Προς το περιεχόμενο

sony dsc hx300 VS nikon D3100


kelkost

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα,

έχω πετύχει τις παραπάνω φωτογραφικές μηχανές σε ίδια περίπου τιμή και βρίσκομαι σε δίλημμα.

Είμαι εντελώς αρχάρια και θα μου φαινόταν ενδιαφέρον να πειραματιστώ με μια φθηνή dslr ( Nikon D3100 Digital SLR Camera -18-55mm από τη μια. Από την άλλη όμως η sony φαίνεται να έχει αρκετά καλά χαρακτηριστικά. Δε νομίζω πως θα μπω αργότερα στη διαδικασία να αλλάξω φακούς για τη dslr.

Ποια θα προτείνατε;;

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από kelkost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τσιμπα την σονυ να χαθεις στις δυνατοτητες της.στα νυχτερινα θα χρειαστεις τριποδο.σε χαμηλο φωτισμο,μην τσιγκουνευτεις το φλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω που είχα της sony hx300 δεν έμεινα ευχαριστημένη απο τις απιτήσεις που είχα σαν αρχάρια. στα αυτόματα προγράμματα εχω βγάλει καταπληκτικές φωτιγραφίες αλλα εχω βγάλει και πολύ χάλια. κάτι δεν μου πήγαινε καλά δεν ξέρω όμως τι. μου λέγανε οτι πρέπει να μάθω να την χειρίζομαι στο manual. ίσως ήθελε περισσότερη προσπάθεια απο μένα, αλλα θεωρώ πως μια καλή μηχανή που έχω απαιτήσεις απο αυτήν, τουλάχιστον στα αυτόματα προγράμματα δεν πρέπει να με απογοητεύει. κατα τα άλλα, κορυφαιο zoom 50x πραγματικά, το φλάς με πέδεψε αρκετά καθώς απο πρόγραμμα σε πρόγραμμα άλλαζαν και οι ρυθμήσεις του, γενικά για να βγάλω μια καλή φωτογραφία έπρεπε να δοκιμάζω πολλα προγράμματα και με λίγες πιθανότητες να το καταφέρω και ακόμη λιγότερες όταν έχεις να στήσεις δυο πιτσιρίκια για να τα βγάλεις φωτογραφία :-(

Επεξ/σία από martha paok
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαρθα,η βιαζοσουν,η δεν ειχες ορεξη να μαθεις.ολες οι μηχανες που σου δινουν δυνατοτητα πληρως χειροκινητων ρυθμισεων,μπορουν να κανουν τα παντα....με bridge,εβγαλα καλυτερες φωτο του φεγγαριου,και αμεσα,ενω με δσλρ και φακο 800αρη,μεχρι να πλησιασω την φωτο της σουπερ ζουμ,εφαγα ενα πενταλεπτο.....με κυριοτερο θεμα την σταθεροποιηση,την οποια εχουν οι bridge αρκετα εξελιγμενη.για να κανεις αυτα που σου επιτρεπει μια bridge, με μια δσλρ,θα πρεπει να βαλεις πολυ χρημα και να φας πολυ κουβαλημα.το μυστικο ειναι να μαθεις τα χουγια της μηχανης σου,για να μπορεις να κανεις την δουλεια σου γρηγορα και με το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα.αυτο θελει δουλεια,πρεπει να θελεις να ασχοληθεις.σε αλλη περιπτωση,παρε μια απλη κομπακτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπιζω να σε προλαβα και να μην την αγορασες ακομα. εγω συμφωνω με τον Ntinaras. κοιτα για καποια mirrorless εαν σου φενεται πολυ μεγαλη η dslr. να το ξερεις καλα οτι αποκλειεται μια compact να εχει τα ιδια αποτελεσματα με μια mirrorless ή dslr. ειδικα αυτο το ζοομ μου τα δινει στα νευρα. θα το καταλαβεις και μονη σου εαν αγορασεις την sony οτι οι φωτογραφιες σου με τερμα ζουμ θα εχουν χαλια ποιοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ακριβεια δεν την αγορασα ακομα γιατι δεν προλαβα την προσφορα των 269  οποτε ειπα να περιμενω για να το σκεφτω λιγο ακομα. 

