Προς το περιεχόμενο

εγκατάσταση adobe flash player


johnyb98

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω προσπαθήσει με πολλούς τρόπους να εγκαταστήσω την τελευταία έκδοση του adobe flash player στο Ubuntu 10.04, αλλά δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα. Μέσω του tar.bz2 αρχείου που κατεβάζω. Η έκδοσή μου είναι i386.

 

Έχω ψάξει πολύ στο Google. Απαντήσεις και μέθοδοι από πολλά forums και sites. Τίποτα.

 

Το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι δεν παίζουν τα video στο YouTube, αλλά στο browser Firefox και μόνο. Σκέφτηκα μήπως δεν είναι συμβατή η τελευταία έκδοση του flash player με το 10.04. Αλλά αυτό το απορρίπτει το ότι τα video παίζουν στο Opera.

 

Δοκιμάζω στον ff 20.00 αλλά καί στον 35.00. Σε καμία από τις δύο εκδόσεις δεν παίζουν.

 

Μήπως μπορείτε να με βοηθησετε;

 

Ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες λιγο τι εχει ειπωθει εδω και τσεκαρε αν εχεις ηδη εγκατεστημενο το πακετο flashplugin-installer. Επισης σιγουρεψου πως δεν εχεις ταυτοχρονα εγκατεστημενη καποια opensource απομιμηση του flash, πχ το gnash.

 

http://www.insomnia.gr/topic/555887-flashplayer-ubuntu/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το google chrome δε χρειάζεται flashplugin. Για video στο Youtube χρησιμοποίησε το minitube...

 

Για τον firefox ενδιαφέρομαι.

 

Μου δούλεψε ως εξής:

 

Απ' το link που έδωσε εδώ ο jim_p έτρεξα από terminal

 
sudo apt-get install adobe-flashplugin
 

αλλά έπρεπε να μπω μετά καί στα add-ons του firefox και να κάνω disable to Shockwave Flash που ήταν εγκατεστημένο.

 

Ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως να αναβαθμισεις την 5 χρονων διανομη που εχεις?

 

Καλά, αυτό θα γίνει κάποια στιγμή. Όταν, όμως, απ' το layer των over-arxarius αναβαθμιστώ σε arxarius.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευκολάκι: βάζεις dvd, κάνεις εκκίνηση, σε ρωτάει κάποια πράγματα, του απαντάς και κάνεις εγκατάσταση...

 

Πέρα από το πείραγμα, η υποστήριξη σε τόσο παλιά έκδοση είναι περιορισμένη... οπότε βάλε διανομή που έχει ακόμα υποστήριξη να μπορούμε να βοηθήσουμε γιατί την έχουμε κι εμείς!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...