Προς το περιεχόμενο

Περι απορροφητήρων ο λόγος!


ZELDA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα..

Εγώ μένω στον τρίτο και έχω καμινάδα για τον απορροφητήρα που βγαίνει στην ταράτσα, το τελικό είναι αυτό της φωτογραφίας. Όταν φυσάει πολύ τότε ο αέρας έρχεται μέχρι κάτω, σε αυτή την περίπτωση τη μπορώ να κάνω?

IMG_20240717_141236.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, pavloa είπε

σε αυτή την περίπτωση τη μπορώ να κάνω?

τσεκάρεις αν ο απορροφητήρας έχει ταμπερ που πιθανόν έχει έχει κολλήσει Εναλλακτικά βρίσκεις τρόπο και βάζεις  αυτό  Βροχή δεν βάζει ? Η κατι σαν της φωτο Τα βάζεις  γύρω - γύρω να μειώσουν κάπως Εννοείται ότι στην κάτω μεριά ανοίγουν για να φεύγει ο αέρας του απορροφητήρα 

Spoiler

image.jpeg.3bc2f732a5b8af299eb6bc400da3b97a.jpeg

 

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, hp8 είπε

τσεκάρεις αν ο απορροφητήρας έχει ταμπερ που πιθανόν έχει έχει κολλήσει Εναλλακτικά βρίσκεις τρόπο και βάζεις  αυτό  Βροχή δεν βάζει ? 

Ο απορροφητήρας ακριβώς από πάνω έχει ταμπερ και λειτουργεί. Έχει περίπου 8 μήνες που το βάλαμε και το έχω ελέγξει. 

Βροχή δεν ξέρω αν μπαίνει,πάντως κάτω δεν έχει φτάσει νερό, τώρα αν μπαίνει λίγο δεν το ξέρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pavloa είπε

Ο απορροφητήρας ακριβώς από πάνω έχει ταμπερ και λειτουργεί. Έχει περίπου 8 μήνες που το βάλαμε και το έχω ελέγξει. 

Το ταμπερ σου είναι διπλό σαν αυτά που έδειξα ? Προσέθεσαν κάτι δες την φωτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Krusty είπε

Μέλος στο skroutz κριτικάρει ότι αν υπάρχει γωνία κοντά στην Περσίδα να μην την πάρει κανείς. Προφανώς θα ανοίγουν δύσκολα με χαμηλή ροή. Είναι και μεταλλικές. Άρα και από τον αέρα στον εξωτερικό χώρο, ίσως δεν κινούνται τόσο.

Είμαι τελευταίο όροφο 5ο, βορινό σημείο και ανοιχτό απο παντού γύρω γύρω. Δεν στέκεσαι όρθιος το χειμώνα εκεί.

Δεν θα το ρισκάρω αν και είμαι σίγουρος οτι θα χτυπάνε λιγότερο, καθώς θα κάνουν πολύ περισσότερο θόρυβο αφού είναι μεταλλικές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Da_rudakos είπε

Είμαι τελευταίο όροφο 5ο, βορινό σημείο και ανοιχτό απο παντού γύρω γύρω. Δεν στέκεσαι όρθιος το χειμώνα εκεί.

Δεν θα το ρισκάρω αν και είμαι σίγουρος οτι θα χτυπάνε λιγότερο, καθώς θα κάνουν πολύ περισσότερο θόρυβο αφού είναι μεταλλικές.

 

Αν βρεις ακριβώς τα σημεία όπου χτυπάει η περσίδα με τον αέρα, θα μπορούσες να βάλεις αφρώδη ταινία διπλής όψης εκεί ή τσοχάκια για να μειώσεις το χτύπημα;

@Da_rudakos Αν τρίζουν οι πλαστικές περσίδες με τον αέρα το σπρέι λάδι σιλικόνης είναι ιδανικό για πλαστικά.

Επεξ/σία από Krusty
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/7/2024 στις 7:43 ΜΜ, hp8 είπε

Το ταμπερ σου είναι διπλό σαν αυτά που έδειξα ? Προσέθεσαν κάτι δες την φωτο

Ναι διπλό είναι αλλά πλαστικό. 

Στις 17/7/2024 στις 7:26 ΜΜ, hp8 είπε

τσεκάρεις αν ο απορροφητήρας έχει ταμπερ που πιθανόν έχει έχει κολλήσει Εναλλακτικά βρίσκεις τρόπο και βάζεις  αυτό  Βροχή δεν βάζει ? Η κατι σαν της φωτο Τα βάζεις  γύρω - γύρω να μειώσουν κάπως Εννοείται ότι στην κάτω μεριά ανοίγουν για να φεύγει ο αέρας του απορροφητήρα 

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.jpeg.3bc2f732a5b8af299eb6bc400da3b97a.jpeg

 

αυτά τι ακριβώς είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pavloa είπε

αυτά τι ακριβώς είναι?

Κάνεις 2 σαν αυτά από ψιλή λαμαρίνα (αλουμίνιο Εννοείται ότι είναι ολόκληρη μεταλλική επιφάνεια και όχι λαμακια ) Η πάνω πλευρά βιδώνεται η σφιγκεται  για να στερεωθούν Η κάτω ανοίγει γύρω στις  30 μοίρες Το μήκος να καλύπτει τις υπάρχουσες τρύπες Αποτέλεσμα να βγαίνει ο αέρας του απορροφητήρα αφ ενός αφετέρου οταν φυσάει να μην μπαίνει τόσο ελεύθερα αέρας Επιτυχία άγνωστη Πάντως αν το ταμπερ σου κλείνει σωστά δεν θα έπρεπε να είχες θέμα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας πούμε ότι θέλω να εγκαταστήσω καινούργιο ελεύθερο απορροφητήρα. Θέλω να αλλάξω την αλουμινένια εύκαμπτη σωλήνα σε PVC. Στην γωνία PVC βάζω και κόλλα για PVC για στεγανότητα και σταθερότητα ή απλώς κουμπώνω; Και μια ταινία τεφλόν δεν θα πρόσθετε σταθερότητα; Κάτω-κάτω βάζω και ροδέλα;

https://www.polychromo.gr/gwnia-f125-875-leykh-pvc

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...