Προς το περιεχόμενο

NX500: Κορυφαία mirrorless κάμερα από τη Samsung σε μικρές διαστάσεις


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε μεγεθος αιρθητηρα και fps, δεν νομιζω να υστερουν οι mirrorless. Αντιθετα οι dslr υπερτερουν σε ταχυτητα εστιασης και σε ευκολια χερισμου.

Για μας τους ερασιτεχνες ομως, που δεν θελουμε να κουβαλαμε βαρος και ογκο, μας καλυπτουν μια χαρα οι mirrorless.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μου πεις τουλάχιστον μία;

 

Και φυσικά ελπίζω να μην συγκρίνεις mirrorless system των 1000 ευρώ με DSLR των 300 ευρώ.

 

Τα δύο πιο σημαντικά που μπορώ να σκεφτώ είναι FPS και sensor size με ότι αυτό συνεπάγεται.

Πλάκα μου κάνεις... Sony a6000. 480€ σώμα apc-s αισθητήρα και 11 fps. Όσο για την εστίαση της που αναφέρθηκε στις mirrorless η a6000 τα βάζει με dslr διπλασιας και βάλε αξίας. Και είναι και περσινό μοντέλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα μου κάνεις... Sony a6000. 480€ σώμα apc-s αισθητήρα και 11 fps. Όσο για την εστίαση της που αναφέρθηκε στις mirrorless η a6000 τα βάζει με dslr διπλασιας και βάλε αξίας. Και είναι και περσινό μοντέλο. 

Αρχικά να πω ότι οτιδήποτε λέω αντικρούεται με το επιχείρημα "περί ορέξεως". Γιατί το τι θεωρεί ο κάθε ένας "δυνατότητα" σε μία φωτογραφική, εξαρτάται από τον σκοπό που την χρησιμοποιεί. Για μένα, προσωπικά, έχω να πω τα παρακάτω:

 

Για την sony που είποες:

 

mirrorless σημαίνει EVF αναγκαστικά. Χωρίς οπτικό viewfinder δυστυχώς εγώ δεν μπορώ. Θέλω να βλέπω χωρίς καμία απολύτως καθυστέρηση αυτό βλέπει και ο αισθητήρας. Ξέρω ότι σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού, ο EVF είναι πρακτικά καλύτερος.

 

Την a6000 δεν θα την βάλω στην ίδια κατηγορία ούτε με την canon 100D ούτε με nikon d3xxx.

 

high ISO handling αμφιβάλω άμα φτάνει τις 6D/D610, και low light focusing επίσης, δύσκολο να φτάσει κάποια τo center cross point της 6D (-3EV).

 

EVF σημαίνει επίσης περισσότερη κατανάλωση.

 

Για τις μόνες που θα μπορούσα να συγκρίνω πάντως, είναι η full frame mirrorless system σειρά της SONY.

 

Αλλά και πάλι υστερεί σε σημεία, αλλά υπερτερεί σε φορητότητα.

 

όπως είπα: περι ορέξεως..

 

Αλλά το ότι πλέον οι mirrorless system ξεπερνάν τις περισσότερες DSLR σε δυνατότητα... όχι.. (ακόμη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα ο,τι να ναι. Συγκρινεις μια aps-c φωτογραφικη με το δυναμικο ευρος και το iso μιας full frame 6D/d610.

 

Μιλας για EVF χωρις να εχεις χρησιμοποιησει καποιο. Υστερει ελαχιστα σε αποκριση και το πλεονεκτημα του ειναι αυτο ακριβως που θες, οτι βλεπει αυτο που βλεπει ο αισθητηρας με τις ρυθμισεις που εχεις κατι που το optical δεν μπορει να το κανει. Ναι σε καταναλωση ειναι περισσοτερο, αλλα εχω βγαλει συνεχομενα 500 φωτογραφιες σε διαρκεια γαμου/γλεντι και ειχα μεινει με 10%. Αν θες παραπανω αγορασε ενα grip με 2 μπαταριες. Δεν ειναι τοσο τραγικα οσο νομιζεις τα πραγματα.

