Προς το περιεχόμενο

Ποια mirrorless?


KAKADI

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον πουλαω αυτη τη στιγμη τον FF nikon εξοπλισμο μου (δειτε στις αγγελιες) καθως με επεισαν να παω σε mirrorless.

 

Στο μυαλο μου λοιπον τριγυριζουν οι εξης μηχανες..

 

Fuji XT-1

Fuji X-PRO 1

Sony A7

Sony a6000

 

Τι προτεινετε εσεις?

Δε με πειραζει τοσο ο APS-c σενσορας. Αλλα θα ηθελα το μεγαλο προτερημα των mirrorless να λαμψει σε σχεση με την D610 που ειχα..

 

Ξερω οτι η fuji εχει αβανταζ στους φακους αλλα απο κει και περα τι προτεινετε εσεις?

 

Απο φακους θελω σιγουρα εναν 35αρι και συζηταω και εναν πορτραιτου..

Δεν ειμαι πολυ φαν του ζουμ..

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ xt1 θα έπαιρνα αλλά να ξέρεις οτι με τον 35 μαζί φτάνει 2000 ευρώ και ο 56 1.2 κάνει κοντά στο χιλιάρικο.... το μεγάλο πλεονέκτημα εννοείς το μέγεθος ?  η έχεις στο μυαλό σου να χρησιμοποιείς και παλιούς φακούς manual ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλο πλεονεκτημα εννοω σε σχεση με αυτη που ειχα.. Δηλαδη να ειναι μαζεμενη..

 

Η xt-1 γενικα το ξερω πως ειναι πιο ακριβη και ειναι το μονο που με κραταει αλλα υπαρχει κ η λυση της μεταχειρισμενης οποτε δε θα δωσω κατι παραπανω απο οτι πουλαω..

 

Οχι παλιους φακους δεν εχω στο μυαλο μυαλο μου να χρησιμοποιω..

 

Για την fuji xpro 1 τι λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

την θεωρώ λίγο παλιά αν και φοβερή μηχανή. υστερεί σε κάποια σημεία όπως εστίαση υποτίθεται έχει και τον προηγούμενης γενιάς αισθητήρα γενικά χωρίς να σημαίνει  κάτι αυτό εγώ έχω την x-e1 ( έχει τον ίδιο αισθητήρα ) και την x100t ( τον νεώτερο ) και δεν μπορώ να σου πώ οτι έχουν κάποια τρελή διαφορά...

την χ pro 1  την κοιτάς λόγο οπτικού ?..

επίσεις μεταχειρησμένα fuji και ειδικά απο Ελλάδα πολύ δύσκολο 

Επεξ/σία από hayas88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα κοιταω περισσοτερο fuji παρα sony να σου πω την αληθεια..

Απλα η xpro 1 οσα review εχω δει εχει αποσπασει εξαιρετικα σχολια..

Γενικα την εχω βρει και σε super ευκαιρια στα 650 με grip και εξωτερικο φλας..

 

Και δεν ξερω αλλα αν πηγαινα σε sony η a6000 εχει πολυ καλυτερο vfm απ την a7..

Ναι φοραει aps-c αλλα δεν ειναι μονο αυτο τελικα που κανει μια καμερα πετυχημενη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο καλή και αν είναι ηα6000 δεν θα άλλαζα μία ff για αυτήν... και για την fuji δηλαδή δεν ξέρω κατα πόσο αξίζει γιατί μια χτ1 με φακό δεν την λές και τσέπης....   το άλλο θέμα είναι οτι υπάρχουν φήμες για αισθητήρα 24μπ απο fuji και για  x pro 2... δεν είναι τόσο καλή εποχή για αγορά κάμερας νομίζω.. ναι μεν είναι καλή η xpro1 αλλά είναι μηχανή του 12.... μάλλον για χτ1 θα κοίταζα που έχει όλες της ευκολίες τον σύγχρονών μηχανών και με το τελευταίο Update Πήρε πολλά πράγματα οπώς 1/32000 ηλεκτρονικό κλείστρο ( τραβάς μεσημέρι με  φ1.2 και διάφορα άλλα) επίσεις θα κοίταζα και για α7 απο την άποψη οτι έχω ένα φθινό ff Και φοράω πάνω οτι φακό έχω και έχω αρκετούς αλλα μάλλον δεν σε αφορά εσένα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...