μου, οπου κατέλειξε να αγοράσουμε το συγκεκριμένο μοντέλο. το συγκεκριμενο μοντέλο το πρότεινε κάποιος φιλος του, αρκετά καλά γνώστης της φωτογραφίας. ερασιτέχνης φωτογράφος, με πολύ ψώνιο για το είδος, εχει οργώσει όλη την Ελλάδα και εχω δει το έργο του, εχει κάνει τρομερό έργο. κατελειξαν λοιπον στο συγκεκριμενο μοντελο (340 ευρω η αγορα της πριν εναμησι χρονο) γιατι πρωτον, εχει τον φακο CARL ZEISS της sony-απο τους κορυφαιους φακους τησ sony. κιαι δευτερον ο αντρας μου δελεαστηκε απο το zoom 50. μετα ομως απο μισο χρονο χρησης της και ενα αποτελεσμα π.χ. 1000 λήψεων, δεν εντυπωσιαστηκα απο το αποτελεσμα. ναι, ολοι μου λέγανε δεν ξερεις να την χρησιμοποιεις. ειδα και ληψεις απο τον αντρα μου ο οποιος υποτιθεται οτι εκανε σεμιναρια με τον ερασιτεχνη φωτογραφο...τσίφος. την δίνω και στον ερασιτεχνη φωτογραφο, κανει τις λήψεις του με χειροκινητες ρυθμήσεις, βαζω το στικάκι στον υπολογιστή, ακομα μεγαλύτερη απογοητευση. μην μου πειτε οτι φταίει η οθόνη του υπολογιστη, τις είδα και στο λαπτοπ που εχει κορυφαια καρτα γραφικων τελος παντων, ειναι αριστο εργαλείο, το ίδιο αποτέλεσμα. τι να πω, ειχα πολύ μεγάλες προσδοκίες για τα χρήματα που έδωσα; να πω οτι δεν ασχολήθηκα; μα υποτιθεται οτι την πηρε και στα χερια του γνωστης του είδους με πάλι τραγικο αποτέλεσμα. πραγματικα αν καταφερω το βραδυ θα σας βάλω αρχεια με φωτογραφίες για να δειτε τι ακριβως εννοώ και αν εχω κάνει κάτι λάθος εγω  :-/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μην βαζεις επεξεργασμενη φωτο.βαλε την οριτζιναλ να δουμε τα εξιφ.............αλλα δεν πιστευω να βγαινει καλυτερη.υποθετοντας οτι αυτη που ανεβασες ειναι η καλυτεροτερη της μηχανης σου,σε ξαναρωταω:νομιζεις οτι με μια δσλρ και κοστος κατω του 500αρικου (οχι 340-350 που εδωσες εσυ),νομιζεις λοιπον οτι μπορεις να βγαλεις τετοια φωτο?????????????????????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Only jpg...... :ph34r:

 

 

Eπισης ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ διαφορες στους sensors και στα pixels sizes and densities..... Φυσικα υπερ της D3100 που ειναι και 3 χρονια πιο παλια...... αλλα ειναι DSLR.....

 

http://www.digicamdb.com/compare/sony_cybershot-dsc-hx300-vs-nikon_d3100/

Επεξ/σία από Unabomber
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aperture (35mm equiv.)f15.7 - f35.4 

LOL

 

 

οτι πρεπει για πορτραιτα

 

 

το μοναδικο πλεονεκτημα που εχει ειναι η καλυτερη αναλυση οθονης...

Επεξ/σία από Ntinaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δλδ βγαζετε το φεγγαρι ανετοτατα ή εχετε 24αρη φακο,10 fps,3d φωτο,σπαστη οθονη,διπλο σταθεροποιητη κλπ κατω απο 800αρι και 10κιλο..........χαλαρα ολοι δσλρ...................

Επεξ/σία από dollyyy19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντομεταξύ το φεγγάρι είναι απο τα ποιο εύκολα θέματα αν θές να το τραβήξεις σε επίπεδο που ανέβασε κάποιος μια φωτογραφία, ούτε τρίποδο δεν χρειάζεται και με έναν 70-300 θα έιχες καλύτερα αποτελέσματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι περισσότερες φωτο που βγάζει κάποιος είναι το φεγγάρι, οπότε ζήτω τα τρελά ζουμ και οι αισθητήρες 1/2.3!

Πάρτε όλοι compact/bridge σύμφωνα με την ντόλυ...

 

post-266906-0-34896500-1424293368_thumb.jpg

Επεξ/σία από udroxoos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μετα απο ερευνα στους φακελους μου. βρηκα τις πιο χαλια φωτο που εχω τραβηξει με την sony αλλα και τις καλύτερες γιατι παραδεχομαι πως οταν ειχε κεφια εκανε και θαυματα,

 

ξεκινάω με τις χάλια.


μετα απο ερευνα στους φακελους μου. βρηκα τις πιο χαλια φωτο που εχω τραβηξει με την sony αλλα και τις καλύτερες γιατι παραδεχομαι πως οταν ειχε κεφια εκανε και θαυματα,

 

ξεκινάω με τις χάλια.

  

 

 

και συνεχίζω με τις just perfect. μην δινεται σημασια στο θέμα, δεν είμαι καν ερασιτέχνης, αλλα στην ποιότητα.

απλά το θέμα ειναι οτι για τις υπέροχες αυτες φωτογραφιες χρειάστηκε απλετο φως ηλιου. δηλαδη μια φωτεινη ημέρα, ήτε η χρήση φλάς. σε συνθήκες χωρις φως ηλιου η φλάς, το αποτέλεσμα ήταν στατικό; πως να το περιγράψω; αποτυπώνεται καλύτερα στις πρώτες 8 φωτογραφίες

Επεξ/σία από martha paok
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατι ειναι χάλια? ... Εμένα δεν μου φαινονται και τοσο χάλια για απλές καθημερινές οικογενειακές φωτογραφίες. Αυτο που πλήρωσες ήταν το τρελό ζοομ με μια σεβαστή ποιότητα.....

 

Οι διαφορές στις μηχανές φαινονται κατα βάση οταν αρχιζει και πέφτει ο ήλιος, εκει μια καλύτερη μηχανη - μεγαλύτερος αισθητηρας θα σου δώσουν καλυτερη ποιότητα. Σε κατασταση με άπλετο φώς και ήλιο ολες καλα βγάζουν

 

παράδειγμα...

 

fk1ik1.jpg

 

την εκοψα στα ματια για να δεις λεπτομερια...τραβηχτηκε με lumia 1020 αξιας 250 ευρώ

 

b5fk9j.jpg

 

και αυτο κομμενο στα ματια...αυτη τραβήχτηκε με dslr αξιας 3500 ευρώ...

 

και οι δυο τραβηχτηκαν μεσημερι σε σπίτι...Οι διαφορές σε συνθηκες καλου φωτισμου δεν ειναι τοσο χαοτικές

Επεξ/σία από Rush13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μην λες τετοια εδω μεσα.ολοι πρεπει να παρουν δσλρ......

και Mirrorless να πάρουν μια χαρά θα τραβάνε, bridge μην πάρουν μόνο ( εξαιρεση η rx10 )

Επεξ/σία από hayas88
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...