Προς το περιεχόμενο

Xακέψαμε το τηλεχειριστήριο της τηλεόρασης με το raspberry pi


stratos15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν θα φύγεις από το σπίτι αυτός που έχει το τάδε σουπερ ντουπερ κινητό, κάποιος άλλος που είναι στο σπίτι πως θα χειριστεί τις συσκευές; Εκτός κι αν από το πολύ κινητό (20 στις 24 ώρες) έχει μείνει μόνος του.

Άραγε αν ο κάτοχος του κινητού μιλάει στο τηλέφωνο (είπαμε 20 ώρες ειναι αυτές) πως θα αλλαζει κανάλι ο άλλος; 

 

Άρα λοιπόν δε χρειάζεται ένας τροχός, αλλά πολλαπλοί τροχοί για να κάνουν κάτι που μια άλλη συσκευή το κάνει με πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα και ευκολία και με ασήμαντο κόστος. Το να πατάς κάποια κουμπιά χωρίς να χρειάζεσαι να κοιτας εκεί που πατάς, πιο γρήγορα και πιο άμεσα.

 

Το να μαθαίνεις αριθμητικές πράξεις, δεν έχει μόνο εκπαιδευτικό χαρακτήρα. Παρ'όλο που υπάρχουν υπολογιστές και υπολογιστές πάντα είναι χρήσιμο σε πρακτικό επίπεδο. Γι'αυτους που μπορουν και σκεφτονται με το μυαλό φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@capthookb

 

οκ αντε μια φορα ακομα :) ο τροχος εχει ανακαλυφθει....

 

1.αν εχει μεινει μονος του...δεν χρειαζεται κατι αλλο...απο το κινητο του.

 

2. αν εχει και αλλον στο σπιτι...universal remote controls..ανετρεξε στο λινκ του προηγουμενου ποστ μου.

 

και στην τελικη...ολοι πλεον εχουν ενα σμαρτφον..και με το ολοι εννοω ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ανθρωπων....αν εκλειψουν τα τηλεκοντρολ απο καποια αρρωστεια των ηλεκτρονικων συσκευων δεν χρειαζεται να τα ξανα-επινοησουμε....

 

Γιατι στην ουσια ο φιλος μας αυτο εκανε..εβγαλε τον δεκτη και το τσιπακι απο ΑΛΛΟ ΤΗΛΕΚΟΝΤΡΟΛ και τα βαλε σε μια πλακετα ηλεκτρονικων που την χειριζοταν ενα πισι και το προγραμμα ετρεχε σε web εφαρμογη που μεσω remote control την χειριζοταν σ το κινητο

 

Αυτο το λες χακια? ευκολια ? συγνωμη κιολας αλλα πιο περιπλοκο φτιαχνεις ρομποτ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τροχός έχει ανακαλυφθεί ναι. Ωστόσο υπάρχουν τροχοί διαφόρων τυπων π.χ. από παιδικών ποδηλάτων μέχρι τροχούς για caterpillar ή αεροπλάνα ή ξερω γω τι. Άλλοι με ζαντολάστιχα, άλλοι με σαμπρέλλα, άλλοι με ακτίνες, άλλοι ξύλινοι, άλλοι αλουμινίου άλλοι σιδερένιοι άλλοι carbon, άλλοι πλαστικοί.

 

Άλλος τρώει έτοιμο φαγητό που του το φτιάχνουν άλλοι, άλλος θέλει να μάθει να μαγειρεύει μόνος του.

Ας έχει ανακαλυφθεί ο τροχος->εστιατόρια και έτοιμα φαγητα.

 

Και το universal remote control τζάμπα είναι, έτσι; 

 

Μερικοί ασχολούνται με τα "περίπλοκα" γιατί μπορούν και βρίσκουν κάποιο ενδιαφέρον. Τις περισσότερες φορές και ευκολία που δε φαντάζονται οι μη υποστηρικτές της.

Ας μην αναφέρω πάλι παράδειγμα gui εναντίον τερματικού, γιατί θα χάσουμε την ώρα μας άσκοπα.