Θα μπορουσα ισως να συγκεντρώσω κι άλλα χρήματα και να έπαιρνα αυτην την dslr :
http://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/fotografikes-mixanes/Nikon-Digital-Camera-D3200-Kit-18-55-II-VR-137090.htm

αντι για την sony. 

Γι αυτην τι λετε;  :-D 
Η αληθεια ειναι οτι ειναι δελεαστικο το ζουμ της sony, ποσο μαλλον σε αντιθεση με το ζουμ μιας dslr  στην οποια πιθανοτατα δε με βλεπω να αλλαζω συντομα φακο.. αλλα μετρα πολυ για μενα η ποιοτητα της φωτογραφιας και των video. 

Απλα δεν ξερω αν αυτα που θα κερδισω αγοραζοντας την dslr αξιζουν τη διαφορα χρηματων .. περιπου 100 ευρω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι τοσο πολυ κολλημα με το ζουμ? Για να δεις ζουμ σε dslr, πρεπει να παρεις τηλεφακο.... και για να βγαλεις φωτο με μεγαλο ζουμ πρεπει να τα σταξεις σε καλο φακο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ακριβεια δεν την αγορασα ακομα γιατι δεν προλαβα την προσφορα των 269  οποτε ειπα να περιμενω για να το σκεφτω λιγο ακομα. 

Θα μπορουσα ισως να συγκεντρώσω κι άλλα χρήματα και να έπαιρνα αυτην την dslr :

http://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/fotografikes-mixanes/Nikon-Digital-Camera-D3200-Kit-18-55-II-VR-137090.htm

αντι για την sony. 

Γι αυτην τι λετε;  :-D 

Η αληθεια ειναι οτι ειναι δελεαστικο το ζουμ της sony, ποσο μαλλον σε αντιθεση με το ζουμ μιας dslr  στην οποια πιθανοτατα δε με βλεπω να αλλαζω συντομα φακο.. αλλα μετρα πολυ για μενα η ποιοτητα της φωτογραφιας και των video. 

 

Απλα δεν ξερω αν αυτα που θα κερδισω αγοραζοντας την dslr αξιζουν τη διαφορα χρηματων .. περιπου 100 ευρω !

http://www.skroutz.gr/s/332337/Nikon-D5100-Kit.html

 

εδω εισαι

ασε τα ζουμ και τις μαλακιες και παρε μια σοβαρη μηχανη που δεν θα ειναι για πεταμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"

έχω πετύχει τις παραπάνω φωτογραφικές μηχανές σε ίδια περίπου τιμή και βρίσκομαι σε δίλημμα.

Είμαι εντελώς αρχάρια και θα μου φαινόταν ενδιαφέρον να πειραματιστώ με μια φθηνή dslr ( Nikon D3100 Digital SLR Camera -18-55mm ) από τη μια. Από την άλλη όμως η sony φαίνεται να έχει αρκετά καλά χαρακτηριστικά. Δε νομίζω πως θα μπω αργότερα στη διαδικασία να αλλάξω φακούς για τη dslr.

Ποια θα προτείνατε;;

Ευχαριστώ"

 

 

οτι θα κανει με την dslr ,τα ιδια και περισοτερα μπορει να κανει και με την bridge.οτι και να σας ρωτησουν,οποιος και να ρωτησει,ξερω την απαντηση σας:παρε δσλρ............αντιληψη στον πατο..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι bridge ειναι η χειροτερη κατηγορια φωτογραφικων μηχανων.

ειναι ακριβες με ανυπαρκτη μεταπωλητικη αξια,τεραστιες, σχεδον οσο οι dslr, εχουν μικρο σενσορα οσο οι κομπακτ και επειδη εχουν μεγαλο ζουμ, εχουν τους χειροτερους φακους.

Δεν βλεπω ουτε ενα λογο υπαρξης τους

 

αντιθετως αν παρει μια d5100 ,θα εχει κλασεις ανωτερη ποιοτητα φωτογραφιας, ακομα κι αν δεν αλλαξει ποτε φακο.

Ακομα και ενας τελειως αρχαριος, στο auto Θα βγαλει μια χαρα φωτογραφιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...