 

Η a6000 εχει την τιμη των low-mid dslr και τις δυνατοτητες dslr του χιλιαρικου. Απο αποψη τιμης φυσικα και θα την βαλεις διπλα και στην 700D και D5xxx. Σε δυνατοτητες ομως; Γιατι βλεπω να περιμενεις επιδοσεις iso εφαμιλλες με Full frame των 1500€... 

 

Αυτη τη στιγμη το καλυτερο iso το εχει στις full frame μια mirrorless . Μεσα σε 3 χρονια εφτασαν τις dslr που οι dslr εκαναν 10 χρονια να το κανουν απο τις slr. 

Τωρα αν μου συγκρινεις φωτογραφικες 5-6 χιλιαρικα το σωμα για να πεις οτι μια mirrorless των 2000 ειναι χειροτερη, μαλλον βαζεις αυτογκολ.

 

Αλλα αφου θες να συγκρινεις την α6000 με την 6D οριστε.

 

http://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Sony-A6000-versus-Canon-EOS-6D___942_836

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά να πω ότι οτιδήποτε λέω αντικρούεται με το επιχείρημα "περί ορέξεως". Γιατί το τι θεωρεί ο κάθε ένας "δυνατότητα" σε μία φωτογραφική, εξαρτάται από τον σκοπό που την χρησιμοποιεί. Για μένα, προσωπικά, έχω να πω τα παρακάτω:

 

Για την sony που είποες:

 

mirrorless σημαίνει EVF αναγκαστικά. Χωρίς οπτικό viewfinder δυστυχώς εγώ δεν μπορώ. Θέλω να βλέπω χωρίς καμία απολύτως καθυστέρηση αυτό βλέπει και ο αισθητήρας. Ξέρω ότι σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού, ο EVF είναι πρακτικά καλύτερος.

 

Την a6000 δεν θα την βάλω στην ίδια κατηγορία ούτε με την canon 100D ούτε με nikon d3xxx.

 

high ISO handling αμφιβάλω άμα φτάνει τις 6D/D610, και low light focusing επίσης, δύσκολο να φτάσει κάποια τo center cross point της 6D (-3EV).

 

EVF σημαίνει επίσης περισσότερη κατανάλωση.

 

Για τις μόνες που θα μπορούσα να συγκρίνω πάντως, είναι η full frame mirrorless system σειρά της SONY.

 

Αλλά και πάλι υστερεί σε σημεία, αλλά υπερτερεί σε φορητότητα.

 

όπως είπα: περι ορέξεως..

 

Αλλά το ότι πλέον οι mirrorless system ξεπερνάν τις περισσότερες DSLR σε δυνατότητα... όχι.. (ακόμη)

 

Προφανώς δεν έχεις λειτουργήσει mirrorless για πάνω απο λίγες μέρες.

Ακόμα και τα ''lowend'' μοντέλα χωρίς EVF π.χ sony nex-3 είναι πολύ καλά. Kαι γρήγορα στο autofocus κ.τ.λ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα και από μένα. Ήθελα την γνώμη σας πάνω σε δύο τρεις mirrorless. Είμαι ανάμεσα στην olympus OM-D EM 10 Mark II kit(ED 14-42 II R) και την Canon EOS EM 3 18-55mm . Αλλα πιο πολύ κλείνω προς την olympus που διαθέτει κ σκοπευτρο. Θα ήθελα γενικά ένα ποιοτικό αποτέλεσμα και το bokeh στυλ.με ποια απ τος δύο θα καταφέρω καλύτερα τα παραπάνω? Με.προβλημάτιζουν λίγο τα 16 mp της olympus αλλά στο αποτέλεσμα παίζει ρόλο κ ο αισθητήρας κλπ έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...