Προς το περιεχόμενο

sony dsc hx300 VS nikon D3100


kelkost

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απο οτι εγραψες,μονο ο μικρος αισθητηρας ισχυει.ολα τα αλλα ειναι υποκειμενικα.το αλλο που εγραψες,δειχνει και τις γνωσεις σου...επιδη εχει μεγαλο ζουμ,εχει και χαλια φακο,εγραψες........δεν συνεχιζω,δεν θελω να ξεκολλαω κολλημενους.αλλα ΔΕΝ χρειαζονται ολοι μια δσλρ....αυτο,χωνεψτε το....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

χαιρομαι που τα ξερεις ολα.

Ασχολησου με κατι που καταφερνεις, και ασε τις συμβουλες φωτογραφιας σε ατομα που οντως ξερουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τις mirrorless γιατι τις αποκλεισαμε ? 

δεν τις αποκλεισαμε.

μαλιστα και εγω ειχα παρει προσφατα την nikon 1 j3 στα 200 ευρω και με αλλα 200 εχω παραγγειλει τον 30-110 τηλεφακο. και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. δεν εχει μεγαλο αισθητηρα ουτε σκοπευτρο. αλλα δεν με πειραζει.

 

dollyyy19 & kelkost ειναι παρα πολλα πραγματα που δεν μπορω να σου εξηγησω σε λιγες σειρες. δυστυχως πρεπει να το ψαξεις απο μονος σου τι ρολο παιζει το καθε χαρακτηριστικο. αντιλιψη των πραγματων εχουμε ολοι μας εδω, οποιος δεν εχει ρωταει να μαθει. αλλα ενα-ενα την φορα.

Επεξ/σία από vaiosgtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανακαλυψατε την φωτογραφια τον τελευταιο χρονο και γινατε εξπερ; χμμμμ....μάϊστα.......δεν συνεχιζω,τα ντουβαρια,μπορει να καταλαβουν,για εσας ,δεν ειμαι σιγουρος......δεν χρειαζονται ολοι δσλρ.αν εσεις δεν μπορειτε να βγαλετε φωτο της προκοπης με κομπακτ,δεν σημαινει οτι δεν μπορει αλλος.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πολυυυυ πιο πισω αποταν γραφτηκες στο ινσομνια.....

και ο παππους μου ηταν φωτογραφος στον στρατο.

 

περα απο την ειρωνεια ή την πλακα εδω δεν διδασκουμε φωτογραφια. ομως ενας χρονος ειναι υπεραρκετος για να μαθεις το πως δουλευει μια φωτογραφικη και τα χαρακτηριστικά της.

 

και συγουρα μια compact συνηθως προσφερει οτι χρειαζονται οι περισσοτεροι. αλλα για να εχεις 50x zoom και καλη ποιοτητα θα πρεπει να ξοδεψεις παρα πολλα λεφτα. για να μην πω οτι ειναι αδυνατον.

Επεξ/σία από vaiosgtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν τις αποκλεισαμε.

μαλιστα και εγω ειχα παρει προσφατα την nikon 1 j3 στα 200 ευρω και με αλλα 200 εχω παραγγειλει τον 30-110 τηλεφακο. και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. δεν εχει μεγαλο αισθητηρα ουτε σκοπευτρο. αλλα δεν με πειραζει.

 

 

 

 

Χθες παρελαβα την δικη μου mirrorless μετα απο αναμονη καμιας εβδομαδας περιπου….. Επιτελους, λεω να βαλω λιγο στην ακρη το γομαρι( αν και δυσκολο) και να αφοσιωθω λιγο σε αυτη….  :-)

 

Αληθεια, πως μπορειτε χωρις σκοπευτρο ?  Δεν το λεω με κακια η οτι αλλο,  απλα απορια….  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ο παππους μου ηταν φωτογραφος στον στρατο.