 

Χωρίς παρεξήγηση, αλλά μάλλον δεν έχεις ιδέα τι απαιτείται για να φτιάξεις ένα ρομπότ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@capthookb

 

Χωρις παρεξηγηση πρεπει να μαθεις τι σημαινει "σχημα λογου"..με την φραση με το ρομποτ ηθελα να υποδηλωσω οτι αυτο που εκανε ο φιλος ηταν αρκετα περιπλοκο ωστε να πεις..να ανακαλυψε/τροποποιησε το ηδη υπαρχον τηλεκοντρολ σε κατι καλυτερο , απλουστερο και πιο κομψο.

 

Αν τροποποιουσε ενα τηλεκοντρολ , του εβαζε touch screen , δυνατοτητα να χειριζεται πολλες συσκευες ταυτοχρονα (ισως και διαφορετικες)...και να κανει και γω δεν ξερω τι αλλο..τοτε ναι...υποκλιση.

 

Απο κει και περα....ισχυουν τα προηγουμενα ποστς μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως απορώ για ποιον λόγω τραβάει τόσο ζόρι ο μπήχτης...<br><br>

Οποιαδήποτε μετατροπή γίνει σε κάποιο hardware μπορεί να θεωρηθεί hacking, απλώς οι περισσότεροι εδώ μέσα όταν ακούνε την λέξη "hack" σκέφτονται τους τύπους με την μάσκα του Guy Fawks.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τραβηξα κανενα ζορι με την λεξη "χακεψαμε"... ισα ισα που δεν ημουν καν ο πρωτος που το σχολιασα...αν διαβασεις τα ποστς..απλα σε καποια φαση...συμφωνησα με αυτους..που εκφρασανε την διαφωνια τους με αυτο.

 

Ασε δε , που δεν εγινε καμμια μετατροπη σε κανενα hardware...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως ::NikoS::., έχω την εντύπωση ότι το hacking με την ευρεία του έννοια, είναι οποιαδήποτε "τροποποίηση/μετατροπή" κάνεις ώστε να κάνεις τη ζωή σου πιο εύκολη, ακόμα και στη βρύση του νιπτήρα.

Ο λόγος που έγραψα το παραπάνω μου μήνυμα είναι γιατί , αν το 15 στο όνομα του stratos είναι ηλικία, αυτά τα παιδιά θέλουν ενθάρρυνση και όχι να τους λέμε πως αυτό που προσπαθούν να κάνουν είναι "περιττό".

βρε ναι οκ υπάρχει μία ευρυτερη έννοια του όρου hacking αλλά προσωπικά δε πιστεύω ότι ταιριάζει στην περίσταση. 

 

Ο τροχος εχει ανακαλυφθει και λεγεται ---> http://www.logitech.com/en-us/universal-remotes

 

Παιρνεις ενα απο αυτα και χειριζεσαι μεχρι και το καζανακι που λεει ο λογος :) Βαλε + οτι με το κινητο στυλ galaxy s4 (οποιοδηποτε τελοσπαντων με υπερυθρες) χειριζεσαι tv/player/a/c ...+ κανα wireless φως ....εκλεισες απο θεμα αυτοματισμων :)

 

Οπως ειπα...ωραιο και εκπαιδευτικο θεμα...αλλα μεχρι εκει.

 

 

@capthookb

 

οκ αντε μια φορα ακομα :) ο τροχος εχει ανακαλυφθει....

 

1.αν εχει μεινει μονος του...δεν χρειαζεται κατι αλλο...απο το κινητο του.

 

2. αν εχει και αλλον στο σπιτι...universal remote controls..ανετρεξε στο λινκ του προηγουμενου ποστ μου.

 

και στην τελικη...ολοι πλεον εχουν ενα σμαρτφον..και με το ολοι εννοω ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ανθρωπων....αν εκλειψουν τα τηλεκοντρολ απο καποια αρρωστεια των ηλεκτρονικων συσκευων δεν χρειαζεται να τα ξανα-επινοησουμε....