 

περα απο την ειρωνεια ή την πλακα εδω δεν διδασκουμε φωτογραφια. ομως ενας χρονος ειναι υπεραρκετος για να μαθεις το πως δουλευει μια φωτογραφικη και τα χαρακτηριστικά της.

 

και συγουρα μια compact συνηθως προσφερει οτι χρειαζονται οι περισσοτεροι. αλλα για να εχεις 50x zoom και καλη ποιοτητα θα πρεπει να ξοδεψεις παρα πολλα λεφτα. για να μην πω οτι ειναι αδυνατον.

καλα την πας την κωλοτουμπα,αλλα δεν ξερεις προς τα που να την κανεις.λοιπον,σωστα,εσυ με την δσλρ θα πρεπει να τα χωσεις κανονικα τα μπικινια αλλα και να ξουβαλας και ενα πεντακιλο,για να βγαλεις ισαξια φωτο με μια bridge των 250-350 € και 400 γραμαριων.η οποια ,οτι και να γραφεις,βγαζει ανετα εκτυπωσιμα αρχεια σε α4.και ενω εσυ θα κοροιδευεις αυτον που αγορασε την σουπερ ζουμ για τα μαυρα χαλια σε ποιοτητα των φωτο του,αυτος θα εκτυπωνει αυτα τα μαυρα χαλια φωτο.εσυ,τι θα εκτυπωνεις;αν εκτυπωνεις βεβαια.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα, μην εξισωνουμε τις bridge με τις dslr….. Eιναι αστειο.

 

(το πεντακιλο που ειπες, ειναι λιγο…. χαχαχα) Μας εχει φυγει η μεση….  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εβγαλα και το φεγγαρι με zoom. τελειο zoom δεν αντιλέγω αλλα τι να το κάνεις το zoom 50x ; κάθε μέρα το φεγγάρι θα βγάζεις; το θέμα είναι η ποιότητα της εικόνας. το προσπάθησα αρκετά με την συγκεκριμένη sony. εδωσα και σε ερασιτέχνη φωτιγράφο να μου τραβηξει φωτο με τις χειροκινητες ρυθμήσεις. και στον αντρα μου επίσης. το αποτέλεσμα ήταν οχι απλά απογοητευτικό, αλλα τραγικό. οι εικόνες με φλάς ή με απλά το φώς του ηλιου, καταπληκτικές. οι φωτογραφίες χωρίς έντονο φωτισμό. απλά του μετρίου. απλά αν θα πήγαινα σε μια nikon dslr δεν θα επέλεγα την d3100. προσωπικα εχω βάλει στόχο για την d5200. 32 σημεία εστίασης είναι αυτα. α μην νομίζεται οτι η sony λόγω του οτι είναι compact ειναι πιο ευχρηστη απο την dslr. τουλάχιστον σε θέμα όγκου δεν διαφέρει


κρίμα πάντως θα σου πουλούσα την δικιά μου, που ηταν σχεδόν αχρησιμοποίητη. τωρα την πουλησα :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες παρελαβα την δικη μου mirrorless μετα απο αναμονη καμιας εβδομαδας περιπου….. Επιτελους, λεω να βαλω λιγο στην ακρη το γομαρι( αν και δυσκολο) και να αφοσιωθω λιγο σε αυτη….  :-)

 

Αληθεια, πως μπορειτε χωρις σκοπευτρο ?  Δεν το λεω με κακια η οτι αλλο,  απλα απορια….  :-)

η αληθεια ειναι οτι και εγω θα ηθελα ενα σκοπευτρο αλλα δεν ειχα παραπανω λεφτα. υπαρχουν και mirrorless με σκοπευτρο.(ηλεκτρονικο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικη μου εχει σκοπευτρο κανονικα, αν και ηλεκτρονικο κανει καλα τη δουλιτσα του. :)

 

Συνηθισα απο το γομαρι τοσα χρονια και μου κακοφανηκε οταν πηγα να βγαλω μεσω οθονης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...