 

Γιατι στην ουσια ο φιλος μας αυτο εκανε..εβγαλε τον δεκτη και το τσιπακι απο ΑΛΛΟ ΤΗΛΕΚΟΝΤΡΟΛ και τα βαλε σε μια πλακετα ηλεκτρονικων που την χειριζοταν ενα πισι και το προγραμμα ετρεχε σε web εφαρμογη που μεσω remote control την χειριζοταν σ το κινητο

 

Αυτο το λες χακια? ευκολια ? συγνωμη κιολας αλλα πιο περιπλοκο φτιαχνεις ρομποτ!!!

αν και οι δύο δε συμφωνούμε εν μέρη για αυτό που έκανε ο stratos, έχουμε εντελώς διαφορετική αντίληψη όσον αφορά το κατασκευαστικό κομμάτι της υπόθεσης. Καταρχήν δεν έχει καμία απολύτως σχέση με αυτό που έκανα bold στο quote. Το τρανζιστορ και το λεντακι δεν ειναι ούτε ο δέκτης ούτε το τσιπάκι του κοντρόλ. Όπως επίσης δεν έχει καμία συσχέτιση η συγκεκριμένη κατασκευή με αυτά τα universal remote controls που είναι και εκμετάλευση λόγω της τιμής αλλά και περιοριστικά για έλεγχο συσκευών που δέχονται ήδη τηλεχειρισμό με αντίστοιχο τρόπο.

Η κατασκευή του topic starter αν επεκταθεί, μπορεί να κάνει πράγματα που ούτε σου περνάνε από το μυαλό και δεν είναι απλά ένα universal τηλεκοντρόλ για τηλεόραση. 

 

Απλά εγώ διαφωνώ γιατί προσπαθεί να προωθήσει κάτι τέτοιο σα να έκανε κάτι τρομερό. Είναι σα να βλέπω ένα παιδάκι που παίρνει για πρώτη φορά την 4βολτη τετράγωνη μπαταρία και ένα λαμπάκι από αυτά τα παλιά που βάζαμε στους φακούς, και το ακουμπάει πάνω της και ανάβει. Ο ενθουσιασμός αυτού του παιδιού είναι ναι μεν μεγάλος αλλά οκ ως εκεί. Γιατί για τον κόσμο παραέξω δεν είναι απλά ένα χαζό πείραμα. Όλα από κάτι τέτοιο απλό ξεκινάνε, το θέμα είναι τι κάνεις μετά. Το να δείχνεις οτι πιο απλό κάνεις και να ψάχνεις επιβεβαίωση από τους γύρω σου για να βρεις ίσως το θάρρος να συνεχίσεις κάπου δε μου αρέσει. Ίσως δε μου φαίνεται τρομερό γιατί κι εγώ από μικρός έχω ασχοληθεί πολύ με πατέντες (το λεγόμενο hacking του stratou) και ποτέ δεν ένιωσα την ανάγκη να το βγάλω τελάλη εκτός του οικογενιακού μου περιβάλλοντος για να μη φανώ το ψώνιο της υπόθεσης. Παρόλαυτα είχα θετικές αντιμετωπίσεις από άτομα εκτός σπιτιού όπου απλά έβλεπαν τι έκανα χωρίς να το ανακοινώνω. Εντυπωσιάζομαι δύσκολα πάντως πλέον γιατί έχω δει πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Συγχαρητήρια stratos15 !   Αυτό το project το εφάρμοσα για να ελέγχω από έδω στην Αθήνα που βρίσκομαι συσκευές  που βρίσκονται σε απόσταση 200 χλμ έτσι ώστε όταν πάω εκεί ήδη να εχω την θερμοκρασία που θέλω.  Nα συμπληρώσω ότι εκτός του rasberry ο IR έλεγχος έγινε με έτοιμο εμπορικό κύκλωμα το οποίο το προμηθεύτηκα γύρω στα 40 €, γεγονός που παρατηρώ ότι εσύ  την συνδεσμολογία του την κατασκεύασες με παλαιά δικά σου υλικά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...